درباره آلرژی به لاتکس بخوانید!

توسط سارا عربی
85 مشاهده

آلرژی به لاتکس واکنش به پروتئین های خاصی است که در لاستیک لاتکس طبیعی، محصولی که از درخت کائوچو بدست می آید، وجود دارد. در این نوع ، بدن را با یک ماده مضر اشتباه می گیرد. ممکن است خارش پوست ، کهیر و یا حتی آنافیلاکسی به همراه داشته باشد. پزشک شما می تواند تشخیص دهد که آیا شما به آن آلرژی دارید یا اینکه در معرض خطر ابتلا به این حساسیت هستید یا خیر. مطلع شدن از این و دانستن منابع متداول می تواند به جلوگیری از واکنش های آلرژیک کمک کند.

اگر حساسیت دارید، ممکن است پس از دست زدن به محصولات لاستیکی لاتکس، مانند دستکش یا بادکنک علائمی بروز دهید. همچنین اگر ذرات لاتکسی که هنگام در آوردن دستکش وارد هوا می شوند را تنفس کنید ممکن است علائم رخ دهد. علائم از خفیف تا شدید متغیر است و میزان واکنش به این که شما چقدر به این آلرژی حساس هستید و مقدار که لمس یا استنشاق می کنید بستگی دارد. واکنش شما می تواند با هر بار قرار گرفتن در معرض لاتکس شدید تر شود.

علائم آلرژی به لاتکس و دلایل ایجاد آن:

خارش

قرمزی پوست

کهیر یا جوش

علائم شدید ترشامل:

عطسه

آبریزش بینی

سوزش و آبریزش چشم ها

خارش گلو

تنگی نفس

خس خس سینه

سرفه

در این حساسیت ، سیستم ایمنی بدن شما آن را به عنوان یک ماده مضر شناسایی می کند و بعضی پادتن ها را به مبارزه با آن تحریک می کند. دفعه بعد که در معرض آن قرار بگیرید، این پادتن ها باعث می شوند سیستم ایمنی بدن شما هیستامین و برخی مواد شیمیایی دیگر را به جریان خون آزاد کند که باعث ایجاد علائم و نشانه ها می شود. هر چه بیشتر در معرض آن قرار بگیرید، پاسخ سیستم ایمنی بدن شما شدید تر خواهد بود.

آلرژی به لاتکس
در صورت دیدن علائم حساسیت حتما به پزشک مراجعه کنید

حساسیت به لاتکس از چه طرقی رخ میدهند؟

تماس مستقیم: شایع ترین علت آلرژی شامل دست زدن به محصولات حاوی لاتکس ، از جمله دستکش آن ، کاندوم و بادکنک است.

استنشاق: محصولات ، به ویژه دستکش ها، باعث آزاد شدن ذرات در هوا می شوند که این ذرات معلق ممکن است در هنگام تنفس استنشاق شوند. مقدار ذرات معلق لاتکس دستکش ها بسته به مارک دستکش هایی که استفاده می شوند متفاوت است.

ممکن است در هنگام استفاده از آن واکنش های پوستی دیگری داشته باشید. از جمله:

درماتیت تماسی آلرژیک :این واکنش از مواد افزودنی شیمیایی مورد استفاده در هنگام تولید ناشی می شود. علامت اصلی آن یک بثور پوستی به همراه ایجاد تاول از ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از در معرض قرار گرفتن، همانند راش پیچک سمی، است.

درماتیت تماسی محرک :این یک حساسیت نیست، این سوزش پوست ناشی از پوشیدن دستکش لاستیکی یا قرار گرفتن در معرض پودر داخل آن است. علائم و نشانه ها شامل نقاط خشک، خارش دار و تحریک شده، معمولا بر روی پوست دست است.

تمامی محصولات  از مواد طبیعی درست نشده‌اند. محصولات حاوی لاتکس مصنوعی (دست ساز) مانند رنگ ، بعید است باعث واکنش شود.

تشخیص حساسیت به لاتکس:

آزمایش پوست می تواند تعیین کند که آیا پوست شما به پروتئین لاتکس واکنش نشان می دهد یا نه. پزشک از یک سوزن کوچک برای قرار دادن مقدار کمی از آن زیر سطح پوست ساعد و یا پشت آن استفاده می کند. اگر به لاتکس حساسیت داشته باشید، یک برآمدگی ایجاد می شود. تنها یک متخصص آلرژی یا پزشک دیگری که در آزمایش پوست تجربه دارد می تواند این آزمایش را انجام دهد. برای بررسی حساسیت به آن ممکن است آزمایش خون نیز انجام شود.

در صورتی که به این ماده آلرژی دارید بهتر است از موارد زیر دوری کنید!

دستکش ظرفشویی

برخی از انواع موکت

بادکنک

عروسک های لاستیکی

بطری های آب داغ

شیشه شیر بچه

برخی پوشک های بچه

نوار های لاستیکی

پاک کن

کاندوم

عینک شنا

دسته راکت تنیس

دسته موتور سیکلت و دوچرخه

دستبند های فشار سنج

گوشی پزشکی

لوله داخل وریدی (مانند سرم)

سرنگ

دستگاه تنفس مصنوعی

پد الکترود

ماسک های جراحی

لاستیک رابردم

بسیاری از مراکز بهداشتی و درمانی از دستکش های غیر لاتکس استفاده می کنند. با این وجود، به دلیل اینکه سایر محصولات پزشکی ممکن است حاوی لاتکس یا لاستیک باشند، قبل از هر آزمایش یا مداخله پزشکی،  پزشکان، پرستاران، دندانپزشکان و سایر کارکنان خدمات درمانی را از آلرژی خود مطلع کنید.

درمان آلرژی به لاتکس

اگرچه داروهایی برای کاهش علائم آلرژی در دسترس هستند، اما هیچ درمانی وجود ندارد. تنها راه پیشگیری از واکنش آلرژیک این است که از محصولات حاوی لاتکس اجتناب شود. با وجود تلاش برای اجتناب از لاتکس ، باز هم ممکن است در معرض آن قرار بگیرید. اگر یک واکنش آلرژیک جدی به لاتکس داشته اید، ممکن است نیاز باشد همیشه اپی نفرین تزریقی همراه خود داشته باشید. اگر یک واکنش آنافیلاکتیک داشته باشید، باید برای تزریق فوری آدرنالین (اپی نفرین) به اورژانس مراجعه کنید.

برای واکنش های خفیف تر، ممکن است پزشک داروهای آنتی هیستامین یا کورتیکو استروئید تجویز کند که می توانید بعد از قرار گرفتن در معرض آن ، برای کنترل واکنش خود و رفع ناخوشی، از آن استفاده کنید

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data