دیابت بارداری چیست؟

توسط حمید صالحی
475 مشاهده

دیابت بارداری چیست؟

دیابت بارداری همانند سایر انواع دیابت اختلالی است که نحوه مصرف قند توسط بدن را مختل می‌سازد. دیابت بارداری شکلی از دیابت است که برخی زنان را طی بارداری مبتلا می کند. دلیل ایجاد این اختلال این است که بارداری نیاز بدن به انسولین را افزایش می‌دهد، در حالی که بدن همیشه نمی‌تواند به مقدار کافی انسولین تولید نماید.

دیابت بارداری چیست؟

دیابت بارداری چه تاثیری بر مادر و فرزندش دارد؟

این اختلال می‌تواند منجر به بزرگ شدن جنین (بیش از ۴ کیلوگرم) شود، که این خود مشکل ساز است زیرا یک جنین بزرگ ممکن است هنگام زایمان دچار آسیب شود، همچنین یک جنین بزرگ ممکن است هنگام زایمان به مادر خود نیز آسیب وارد کند. گاهی اندازه جنین مناسب نبوده و مادر می‌بایست تحت عمل سزارین (جراحی به منظور خروج جنین) قرار گیرد. دیابت بارداری هم چنین احتمال بروز پره اکلامپسی که یک بیماری تهدید کننده حیات است را افزایش می‌دهد. (پره اکلامپسی یا مسمومیت حاملگی، سبب افزایش فشار خون می‌شود.)

دیابت بارداری چیست؟

آیا من در طی بارداری دچار دیابت بارداری خواهم شد؟

پیش‌بینی این که کدام یک از زنان دچار دیابت بارداری خواهند شد امری مشکل است؛ اما برخی زنان نسبت به سایرین در معرض خطر بیشتر ابتلا به دیابت بارداری هستند. شانس ابتلای شما به دیابت بارداری بیشتر خواهد بود چنان چه:

 • سابقه‌ی قبلی دیابت بارداری داشته باشید
 • دچار اضافه وزن باشید
 • در خانواده شما فرد دیابتی وجود داشته باشد
 • زایمان نوزاد بالای ۴ کیلوگرم داشته باشید
 • بارداران دارای پیشینه مرده‌زایی ، سقط مکرر و نوزادان دچار نقص عضو
 • سن شما بالاتر از ۲۵ سال باشد
 • سابقه فشار خون بالا داشته باشید

دیابت بارداری چیست؟

آیا لازم است از نظر دیابت بارداری بررسی شوم؟

بله. تمام زنان باردار می‌بایست برای دیابت بارداری بررسی شوند. تمام زنان باردار می‌بایست در حوالی ماه‌های ۶ یا ۷ (مطابق با هفته‌های ۲۴ تا ۲۸ حاملگی) بررسی شوند، اما زنان با خطر بالاتر برای ابتلا به دیابت بارداری باید زودتر از این زمان مورد ارزیابی قرار گیرند؛ (در اولین ویزیت) آزمایش تحمل گلوکز توسط پزشک درخواست می‌شود. بدین ترتیب مشخص می‌شود قند خون شما به دنبال مصرف یک ماده شیرین چقدر افزایش می‌یابد.

دیابت بارداری چگونه درمان می‌شود؟

به منظور درمان دیابت بارداری، شما می‌بایست قند خون را مرتب اندازه گیری کنید و این کاری است که شما می‌توانید به آسانی یاد بگیرید. اغلب زنان سطح قند خون خود را می‌توانند با تغییر رژیم غذایی خود کنترل کنند. برخی از زنان به انسولین یا سایر درمان‌های دیابت نیاز خواهند داشت.

در چه فواصلی باید به پزشک خود مراجعه کنیم؟

زنان دچار دیابت بارداری نسبت به سایر زنان باردار نیاز به دفعات مراجعات بیشتری دارند. این که در چه فواصلی مراجعه کنید به وضعیت شما در هر مراجعه و مصرف انسولین توسط شما بستگی دارد. طی این مراجعات پزشک شما موارد زیر را انجام خواهند داد:

 • وضعیت جنین را بررسی می‌کند
 • در مورد رژیم غذایی شما سوال می‌کند
 • از کنترل بودن قند خون شما اطمینان حاصل می‌کند
 • مقدار انسولین شما را تنظیم می‌کند (چنانچه انسولین مصرف می‌کنید)

دیابت بارداری چیست؟

چگونه باید رژیم غذایی خود را تغییر دهیم؟

یک متخصص تغذیه می‌تواند به شما بگوید که چگونه رژیم غذایی خود را تغییر دهید. هر زنی با دیگری کمی تفاوت دارد، در نتیجه یک رژیم غذایی واحد که برای یک فرد صحیح است لزوما برای دیگری مناسب نیست. اغلب زنان می بایست:

 • از مواد غذایی شیرین و غذاهای پرچرب اجتناب کنند.
 • سعی کنند از مواد غذایی با فیبر فراوان استفاده کنند.

آیا لازم است ورزش کنم؟

شما نیاز نیست برای درمان دیابت بارداری ورزش کنید اما داشتن فعالیت به شما کمک می‌کند که قند خون خود را کنترل کنید. اگر از قبل ورزش می‌کردید، همان ورزشی را که انجام می‌دادید، ادامه دهید. اگر تا به حال ورزش نمی‌کردید و حالا قصد ورزش دارید، از پزشک یا پرستار خود سوال کنید که چه نوع ورزشی برای شما مناسب است.

آیا می‌توانم زایمان طبیعی داشته باشم؟

چنانچه سطح قند خون شما نزدیک به حد طبیعی باشد، احتمال این که شما یک زایمان طبیعی داشته باشید بالا خواهد بود. هنگام زایمان، پزشک یا پرستار شما به چک قند خون شما ادامه خواهد داد تا از بالا نرفتن آن اطمینان حاصل نماید.

دیابت بارداری چیست؟

پس از زایمان چه اتفاقی می‌افتد؟

دیابت شما احتمالا برطرف خواهد شد و قند خون شما احتمالا به سطح طبیعی باز خواهد گشت. چنان چه انسولین مصرف می‌کردید، به احتمال زیاد دیگر نیازی به آن نخواهید داشت، با این حال پزشک یا پرستار شما می‌بایست قند خون شما را چک کند تا از طبیعی شدن آن اطمینان حاصل نماید. زنانی که دیابت بارداری را تجربه می‌کنند، بعد‌ها در معرض خطر بسیار بالاتری برای ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار دارند. شما می‌بایست تا آخر عمر هر چند سال یکبار از نظر دیابت بررسی شوید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data