زخم پای دیابتی

توسط admin
321 مشاهده
افراد مبتلا به دیابت در معرض آسیب عصبی و مشکلات عروقی در پاها هستند. هر دو این آسیب‌ها می‌تواند منجر به زخم دیابتی شده و به علت عدم توانایی بدن در بهبود زخم به عفونت، آسیب مزمن و در نهایت قطع عضو منجر شود. معمولا بدترین زخم‌ها در افراد دیابتی در اعضایی از بدن که بیشترین فاصله از سیستم مرکزی عصبی را دارند، (یعنی پاها) اتفاق می‌افتد. زخم پا در افراد مبتلا به دیابت بسیار شایع می‌باشد. در کشورهای توسعه یافته در حدود ۵ درصد از بیماران دیابتی به زخم پا مبتلا هستند. از هر ۶ بیمار مبتلا به دیابت، یک نفر در طول زندگی خود به زخم پا دچار خواهد شد. زخم پا شایع‌ترین علت مراجعه به بیمارستان در افراد دیابتی است. به نظر می‌رسد در کشورهای در حال توسعه، مشکلات مرتبط با زخم پای دیابتی شایع‌تر هستند.

http://karafsapp.com/blog/medical/Diabetic_foot_ulcer

نیمی از موارد قطع عضو در جهان، مربوط به بیماران مبتلا به دیابت می‌باشد. در برخی از مناطق به علت وجود عوامل خطرساز از قبیل نژاد، شرایط آب و هوایی و اجتماعی، موارد قطع عضو بیشتری در بیماران مبتلا به دیابت گزارش شده است. بیماری‌های مرتبط با پای دیابتی، بر نحوه زندگی مبتلایان به دیابت تاثیر چشمگیری خواهد داشت.
در اکثریت بیمارانی که پای خود را از دست می‌دهند نحوه زندگیشان هرگز به وضعیت طبیعی باز نمی‌گردد. قطع عضو، منجر به وابستگی به دیگران، عدم توانایی در کار و احساس ناکفایتی برای تمامی عمر این بیماران می‌شود.

http://karafsapp.com/blog/medical/Diabetic_foot_ulcer

راه‌های پیشگیری از قطع عضو

آموزش مشکلات پای دیابتی جهت شناسایی زود هنگام آن‌ها
در دسترس بودن امکانات و مراقبت‌های اورژانس
تشخیص زودرس و درمان مناسب عفونت زخم
کنترل مناسب قند خون
مراقبت‌های ویژه از زخم‌ها

http://karafsapp.com/blog/medical/Diabetic_foot_ulcer

علل عمده زخم‌های دیابتی

آسیب عصبی (نوروپاتی محیطی)
شکل غیرطبیعی در پا مانند شست پای چکشی، بونیون (قوز شست پا) و سایر اختلالات ساختاری پا به صورتیکه کفش مناسب پا به راحتی پیدا نشود.
اختلالات خون رسانی در پا و ابتلا به واریس (بیماری عروق محیطی)
ضربه و آسیب به پا هر چند ناچیز باشد.

http://karafsapp.com/blog/medical/Diabetic_foot_ulcer

عفونت

پوست بزرگترین عضو بدن و سد اول محافظت در مقابل بیماری‌های مختلف برای بدن است. زمانی‌که پوشش پوست برخی از مناطق پا از بین برود، باکتری‌ها قادر به نفوذ به نسوج زیرین خواهند بود. در بیماران دیابتی، کاهش حس و یا خونرسانی ناکافی منجر به کاهش سرعت بهبود زخم و کاهش توانایی بدن در مقابله با عفونت‌ها می‌شود. در برخی موارد، علائم عفونت تا زمانیکه پیشرفت نکرده باشد بارز نبوده و به راحتی تشخیص داده نمی‌شود.

http://karafsapp.com/blog/medical/Diabetic_foot_ulcer

پیشگیری

اگر به دیابت مبتلا هستید، پاهایتان را به صورت روزانه از نظر بریدگی، کبودی، تغییر رنگ، تورم و یا زخم‌های باز کنترل کنید. در صورت وجود موارد فوق، بدون تاخیر آن را به اطلاع پزشک برسانید.
همیشه مراقبت پاهایتان باشید و برای جلوگیری از صدمات پا از پوشش‌های مناسب پا در داخل و خارج خانه استفاده کنید. (این پوشش می‌تواند یک جوراب نرم یا حتی کفش باشد.)
قبل از پوشیدن کفش‌ها داخل آنها را از نظر وجود سنگ ریزه، اجسام نوک تیز و برآمدگی‌های خشن کنترل کنید.
پوشیدن جوراب در جلوگیری از صدمات پا موثر است. جوراب‌ها نباید تنگ باشد و باید روزانه شسته شود. دقت کنید جوراب‌ها سوراخ نشده باشد.
همیشه پاهایتان را با آب و صابون بشویید. شستن نواحی بین انگشتان را فراموش نکنید. برای نرم نگه داشتن پوست از انواع روغن‌ و لوسیون‌ها استفاده کنید.
ناخن‌ها‌یتان را به صورت صاف بچینید و سعی کنید گوشه‌های آن را نگیرید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data