فواید بافتنی و تاثیرات شگفت انگیز آن بر اعصاب و مغز

توسط admin
1117 مشاهده

فواید بافتنی تنها تهیه پوشاک و لوازم تزیینی نیست، بلکه راهی است برای درمان مشکلات روحی مانند بیماری افسردگی. بافتنی کمک می‌کند به آرامش برسیم و افکار منفی را از خود دور کنیم. بافتنی سالم‌ترین و کم‌خرج‌ترین تفریح و سرگرمی برای آرامش مغز و اعصاب است. در ادامه همراه ما باشید تا با هم فواید بافتنی را مرور کنیم. بافتنی یک کار ساده و پیش پا افتاده نیست که بتوان در عرض چند دقیقه تمام کرد. بافتنی ریتم خاصی دارد و با سرعت انتقال ذهن و فعالیت سریع دست‌ها شکل می‌گیرد. بافتنی تنها خلق یک لباس، کیف یا شال برای افراد مورد علاقه نیست بلکه پدیده اجتماعی است که به آن ” بافتنی درمانی ” نیز اطلاق می‌شود زیرا فعالیتی است که فواید بی شماری برای سلامتی دارد. این کار هنری به همه افراد در سنین مختلف توصیه می‌شود و به خصوص کسانی که از مشکلات رفتاری، معلولیت، استرس و… رنج می‌برند می‌توانند از این روش برای بهبودی کمک بگیرند.

مروری بر فواید بافتنی برای سلامتی روح و روان شما

برای آشنا شدن با این فعالیت مفرح و مفید می‌توانید این فواید را مطالعه کنید:

فواید بافتنی

۱-  فعالیت هر دو نیمکره مغز

هم‌زمانی حرکت میل و نخ در هر دو دست تا حد زیادی هم آهنگی مغز را بهبود می‌دهد. چنانچه مدل پیچیده‌ای برای بافتنی انتخاب شود، تبحر ذهنی ریتم و هم آهنگی را افزایش می‌دهد. احتمالاً حیرت کنید ولی بافتنی حقیقتاً یک فعالیت درمانی برای تمامی اشخاص است. پژوهش‌ها نشان می‌دهد کودکانی که دچار اختلال‌های روانی هستند، چنانچه مجبور به تمرکز و توجه روی یک فعالیت شوند بهبود می‌یابند. حتماً این کار را به فرزندان خود آموزش دهید زیرا بافتنی فقط مختص به مادربزرگ‌ها نیست!

۲- دارای تاثیرات مدیتیشن

هنگامی که بدانید که در فرآیند بافتن کاموا باید دقیقاً چه کاری انجام دهید حس آرامش وجود شما را فرا خواهد گرفت. کار با کاموا و بافتن آن دارای نکات ظریف و حساسی است که توجه شما را بکار می‌اندازد و در تقویت حافظه‌تان تأثیرگذار است.  حرکات آرام‌بخش، تکراری و دقیق سبب می‌شود که ذهن شما همراه با بدنتان حرکت کند، از این رو می‌توان بیان کرد که بافتن کاموا می‌تواند فرآیندی شبیه به مدیتیشن به شمار آید.

۳- کاهش استرس

زمانی که چند نفر در کنار هم بافتنی می‌بافتند، با یکدیگر گفت و گو می‌کنند و روی کار خویش متمرکز می‌شوند که در این صورت مشکلات و نگرانی‌ها را تا حدی کاهش می‌دهد. بافتنی آرامش‌بخش است. این فعالیت دستی ساده و تمرکز روی آن دریچه‌های ایجاد آرامش را باز می‌کند و برای افرادی که دچار اضطراب یا استرس هستند مؤثر خواهد بود.

۴- کمک به بهبود عملکرد ذهنی

فواید بافتنی

از آنجایی که در حین بافندگی، تمامی بخش‌های مغز شما به یک باره تحریک می‌شوند و بکار می افتند بخش‌هایی من جمله لوب فرونتال (مربوط به پردازش، توجه و برنامه ریزی)، لوب پاریتال (مربوط به بخش اطلاعات حسی)، لوب اکسیپیتال (مربوط به اطلاعات بصری)، لوب موقت (مربوط به ذخیره خاطره‌ها و تفسیر زبان) به همراه مخچه (مربوط به هم آهنگی دقیق و زمان حرکت) همه با فعالیت خویش می‌توانند به افرادی که در عملکرد حرکتی خویش دچار مشکل هستند کمک کنند، به همین علت هم می‌توان ذکر کرد که بافندگی می‌تواند علاوه بر بهبود عملکرد حرکتی سبب تحریک ذهن شما از مسائل ناراحت کننده و درد هم بشود.

۵- بهبود خلق وخو

حتماً شما هم بخاطر دارید که در قدیم خانم‌ها زمانی که دور هم جمع می‌شدند بافتنی می‌کردند و در آرامش با هم صحبت می‌کردند. این کار ارتباطات اجتماعی را تقویت می‌کند برای این که سبب خلق روابط دوستانه، ارتباطات جدید و … می‌شود. البته بافتنی در تنهایی هم به تقویت افکار کمک می‌کند برای این که افزایش میزان آندروفین در کسب آرامش و کسب حس شادابی مؤثر است.

۶- کند شدن روند زوال عقل

مطالعات نشان می‌دهد سالمندانی که به ساخت صنایع دستی مانند بافتنی سرگرم هستند حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد کم‌تر از بقیه اشخاص در معرض اختلال شناختی و زوال عقل قرار می‌گیرند، به همین علت هم معمولاً سفارش می‌شود افرادی که سالمند هستند با کمک بافندگی ذهن خویش را فعال کنند تا از احتمال آلزایمر و زوال عقل خویش جلوگیری نمایند.

۷- جلوگیری از آرتروز

همان قدر که شما با انجام بافندگی و بافت کاموا به سلامت مغز خویش کمک می‌کنید می‌توانید در سلامت‌تر نگه داشتن مفاصلتان هم تأثیرگذار باشید. طبیبان معتقد هستند که استفاده از دست و انجام حرکات آرام با کمک انگشتان سبب می‌شود که غضروف‌های دست تقویت شده و قدرت بیشتری پیدا کند.

شاید بتوان بیان کرد که بافندگی مانند تایپ کردن و یا حتی بهتر از آن عمل می‌کند و بدون آنکه فشاری بر روی انگشتان وارد کند آن‌ها را تقویت می‌نماید، به همین علت هم هست که پس از چند وقتی بافندگی خودتان حس می‌کنید.

فواید بافتنی
فواید بافتنی

۸- تقویت اعتماد به نفس

بافتنی تنها طی کردن زمان نیست برای این که شخص را وادار می‌کند که روی یک طرح و هدف تمرکز داشته باشد. بافت یک لباس، شال، کیف و… قطعاً لایق پاداش است. بعلاوه لذتی بی نظیر را برای شخص به همراه خواهد داشت که با صرف زمان و تبحر توانسته هدیه‌ای زیبا به عزیزانش ببخشد. این هدیه حتی از وسیله‌های آماده هم ارزشمندتر خواهد بود برای این که زمان، ابتکار، حس و هنر را در بردارد.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data