رژیم فستینگ ۱۶ ۸، یا روزه‌داری متناوب چیست؟

توسط admin
3200 مشاهده

رژیم فستینگ چقدر میتونه موثر باشه؟ رژیم فستینگ ۸ ۱۶ چگونه است؟ در این مقاله قصد داریم در خصوص رژیم فستینگ یا روزه داری متناوب صحبت کنیم. این نوع رژیم که اخیرا شهرت زیادی پیدا کرده است و شباهت زیادی هم به روزه گرفتن دارد، می‌تواند کمک زیادی به کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام داشته باشد. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا با مزایا و معایب رژیم فستینگ ، رژیم فستینگ ۱۶ ساعته یا رژیم فستینگ ۱۶ ۸ و اینکه چگونه رژیم فستینگ بگیریم آشنا شوید.

رژیم فستینگ چیست؟

رژیم فستینگ یا همان روزه داری به صورت متناوب، یک روش جدید برای بهبود سلامتی و کاهش وزن به شمار می‌رود. این نوع رژیم انواع مختلفی دارد که ما در این مقاله به بررسی رژیم فستینگ ۱۶ ساعته یا رژیم فستینگ ۱۶-۸ خواهیم پرداخت.

در این نوع از فستینگ، افراد فقط ۸ ساعت از روز را آزادند تا خوراکی‌های مختلف را مصرف کنند. و ۱۶ ساعت از روز را باید روزه بگیرند. و مجاز به مصرف مواد خوراکی مختلف نیستند. البته ممکن است بسته به نوع رژیم و دستور متخصص، برخی از محدودیت‌ها مانند نوشیدن آب و سایر نوشیدنی‌های کم کالری در این ۱۶ ساعت برداشته شود. و یا مصرف برخی خوراکی‌ها حتی در ۸ ساعت مقرر نیز مجاز نباشد.

چگونه رژیم فستینگ بگیریم

این چرخه ۸ و ۱۶ ساعته می‌تواند چند روز در هفته و یا تمام روزهای هفته به انتخاب شما تکرار شود. محبوبیت و شهرت روز افزون این رژیم، به دلیل کمک مناسبی است که این روش به کاهش وزن می‌کند. بسیاری از افرادی که از این رژیم استفاده کردند، نشانه‌های مثبت زیادی را مشاهده کرده‌اند. همچنین محققان معتقدند که فستینگ ۱۶ ساعته علاوه بر کاهش وزن، کمک شایانی به کنترل قند خون، تقویت عملکرد مغز و حتی افزایش طول عمر می‌کند.

فواید رژیم فستینگ

از مهم ترین فواید رژیم فستینگ، می‌توان به پیگیری آسان آن اشاره کرد. زیرا این نوع رژیم تقریبا نیاز به سبد غذایی یا دستورات غذایی خاص ندارد. و همان رژیم غذایی عادی شما را شامل می‌شود. همچنین بسیار انعطاف پذیر و تا حد زیادی پایدار به شمار می‌رود.

این موضوع را هم نمی‌توان نادیده گرفت که رژیم فستینگ می‌تواند تا حد زیادی از زمان و هزینه‌هایی که برای پخت و پز و تهیه غذا می‌کنید را کاهش دهد. و از این لحاظ نسبت به سایر رژیم‌های غذایی، کم هزینه‌تر و راحت‌تر به شمار می‌رود.

اما از فوایدی که فستینگ ۱۶ ساعته برای سلامتی شما دارد نیز نمی‌توان غافل شد. توانایی فوق العاده این رژیم فستینگ یا همان روزه گرفتن ۱۶ ساعته در کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام بسیار مشهور است. اما فواید سلامتی این رژیم به همین جا ختم نمی‌شود!

رژیم فستینگ 16 8

۱۰ راهکار ساده برای تقویت متابولیسم بدن

را در این مقاله بخوانید!

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، فستینگ نقش موثری در افزایش متابولیسم بدن دارد. علاوه بر این، کنترل قند خون را بهبود می‌بخشد. و خطر ابتلا به بیماری دیابت را کاهش می‌دهد. دانشمندان همچنین کمک به افزایش طول عمر را برای فواید فستینگ ۱۶ ساعته معرفی کرده‌اند. که البته این موضوع در نتیجه فوایدی است که استفاده از فستینگ برای سلامتی شما به همراه دارد.

عوارض و معایب فستینگ

روزه داری متناوب می‌تواند فواید زیادی داشته باشد. با این وجود، ممکن است برخی عوارض نیز با این رژیم همراه باشند. به همین دلیل این روش برای همه مناسب نیست. و ممکن است برای برخی از افراد استفاده از فستینگ توصیه نشود!

به عنوان مثال محدودیت ۸ ساعته برای خوردن ممکن است موجب زیاده روی برخی از افراد در مصرف خوراکی‌ها شود. تا با این کار از بروز احساس ضعف در طول ۱۶ ساعت باقی مانده جلوگیری کنند. این موضوع علاوه بر اینکه ممکن است موجب افزایش وزن شود، می‌تواند مشکلات گوارشی متعدد و عادات غذایی نا سالم را ایجاد کند.

همچنین ممکن است در ابتدای شروع این رژیم فستینگ ۱۶ ساعته، برخی عوارض جانبی کوتاه مدت مانند احساس گرسنگی شدید یا ضعف را تجربه کنید. اما با گذر زمان بدن شما به این رژیم عادت می‌کند. و می‌توانید خود را با این وضعیت وفق بدهید. و این عوارض کمرنگ خواهند شد.

به همین دلیل، بهتر است که قبل از شروع فستینگ، با پزشک خود و یک متخصص تغذیه مشورت داشته باشید. و در صورت مشاهده عوارض، حتما موضوع را به آن‌ها اطلاع بدهید.

مزایا و معایب رژیم فستینگ

کدام افراد بهتر است از فستینگ پرهیز کنند؟

محققان و متخصصان اعلام کرده‌اند که بهتر است برخی از افراد و گروه‌ها که شرایط خاصی دارند، از فستینگ ۱۶ ساعته پرهیز کنند. این گروه‌ها عبارتند از:

  • افراد دیابتی
  • افرادی که دچار اختلالات خوردن هستند (پرخوری عصبی یا بی اشتهایی)
  • کسانی که داروهایی مصرف می‌کنند که نیاز به خوردن غذا دارند.
  • در سن رشد بودن مانند نوجوانان
  • بارداری
  • شیردهی

سخن پایانی

در این مقاله در خصوص رژیم فستینگ صحبت کردیم. و به اختصار، رژیم فستینگ ۱۶ ساعته یا فستینگ ۱۶-۸ را برای شما شرح دادیم. که شامل ۱۶ ساعت محدودیت در خوردن و ۸ ساعت زمان برای ریکاوری است. همانطور که در طول مقاله به آن اشاره کردیم، این رژیم فواید و عوارضی احتمالی دارد. در صورت مشورت با پزشک و یک متخصص تغذیه، می‌توان از فواید آن برای کاهش وزن و بهبود شرایط سلامتی بهره‌مند شد. امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.

منابع: healthline، hsph

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data