استپ وزن در رژیم کتوژنیک

توسط متین سکوت
۰ نظر

رژیم کِتوژنیک یک رژیم غذایی با کربوهیدرات کم و چربی بالاست که فواید بسیاری برای سلامتی دارد. تأثیر این رژیم در کاهش وزن و بهبود سلامتی، در بیش از ۲۰ مطالعهٔ مختلف اثبات شده است. ممکن است رژیم کتوژنیک در بهبود بیماری‌هایی مانند دیابت، سرطان، صرع و آلزایمر نیز مفید باشد. رژیم کتوژنیک تشابهات زیادی با رژیم کم کربوهیدرات و رژیم اَتکینز دارد (رژیم اتکینز یک رژیم لاغری سریع است). اما مشکلی به نام استپ وزن در رژیم کتوژنیک چیزی که افراد معمولاً با آن روبه‌رو هستند.

این رژیم لاغری با کاهش شدید کربوهیدرات و جایگزینی آن با چربی همراه است. نتیجهٔ این امر ایجاد یک حالت متابولیکی در بدن به نام «کِتوز» است. با ایجاد حالت کتوزی، توانایی بدن برای چربی سوزی و تأمین انرژی، به‌طور فوق‌العاده‌ای افزایش می‌یابد. رژیم کتوژنیک باعث می‌شود چربی‌ها در کبد به «کِتون» تبدیل شوند. این رژیم غذایی موجب کاهش قند خون و سطح انسولین می‌شود. این امر به همراه افزایش کتون‌ها فواید بی‌شماری برای سلامتی دارد.

علت استپ وزن در رژیم کتوژنیک

اما افرادی که اقدام به گرفتن رژیم می‌کنند ممکن است در هر برهه‌ای دچار استپ وزن شوند. استپ وزن برهه ایست که در آن وزن بدن در یک وضعیت می‌ماند و دیگر کاهش نمی‌یابد. این مشکل زمانی رخ می‌دهد که سه هفتهٔ کامل، وزن بدن هیچ تغییری نکند. در هفتهٔ اول و دوم، استپ وزن ممکن است به دلیل احتباس آب در بدن باشد. اما هفتهٔ سوم نشان می‌دهد که وزن شما برخلاف تلاش‌های بی‌وقفه ثابت مانده و دچار استپ وزن شده‌اید.

اگر هر روز یا چندین بار در روز خود را وزن کنید، نوسانات آن را احساس خواهید کرد. یکی از دلایل این نوسان به دلیل احتباس مایعات در بدن است. مثلاً اگر به میزان زیاد سدیم و کربوهیدرات و به میزان کم آب مصرف کنید، دچار اضافه‌وزن خواهید شد.

از طرف دیگر اگر به میزان زیاد آب و به میزان کم کربوهیدرات و سدیم مصرف کنید و ورزش کنید، می‌توانید چند کیلو از وزن خود را کاهش دهید. شاید عجیب به نظر برسد، اما هر چه آب بیشتری می‌نوشید، کمتر دچار احتباس مایعات می‌شوید. به همین دلیل است که گفته می‌شود تنها یک‌بار در هفته خود را وزن کنید. وزن گیری روزانه یا چند بار در روز، موجب از بین رفتن اعتمادبه‌نفس خواهد شد.

چه چیزهایی سبب استپ وزن در رژیم کتوژنیک می‌شود؟

این رژیم با تمامی مزایایی که دارد، ممکن است با مشکلات و اشتباهاتی همراه شود. برخی از این اشتباهات در انجام این رژیم، سبب می‌شود که تلاش‌ها برای کاهش وزن بی‌ثمر بماند. برخی از آن‌ها را باهم مرور می‌کنیم:

استپ وزن در رژیم کتوژنیک

کنترل نکردن مصرف کربوهیدرات‌ها

این امکان وجود دارد که شما به‌اشتباه، کمتر یا بیشتر از حد مجاز کربوهیدرات مصرف کنید. درنتیجه تمام تلاش‌ها برای کاهش وزن و دیگر اهداف، بی‌ثمر خواهد ماند. بنابراین کنترل نکردن میزان کربوهیدرات مصرفی، یکی از اشتباهات رژیم کتوژنیک است.

مصرف ناکافی چربی‌ها

مصرف لبنیات در رژیم کتو مجاز است، اما ترجیحاً لبنیات پرچرب را انتخاب کنید تا چربی‌های لازم را نیز دریافت کنید.

مصرف بیش از حد پروتئین

اغلب افراد از نتیجه معکوس مصرف بیش از حد پروتئین در رژیم کتوزیس ناآگاه هستند. اگر فردی در مصرف پروتئین زیاده‌روی کند، در حقیقت تلاش‌های خود برای ثمربخشی رژیم کتوژنیک و قرار گرفتن در وضعیت کتوز را از بین خواهد برد. باید بگوییم که زیاده‌روی در مصرف پروتئین یکی از مهم‌ترین اشتباهات رژیم کتوژنیک است.

عدم مصرف غذاهای باکیفیت و مغذی

همچنین مراقب باشید تا سبزی‌ها را از رژیم غذایی خود خارج نکنید. باآنکه می‌توان مصرف سبزی‌ها را با برخی از مواد غذایی مانند کره، پنیر، خامه، گوشت و… جایگزین کرد، باید بگوییم که انواع سبزی‌ها حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی عالی هستند که مصرف آن‌ها در رژیم غذایی امری ضروری ست. بنابراین لازم است آگاه باشید که عدم مصرف غذاهای مغذی و باکیفیت یکی از اشتباهات رژیم کتوژنیک است.

نداشتن برنامه غذایی منظم و از پیش تعیین‌شده

داشتن برنامه غذایی از پیش تعیین‌شده و منظم، به شما این فرصت را می‌دهد تا وعده‌های غذایی خود را از قبل آماده و طبخ کنید. درنتیجه هنگامی‌که گرسنه هستید و زمان صرف غذا رسیده، انتخاب‌های نامناسب و بی‌کیفیت در دسترس شما نخواهد بود. نداشتن برنامه غذایی منظم و از پیش تعیین‌شده، یکی از اشتباهات رژیم کتوژنیک است که ممکن است شما را از مسیر رسیدن به هدف دور کند.

متعادل نبودن الکترولیت کتویی

توصیه کارشناسان تغذیه این است که با مصرف به‌اندازه آب و گنجاندن غذاهایی حاوی منیزیم؛ ازجمله اسفناج، آووکادو، بادام و… کمبود این ماده معدنی را تا حد امکان جبران کنید.

مصرف سبزی‌های نامناسب

بسیاری از سبزی‌ها حاوی مقادیر بالایی از کربوهیدرات هستند، درنتیجه برای رژیم کتو و لو کرب مناسب نیستند. از سیب‌زمینی تا ذرت، هویج و… در این لیست قرار می‌گیرند. اما پیشنهاد‌هایی که برای دنبال کنندگان رژیم کتو ارائه می‌شود هم بسیار وسیع است. مارچوبه، فلفل، سبزی‌ها با برگ سبز، گوجه‌فرنگی و… چند نمونه از آن هستند.

 مصرف ناکافی فیبر

اغلب افراد تصور می‌کنند که رژیم کتو تنها بر پایه دریافت پروتئین و چربی‌ها استوار است. اما در حقیقت بایستی از مصرف به‌اندازه فیبر و سبزی‌ها حاوی فیبر نیز مطمئن شوید. اما میزان فیبر موردنیاز، به عوامل مختلفی از جمله وزن فعلی و مقدار وزنی که می‌خواهید کم کنید بستگی دارد. باعث خشنودی است که اغلب مواد غذایی حاوی چربی بالا و کالری کم، حاوی مقادیر قابل‌توجهی فیبر هستند. این مواد غذایی شامل؛ مغزها، آجیل، آووکادو و… هستند.

 مصرف بیش از حد شیرین کننده‌های مصنوعی

با مصرف شیرین کننده‌های مصنوعی، تمایل بیشتری به مصرف شیرینی‌جات و انواع قندها پیدا می‌کنید. این روند تلاش شما برای کاهش وزن را بی‌ثمر خواهد کرد. پس لازم است بدانید که زیاده‌روی در مصرف شیرین‌کننده‌های مصنوعی، یکی از اشتباهات رژیم کتوژنیک است.

استپ وزن در رژیم کتوژنیک

  عدم نوشیدن آب به‌اندازه کافی

نوشیدن آب به‌اندازه کافی، توصیه تازه و جدیدی نیست. تمام افراد بدون در نظر گرفتن نوع رژیم غذایی، بایستی به‌اندازه کافی آب بنوشند. زیرا مصرف آب به‌اندازه کافی، سلامت عمومی شما را تضمین خواهد کرد. هنگامی‌که مقادیر پایین کربوهیدرات را مصرف می‌کنید، آب در بدن شما ذخیره نخواهد شد. بیشتر مقدار آبی که می‌نوشید، از طریق ادرار دفع می‌شود. درنتیجه با پیروی از دستورالعمل‌های رژیم کتو، توصیه مصرف آب کافی را نیز جدی بگیرید. عدم نوشیدن آب به‌اندازه کافی، نه‌تنها از اشتباهات رژیم کتوژنیک است، بلکه می‌تواند سلامت عمومی بدن شما را نیز به خطر بیاندازد. برای اطلاعات بیشتر می توانید از این لینک هم استفاده کنید.

بازنشر

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data