پخت و پز با مایکروفر؛ خوب یا بد؟

توسط متین سکوت
60 مشاهده

قابلیت گرم کردن غذا تنها در چند دقیقه بسیاری از مردم را متقاعد کرده که از این وسیله استفاده کنند. با وجود این که مرکز بهداشت هاروارد و مرکز بهداشت جهانی اعلام کرده‌اند که گرم کردن غذا با مایکروفر و پخت و پز با مایکروفر ضرری ندارد، اما همچنان برخی افراد از استفاده آن می‌ترسند. درواقع، در مقایسه با دیگر روش‌های پخت، مایکروفر می‌تواند ارزش غذایی برخی غذاها را افزایش دهد، چون زمان پختش کم است.

مایکروفر چگونه غذاها را می‌پزد؟

مایکروفر غذاها را با موج‌های انرژی که با چشم غیرمسلح قابل‌مشاهده نیستند می‌پزد. این موج‌ها با موج‌های رادیویی یکسان هستند. انرژی مایکروفر در درجه اول مولکول‌های آب و مولکول‌هایی که در آرایش شبیه به آب هستند را تحت تأثیر قرار می‌دهد. موج مایکروفر مولکول‌های آب را به لرزش درمی‌آورد، بنابراین گرما ایجاد می‌شود.

سازمان بهداشت جهانی شرط اساسی در ایمن بودن این روش حرارت دهی مواد غذایی را استفاده صحیح از دستگاه طبق دستورالعمل کارخانه سازنده اعلام کرده است. درست است که در این دستگاه از امواج استفاده می‌شود، اما این امواج جزو انواع غیریونیزه‌ کننده هستند که اثری روی سلامت ندارد. جالب است بدانید امواج مایکروفر فقط کمی از امواج موبایل قوی‌تر هستند و جالب‌تر این ‌که امواجی که از بسیاری از لامپ‌ها تابیده می‌شود نیز از نوع الکترومغناطیسی هستند. بنابراین امواج ماکروویو نمی‌توانند خطرناک باشند.

علاوه بر این طراحی دستگاه ماکروویو به صورتی است که تنها زمانی که در آن بسته و کلید روشن آن زده می‌شود، امواج را تولید می‌کند. نشت امواج در دستگاه‌ها با طراحی جدید به حداقل رسیده، اما به یاد داشته باشید خطر نشت در دستگاه‌های تعمیر شده، قدیمی و کثیف کمی بالاتر است. باید در زمان استفاده و پخت و پز با مایکروفر از بسته شدن کامل در، عدم وجود خرده‌ها و باقیمانده‌های مواد غذایی در نزدیکی در، سالم بودن قفل داخلی و عملکرد صحیح دستگاه مطمئن شوید.

این مواد غذایی را به هیچ وجه در مایکروفر گرم نکنید

برخی مواد غذایی خاص و پرمصرف به دلیل آنکه سرخ‌شده یا با حرارت بالا پخته شده‌اند در صورتی که مجدداً در مایکروفر گرم شده و تحت دمای بالا و اشعه ماوراءبنفش قرار بگیرند با ایجاد مواد مضر در آن‌ها به سلامتی آسیب رسانده و در برخی موارد حتی سرطان‌زا می‌شوند.

  • پیتزا
  • استیک
  • اسفناج
  • مرغ سوخاری
  • پاستا

آیا استفاده روزانه از مایکروفر ایمن است؟

بر اساس اظهارات سازمان بهداشت جهانی، اگر ملاحظات امنیتی را رعایت کنید و همان‌طور که باید از مایکروفر استفاده نمایید خطری وجود نخواهد داشت. یکی از نگرانی‌هایی که درباره پخت و پز با مایکروفر وجود دارد این است که موج‌هایش را به اطراف متصاعد نکند. موج‌های مایکروفر فقط زمانی آغاز می‌شوند که فعال شود، مانند زمانی که یک چراغ را روشن می‌کنید. اگر مایکروفر آسیب‌دیده باشد و یا درست مهر و موم نشده باشد، ممکن است خطر بیرون رفتن موج‌ها از مایکروفر وجود نداشته باشد. باید قبل از استفاده چک کنید که مایکروفر حتماً ایمن باشد و جایی از آن آسیب‌دیدگی نداشته باشد. آسیب موج‌های مایکروفر بیشتر حرارتی است و اگر طولانی مدت در برابر آن قرار بگیرید، بافت‌های حساس مانند اطراف چشم ممکن است آسیب ببینند.

برای استفاده از مایکروفر چه ظرفی مناسب است؟

مایکروفر به خاطر وجود امواجی که برای پخت غذا ساطع می‌کند، به ظروف خاصی نیاز دارد. احتمالاً همه شما که از این نوع فر استفاده می‌کنید می‌دانید که ممنوعیت بزرگ برای این ظرف‌ها فلزی بودن است. شاید هم گاهی اشتباه کرده باشید و با گذاشتن ظرف فلزی در مایکروفر جرقه‌های شبیه رعد و برق در آن دیده باشید.

یادتان نرود که منظور از ظروف ممنوعه تنها کاسه‌ها و تابه‌های فلزی نیستند، هرگونه کاسه یا فنجان که در آن‌ها طلا یا نقره به کار رفته باشد، دماسنج مخصوص پخت گوشت و سیخ کباب در مایکروفر ممنوع است. ظروف سرامیکی و شیشه‌ای بهترین انتخاب‌ها برای مایکروفر هستند اما به خاطر داشته باشید که ظروف سرامیکی یا چینی نباید لب‌پریدگی داشته باشند.

برای استفاده از ظروف پلاستیکی در مایکروفر نمادهایی وجود دارد که باید بر روی ظروف حک شده باشد. ظروف ترمو پلاستیکی به طور کلی برای استفاده در مایکروفر ساخته می‌شوند و می‌توان از آن‌ها در برابر امواج مایکرو استفاده کرد. حتی اگر ظرف پلاستیکی شما برای استفاده در مایکروفر ساخته شده باشد، باید به تاریخ مصرف آن دقت کنید. این ظروف محدودیت زمان استفاده دارند. بسیاری از افراد به نمادهای حک شده بر روی شیشه شیر و ظرف غذای پلاستیکی مخصوص کودک اعتماد نمی‌کنند. خوب پیشنهاد ما نیز این است که برای گرم کردن شیر و غذای کودکان، تنها از ظروف شیشه‌ای در مایکروفر استفاده کنید.

از مایکروفر انتظار گرم کردن تمام غذاهای خود را نداشته باشید. این موضوع همیشه به ظرفی که انتخاب می‌کنید مربوط نیست. اگر یک غذای پر از روغن ‌زیتون را در مایکروفر می‌گذارید، امواج مایکرو قادر به گرم کردن آن نخواهند بود چون این روغن مولکول‌های دوقطبی ندارد.

نکته مهم ایمنی

پس از پایان کار دستگاه تا پیش از پایان سوت ایمنی درب دستگاه را باز نکنید، چون هنوز خطر نشت امواج به بیرون وجود دارد. همچنین اگر می‌خواهید زودتر از پایان کار دستگاه عمل گرم کردن را متوقف کنید، درب دستگاه را باز نکنید، بلکه ابتدا با دکمه استاپ دستگاه را خاموش کنید و پس از چند ثانیه درب دستگاه را باز کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data