خواص گل گاوزبان برای تقویت اعصاب و کاهش استرس

توسط مریم کوهشاری
2470 مشاهده

خواص دمنوش گل گاوزبان برای سلامت جسم و روان بی‌شمار است. این گیاه معجزه‌آسا تاثیر زیادی در بهبود بیماری‌های قلب و عروق، کاهش استرس و اضطراب دارد. در واقع با بهبود عملکرد مغز، باعث آرامش اعصاب و کاهش استرس می‌شود. البته این موارد تنها بخشی از خواص این دمنوش به شمار می‌رود. این گیاه دارای چندین آنتی‌اکسیدان است که به تقویت سیستم ایمنی بدن نیز کمک می‌کند. اگر شما هم برایتان سوال است که دمنوش گل گاوزبان را چطور و در چه مواقعی استفاده کنیم، بهتر است این مطلب را تا انتها بخوانید.

  • خواص گل گاو زبان برای درمان آلرژی
  • خاصیت گل گاو زبان برای تصفیه‌ی خون
  • خواص دمنوش گل گاوزبان و اسطوخودوس
  • دمنوش گل گاوزبان و سنبل الطیب
  • نکات مهم برای مصرف گل گاوزبان
خواص گل گاو زبان برای درمان آلرژی

خواص گل گاوزبان برای درمان آلرژی

گل گاوزبان حاوی مقدار زیادی آلکالوئید است که یک ماده‌ی ضدحساسیت و ضدالتهاب محسوب می‌شود. اگر در فصل بهار به رویش گیاهان حساسیت دارید، می‌توانید روزانه یک فنجان از این دمنوش را مصرف کنید. همچنین دمنوش گل گاوزبان تاثیر زیادی در درمان تب دارد. زمانی که به بیماری‌هایی از جمله آبله، کهیر، سرخک و یا سرماخوردگی مبتلا هستید، با مصرف یک فنجان گل گاوزبان تب شما قطع می‌شود.

گل گاوزبان حاوی مقدار زیادی آلکالوئید است که یک ماده‌ی ضدحساسیت و ضدالتهاب محسوب می‌شود. اگر در فصل بهار به رویش گیاهان حساسیت دارید، می‌توانید روزانه یک فنجان از این دمنوش را مصرف کنید.

خاصیت گل گاو زبان برای تصفیه‌ی خون

یکی دیگر از خواص گل گاو زبان تصفیه و پاکسازی خون است. این دمنوش تاثیر زیادی در درمان بیماری‌های قلب و عروق دارد. همچنین به کاهش کلسترول و قند خون کمک می‌کند. از دیگر مزیت‌های استفاده از چای گل گاو زبان می‌توان به تاثیر آن در بهبود بیماری‌های تنفسی اشاره کرد. این دمنوش مسهل است و به درمان یبوست هم کمک می‌کند.

یکی دیگر از خواص گل گاو زبان تصفیه و پاکسازی خون است.

خواص دمنوش گل گاوزبان و اسطوخودوس

گل گاوزبان یک گیاه طبع گرم است و به همین دلیل خاصیت گرمابخش دارد. اگر گیاه گل گاوزبان را با اسطوخودوس ترکیب کنید، تاثیر آن بر روی سلامت بدن بیشتر می‌شود. هر دو گیاه به دلیل داشتن آنتی اکسیدان به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند. اگر در دمنوش این دو گیاه، مقدار کمی لیموعمانی بریزید، تاثیر آرامبخش بودن آن دوچندان می‌شود.
اسطوخودوش فشارخون را تنظیم می‌کند و می‌تواند باعث درمان سردردهای شدید شود. به همین دلیل آرامش اعصاب را به دنبال دارد. همچنین این دمنوش می‌تواند بی‌خوابی را نیز درمان کند.
برای درست کردن دمنوش گل گاوزبان و اسطوخودوس باید هر دو گیاه را با هم ترکیب کنید و اجازه دهید به مدت ۱۵ دقیقه با حرارت ملایم دم بکشد.

اسطوخودوش فشارخون را تنظیم می‌کند و می‌تواند باعث درمان سردردهای شدید شود. به همین دلیل آرامش اعصاب را به دنبال دارد. همچنین این دمنوش می‌تواند بی‌خوابی را نیز درمان کند.

دمنوش گل گاوزبان و سنبل الطیب

یکی از خواص گل گاو زبان درمان بی‌خوابی در دوران یائسگی است. البته به‌شرطی که آن را با گیاه سنبل الطیب ترکیب کنید. دمنوشی که از ترکیب این دو گیاه بدست می‌آید استرس و اضطراب را از بین می‌برد. چای سنبل اطیب تاثیر زیادی در افزایش هورمون سورتونین دارد. این هورمون استرس و اضطراب را از بین می‌برد. همچنین در بهبود اثرات افسردگی نیز مؤثر است.
از خواص دمنوش ترکیب شده‌ی این دو گیاه می‌توان به درمان و کاهش درد قاعدگی و پریودی اشاره کرد. دمنوش سنبل‌الطیب خاصیت ضداسپاسم دارد. به همین دلیل به کمردرد و دل درد دوران قاعدگی کمک می‌کند.
این دمنوش در طب سنتی یک داروی مؤثر محسوب می‌شود که به درمان استرس، اضطراب، افسردگی، میگرن، سرماخوردگی و بی‌خوابی کمک می‌کند.
برای درست کردن دمنوش گل گاوزبان و سنبل الطیب ابتدا یک قاشق از گیاه گاوزبان را با نصف قاشق سنبل الطیب داخل یک قوری بریزید و یک فنجان آب ولرم به آن اضافه کنید. سپس اجازه دهید تا به مدت ۱۰ – ۱۵ دقیقه روی حرارت غیرمستقیم دم بکشد. اگر طعم آن مورد پسند نبود، به اندازه‌ی یک قاشق عسل طبیعی اضافه و سپس میل کنید.
در طب سنتی ایران از این دمنوش برای درمان بی خوابی، استرس و اضطراب، افسردگی، میگرن و سرماخوردگی استفاده می‌شود.

اگر چه این گیاه حاوی فواید زیادی برای سلامت بدن است، اما نباید در مصرف آن زیاده‌روی کنید. این گیاه باعث افزایش فشارخون می‌شود. بنابراین زمان مصرف بهتر است چند قطره آب لیموترش به آن اضافه کنید.

خواص گل گاوزبان برای تقویت اعصاب و کاهش استرس

نکات مهم برای مصرف گل گاوزبان

اگر چه این گیاه حاوی فواید زیادی برای سلامت بدن است، اما نباید در مصرف آن زیاده‌روی کنید. این گیاه باعث افزایش فشارخون می‌شود. بنابراین زمان مصرف بهتر است چند قطره آب لیموترش به آن اضافه کنید. همچنین به دلیل اینکه گل گاوزبان حاوی مقدار زیادی آلکالوئید است، برای بانوان باردار و شیرده توصیه نمی‌شود. مصرف این دمنوش در بارداری باعث سقط جنین می‌شود.
اگر این دمنوش را بیش از ۵ روز به طور مداوم مصرف کنید، به آن اعتیاد پیدا می‌کنید. پس بهتر است بعد از ۵ روز، ۳ روز آن را مصرف نکنید. بعد از این ۳ روز دوباره مصرف را شروع کنید.
اگر در حال مصرف داروهای شیمیایی هستید، قبل از مصرف دمنوش گل گاوزبان با پزشک خود مشورت کنید. چون این دمنوش ممکن است با داروها تداخل پیدا کند و مشکلاتی را برای شما به‌وجود آورد.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

۱ نظر

Avatar
صبا تیر ۱۱, ۱۳۹۹ - ۶:۴۵ ب٫ظ

سلام
ممنون.زحمت کشیدید🌷

پاسخ

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data