استپ وزن چیست و چرا در زمان رژیم لاغری اتفاق می افتد؟

توسط مریم کوهشاری
2068 مشاهده

استپ وزن به این معناست که وزن بدن در یک برهه‌ی زمانی کم نمی‌شود و در همان وضعیت باقی می‌ماند. اگر شما هم به دنبال پاسخی برای این سوال که «استپ وزن چیست و چرا اتفاق می‌افتد» هستید، باید بگوییم این مشکل زمانی رخ می‌دهد که در حال کاهش وزن هستید. اما در بین راه متوجه می‌شوید که مثل گذشته وزن شما کم نمی‌شود. استپ‌وزنی به دلایل مختلفی بروز می‌کند. این مشکل در زمان رژیم، اغلب برای بسیاری از افراد شوکه‌کننده است. استپ وزنی بین ۳ هفته تا یک ماه طول می‌کشد. در بسیاری از موارد دلیل آن به حبس شدن آب در بافت بدن رخ می‌دهد. اما دلایل مهم‌تری نیز برای این مشکل وجود دارد. در ادامه به بررسی علل و درمان آن می‌پردازیم.

  • آیا استپ وزن طبیعی است؟
  • استپ وزنی شدید در افراد مبتلا به چاقی مفرط بیشتر است
  • استپ وزن در رژیم لاغری چه موقع اتفاق می‌افتد؟
  • روش‌های مقابله با است وزنی چیست؟
  • در میزان غذاهایی که می‌خورید تجدیدنظر کنید
  • کاهش مصرف غذاهای پروتئینی
  • افزایش تمرینات قدرتی در اواخر دوره‌ی لاغری
  • خوب بخوابید و استرس خود را کمتر کنید
استپ وزن به این معناست که وزن بدن در یک برهه‌ی زمانی کم نمی‌شود

استپ وزنی در رژیم لاغری کاملاً طبیعی است. در واقع وقتی برای رژیم لاغری تصمیم می‌گیرید، در طی کل دوره، وزن شما به یک اندازه کم نمی‌شود. بلکه موانع و مشکلاتی هم وجود دارد که کاهش وزن را متوقف می‌کند

آیا استپ وزن طبیعی است؟

استپ وزنی در رژیم لاغری کاملاً طبیعی است. در واقع وقتی برای رژیم لاغری تصمیم می‌گیرید، در طی کل دوره، وزن شما به یک اندازه کم نمی‌شود. بلکه موانع و مشکلاتی هم وجود دارد که کاهش وزن را متوقف می‌کند. اگر استپ وزنی شدید شود، به طوری که بیشتر از یک ماه طول بکشد، باید برای درمان به متخصص تغذیه مراجعه کنید. اما کمتر از این مدت طبیعی است. به طور عادی بدن همیشه در برابر تغییر وزن مقاومت می‌کند. این مشکل اغلب در هفته‌های آخر روند کاهش وزن ایجاد می‌شود. پس نگران نباشد. زیرا بعد از چند مدت می‌توانید دوباره به وزن ایده‌آل خود برسید.

استپ وزنی شدید در افراد مبتلا به چاقی مفرط بیشتر است

یک قاعده‌ی کلی در مورد روند کاهش وزن برای افراد مبتلا به چاقی مفرط وجود دارد. این افراد به دلیل اضافه وزن بیش از حد، مجبورند در طی یک دوره‌ی زمانی وزن زیادی کم کنند. برای مثال فردی که ۱۰۴ کیلو وزن دارد، برای اینکه به وزن ایده‌آل برسد، باید در هر هفته ۱ کیلو کم کند. حالا بعد از گذشت چند ماه وزن فرد به ۹۰ کیلو می‌رسد. اما وقتی بخواهد روند کاهش وزن را ادامه دهد، این بار میزان کاهش وزن او به هفته‌ای ۹۰۰ گرم می‌رسد. در واقع در ابتدای روند لاغری، کاهش وزن به طور مؤثر پیش می‌رود. اما بعد از مدتی روند آن کند می‌شود.

استپ وزن شدید در افراد مبتلا به چاقی مفرط بیشتر است

استپ وزن در رژیم لاغری دقیقاً زمانی اتفاق می‌افتد که به وزن ایده‌آل نزدیک شده‌اید. در واقع هر چه به روزهای تناسب اندام نزدیک‌تر می‌شوید، لاغری سخت‌تر می‌شود

استپ وزن در رژیم لاغری چه موقع اتفاق می‌افتد؟

استپ وزن در رژیم لاغری دقیقاً زمانی اتفاق می‌افتد که به وزن ایده‌آل نزدیک شده‌اید. در واقع هر چه به روزهای تناسب اندام نزدیک‌تر می‌شوید، لاغری سخت‌تر می‌شود. به طوری که بدن به استپ وزنی می‌رسد. در این زمان بدن بیشتر به چربی‌های اضافه پایبند است. پس توان بدن به مرور زمان برای کاهش چربی‌ها کاهش می‌یابد.

روش‌های مقابله با است وزنی چیست؟

ااگر شما هم از جمله کسانی هستید که به استپ وزنی شدید مبتلا شده‌اید، برای رهایی از این وضعیت می‌توانید رژیم خروج از استپ وزنی را در پیش بگیرید. برای این کار راهکارهای زیر مفید است:

در میزان غذاهایی که می‌خورید تجدیدنظر کنید

یک نکته‌ی مهم برای رسیدن به وزن ایده‌آل، کاهش کالری موادغذایی به مرور زمان است. هر چه به تناسب اندام نزدیک‌تر می‌شوید، باید در غذاهایی که می‌خورید، تجدیدنظر کنید. میزان کالری موجود در غذاها در اواخر دوره‌ی رژیم لاغری باید کمتر شود. برای مثال اگر در ابتدای رژیم لاغری، روزانه ۱۵۰۰ کالری غذا مصرف می‌کنید، در اواخر دوره‌ی رژیم باید این میزان را به ۱۰۰۰-۱۲۰۰ واحد برسانید.

یک نکته‌ی مهم برای رسیدن به وزن ایده‌آل، کاهش کالری موادغذایی به مرور زمان است. هر چه به تناسب اندام نزدیک‌تر می‌شوید، باید در غذاهایی که می‌خورید، تجدیدنظر کنید.

استپ وزن در رژیم لاغری چه موقع اتفاق می‌افتد؟

کاهش مصرف غذاهای پروتئینی

یکی از دلایل استپ وزنی در زمان رژیم لاغری، مصرف غذاهای پروتئینی است. زیرا این غذاها دیرتر از حالت معمول پیام سیری را به مغز مصادره می‌کنند. بنابراین شما با این فکر که هنوز سیر نشده‌اید، غذای بیشتری می‌خورید. در نتیجه وزن شما کم نمی‌شود. اگر قصد دارید با استپ وزن مقابله کنید، باید روزانه به اندازه‌ی هر یک کیلوگرم وزن، حداقل یک گرم پروتئین مصرف کنید.

یکی دیگر از دلایل استپ وزنی شدید، کم خوابی و استرس است. استرس باعث ترشح هورمون کورتیزول می‌شود. این هورمون از رشد عضلات جلوگیری می‌کند.

خوب بخوابید و استرس خود را کمتر کنید

یکی دیگر از دلایل استپ وزنی شدید، کم خوابی و استرس است. استرس باعث ترشح هورمون کورتیزول می‌شود. این هورمون از رشد عضلات جلوگیری می‌کند. از سوی دیگر چربی‌های اضافه بدن را افزایش می‌دهد. بی‌خوابی هم یکی دیگر از علت‌های استپ وزنی محسوب می‌شود. پس وقتی به استپ وزنی در رژیم لاغری مبتلا هستید، بهتر است با ورزش‌هایی مثل یوگا با بی‌خوابی و استرس مقابله کنید.

آیا استپ وزن طبیعی است؟

افزایش تمرینات قدرتی در اواخر دوره‌ی لاغری

یکی دیگر از راهکارهایی که با آن می‌توانید استپ وزنی شدید را کنار بزنید، انجام تمرینات قدرتی است. اگرچه این تمرینات قبل از استپ وزن هم انجام می‌شود، اما برای مقابله با استپ وزنی باید میزان آن را افزایش دهید. تمرینات قدرتی و هوازی به کاهش وزن بیشتر بدن کمک می‌کنند. اگر روزانه ۴۵ تا ۶۰ دقیقه این تمرینات را انجام دهید، می‌توانید خیلی زود استپ وزن را کنار بزنید. در همین زمان ماهیچه‌ها رشد می‌کنند و از سوی دیگر متابولیسم بدن افزایش می‌یابد. پس سریع‌تر به وزن ایده‌آل خود می‌رسید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data