درمان افتادگی ناف ، بررسی علت و عوارض آن

توسط مریم کوهشاری
1919 مشاهده

افتادن ناف یکی از مشکلاتی است که باعث درد شدید شکمی می‌شود. این درد آنقدر شدید است که گاهی بیمار فکر می‌کند به بیماری آپاندیس و یا معده مبتلا شده است. در حالی افتادن ناف شکم بیماری خطرناکی نیست و به راحتی هم درمان می‌شود. البته به مراقبت های بعد از جا انداختن ناف هم نیاز دارد. البته درمان نشدن به موقع این بیماری ممکن است عوارضی را به دنبال داشته باشد. در ادامه درمان اب افتادن دور ناف و جا انداختن این عضو می‌پردازیم. پس تا انتهای این مطلب با کرفس همراه باشید.

علت افتادگی ناف چیست؟

براساس نظر برخی از متخصصان، استرس ناگهانی و یا هیجان باعث ابتلا به افتادگی ناف می‌شود. در این صورت انقباض‌هایی در قسمت ماهیچه‌های شکم ایجاد می‌شود که در رفتگی ناف را به دنبال دارد. البته دلایل دیگری هم باعث ابتلا به این عارضه وجود دارد که عبارتند از:

 • ایجاد اختلال در گردش خون
 • تند راه رفتن و انداختن وزن بر روی یک قسمت بدن
 • بلند کردن اجسام سنیگن
 • غذا خوردن در زمان حرکت و راه‌رفتن
 • بالا و پایین پریدن
 • انجام غیراستاندارد تمرینات ورزشی

علائم افتادگی ناف چیست؟

زمانی که دچار افتادگی ناف می‌شوید، این قسمت به سمت چپ بدن حرکت می‌کند. به طوری که معده و طحال را درگیر خود می‌کند. مهم‌ترین علائمی که افتادن ناف از خود نشان می‌دهد عبارتند از:

 • یبوست شدید
 • کم‌اشتهایی
 • احساس درد معده و سوء هاضمه
 • ناتوانی در انجام فعالیت‌های روزانه
 • ابتلا به دل‌پیچه و دل درد شدید
 • رنگ پریدگی
 • لرزش زانوها
 • تورم و نبض شدید در اطراف ناف
درمان افتادگی ناف

افتادن ناف وعوارض آن

اگر افتادگی ناف به موقع درمان نشود، باعث جمع شدن آب در دور ناف می‌شود. بعد از مدتی هم این ناحیه دچار عفونت می‌شود که تنها با کمک داروهای آنتی بیوتیک می‌توان آن را درمان کرد.

راه درمان افتادگی ناف

برای برطرف کردن عارضه افتادن ناف می‌توانید روش‌های زیر را انجام دهید:

فشار دادن نافت با انگشت شصت

انگشت شصت خود را بر روی ناف قرار دهید و به آرامی به سمت چپ و راست بچرخانید. در این بین کمی مکث کرده و دوباره این روش را تکرار کنید.

انجام غلت زدن

یکی دیگر از روش‌های درمان اب افتادن دور ناف پشتک زدن و غلت زدن است. با این روش ناف به وضعیت نرمال خود برمی‌گردد.

استفاده از کیسه آب گرم

یکی دیگر از روش‌های درمان افتادگی ناف استفاده از کیسه آب گرم به مدت ۳۰ دقیقه بر روی ناف است. البته در این حین باید ناف را زیر دست کمی فشار دهید. برای اینکه اب افتادن دور ناف را از بین ببرید، یک پیاز کوچک یا ترپچه روی ناف قرار دهید و با شال ببندید.

درمان اب افتادن دور ناف

نشتن به حالت چهار زانو

یکی دیگر از راه‌های رفع افتادن ناف وعوارض آن، کمک گرفتن از یک شخص است. به حالت چهار زانو بنشینید و از فرد دیگری بخواهید دو زانوی شما را محکم با دستش بگیرد. حالا در همین حالت نشسته بالاتنه خود را به سمت پشت بکشید تا عضلات شکم کشیده شوند.

فشار دادن عصب زیر بغل

یکی دیگر از راه‌های درمان افتادگی ناف می‌توان عصب زیر بغل را فشار داد. این کار باعث فشار به سمت رگ‌های عصب و جاافتادن ناف می‌شود. برای این روش با دو انگشت اشاره و شصت، عصب زیر بغل را محکم فشار دهید. اگرچه درد آن زیاد است اما باعث درمان افتادگی ناف می‌شود.

استفاده از بارفیکس

کشیدگی عضلات شکم می‌تواند به جا افتادن ناف کمک کند. برای این کار از یک میله بارفیکس خود را با دستان خود بگیرید و به سمت بالا بکشید.

مراقبت های بعد از جا انداختن ناف

بعد از درمان اب افتادن دور ناف و افتادگی آن باید مراقبت‌های بعدی را هم رعایت کنید. برای این کار به موارد زیر دقت داشته باشید:

 • همیشه ناحیه ناف را با روغن‌های گیاهی چرب کرده و بعد از یک ساعت با آب گرم و صابون بشویید. این کار به تمیز نگه داشتن ناف کمک کرده و از عفونت و آب افتادگی آن جلوگیری می‌کند.
 • به مدت حداقل ۳ روز به طور کامل استراحت مطلق داشته باشید. تا مدت بهبودی کامل از انجام کارهای سنگین و یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
مراقبت های بعد از جا انداختن ناف

ایا افتادن ناف باعث نازایی میشود؟

این سوالی است که اغلب بیماران درگیر آن می‌شوند. پیش‌تر در مورد افتادن ناف وعوارض صحبت کردیم. افتادن ناف هیچ ارتباطی با بارداری و یا نازایی ندارد. حتی گفته شده اگر زنان باردار دچار افتادگی ناف شوند، به سقط جنین منجر می‌شود. اما این نظریات اساس علمی ندارد.

در واقع افتادگی ناف باعث نازایی نمی‌شود. از سوی دیگر اگر زنان باردار هم به افتادگی ناف مبتلا شوند، هیچ آسیب و خطری را برای جنین آن‌ها به دنبال ندارد.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data