روز آزاد یا روز تقلب در رژیم غذایی، چیت میل(Cheat Meal)

توسط سپیده سرداری
8961 مشاهده

آیا چیت میل(Cheat Meal) یا تقلب در رژیم غذایی برای ما خوب است؟ چیت میل در رژیم غذایی یعنی بعد از سپری کردن ۶ روز از رژیم خود، آزادید تا از یک وعده غذایی پرکالری لذت ببرید. این یعنی روز استراحت!  ایده این روز، جنجالی در دنیای سلامت برپاکرده است و نظریه‌های مختلفی در مورد آن وجود دارد. به همین دلیل سعی کردیم در این مقاله عمیق‌تر به این موضوع بپردازیم. با مجله کرفس همراه باشید تا از صحت ایده روز تقلب در رژیم غذایی مطلع شوید:

روز تقلب در رژیم غذایی به چه معناست؟

به طور کلی سه باور در مورد این ایده وجود دارد:

تمرکز بر یک بازه زمانی خاص: به این معنی که یک بازه زمانی برای روز آزاد رژیم خود مشخص کنید. برای مثال، یک وعده غذایی یا یک روز.

تقلب مناسب: یعنی تقلب در خوردنی‌هایی که معمولا از آن‌ها اجتناب می‌کنید. مانند فروکتوز (fructose) برای جلوگیری از افزایش گلوکز (glucose) و یا کافئین برای تقویت انرژی و غیره.

خوردن آگاه: قبول کنید که این روز نوعی استراحت در رژیم لاغری است و به معنای واقعی کلمه یک تقلب محسوب نمی‌شود.

میان وعده های پر انرژی

اثرات جسمی تقلب در رژیم

آن‌چه که در روز تقلب در بدن شما رخ می‌دهد به مقدار، تعداد دفعات و آن‌چه که می‌خورید بستگی دارد. برای چند دهه محققان باور داشتند که محدود کردن کالری، یعنی همان کاری که اکثر افراد در طی رژیم خود انجام می‌دهند، می‌تواند باعث کاهش لپتین (leptin) شود.

لپتین یک ترکیب مهم است که وظیفه تعادل انرژی بدن را بر عهده دارد و زمان دست کشیدن از خوردن را از طریق ارسال سیگنال‌هایی به مغز کنترل می‌کند.

کسانی که طرفدار ایده تقلب در رژیم هستند عقیده دارند که شکستن رژیم یک روز در هفته می‌تواند مقدار لپتین مورد نیاز بدن را تأمین کرده و باعث تقویت متابولیسم شما شود. اما هنوز نظریه‌های متفاوتی در این زمینه وجود دارد.

براساس مطالعه‌ای در سال ۱۹۸۶، پرخوری برخی افراد در روز استراحت در رژیم لاغری، فایده چندانی ندارد. زیرا تنها منجر به افزایش ۳ تا ۱۰ درصدی متابولیسم تا کم‌تر از ۲۴ ساعت می‌شود. اما یک دهه بعد، تحقیقات نشان داد که بالا رفتن موقت کالری می‌تواند تولید لپتین را تا ۳۰ افزایش داده و متابولیسم بدن را به مدت ۲۴ ساعت بالا نگه دارد. یعنی سه برابر بیشتر از چیزی که قبلا تصور می‌شد. همچنین برخی تحقیقات جدید در این نشان می‌دهد که روزهای تقلب در رژیم چندان از نظر جسمی برای بدن بد نیستند و حتی می‌توانند برای برنامه رژیم مفید نیز باشند.

اثرات روانی تقلب در رژیم غذایی

طی مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۸، تعدادی مرد چاق را در دو گروه قرار دادند. گروه اول به یک برنامه غذایی دقیق پایپند بودند. درحالی که گروه دوم از وقفه‌های متناوب در رژیم غذایی خود استفاده می‌کردند. بعد از ۴ ماه، گروه دوم شاهد کاهش وزن بیشتری بودند.

همچنین برای افراد مبتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت، کلسترول و فشار خون بالا بسیار مهم است که روزهای تقلب رژیم غذایی خود را با دقت برنامه ریزی کنند. زیرا حتی کوچک‌ترین انحراف در رژیم این افراد می‌تواند اثرات زیان باری بر سلامتی آن‌ها داشته باشد.

براساس مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۹، کسانی که از رژیم لاغری کتوژنیک تبعیت می‌کنند مصرف حتی یک دوز کربوهیدرات ساده در روز تقلب می‌تواند برای آسیب رساندن به عروق خونی آن‌ها کافی باشد. به طور کلی باید تعادل در مصرف درشت مغذی‌ها همچون پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها را در هر غذایی در نظر بگیرید. همچنین در مصرف شیرینی‌ها نیز به دنبال نمونه‌هایی باشید که سرشار از ترکیبات مغذی ضروری مانند پروتئین و فیبر هستند.

اثرات روانی تقلب در رژیم

مبحث دیگری که در خصوص ایده تقلب در رژیم بسیار مورد توجه است، جنبه روانی آن می‌باشد. یک روز ناپرهیزی در رژیم لاغری چه تأثیری بر روی مغز شما می‌گذارد؟

روانشناسان و متخصصان تغذیه معتقدند که داشتن یک وعده یا یک روز آزاد در رژیم لاغری می‌تواند به برطرف شدن هوس‌های غذایی افراد کمک کند تا بتوانند به رژیم خود پایپند بمانند.

چطور اراده کنیم رژیم بگیریم! | چگونه انگیزه لاغری پیدا کنم!؟

در این مقاله بخوانید!

براساس تحقیقی در سال ۲۰۱۶، افرادی که گاهی اوقات در رژیم غذایی خود وقفه می‌انداختند یا به اصطلاح تقلب می‌کردند، احساس بهتری نسبت به روند رژیم خود داشتند و انگیزه بیشتری در خود می‌دیدند تا آن را ادامه دهند. البته لازم به ذکر است که شرکت‌کنندگان در این تحقیق همچنان مقدار غذایی که در روزهای تقلب می‌خوردند را کنترل می‌کردند.

استراحت در رژیم لاغری

همچنین از گذاشتن برچسب خوب یا بد بر غذاها دست بردارید و به جای این که به لغزش‌های جزیی همانند یک شکست نگاه کنید، آن‌ها را بپذیرید و طبق برنامه قبلی به رژیم خود ادامه دهید. براساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، افرادی که با شادی و رضایت خاطر کیک شکلاتی خورده بودند نسبت به افرادی که از خوردن آن احساس گناه داشتند وزن بیشتری از دست دادند. شاید زمان آن رسیده است که نام این روز را از تقلب به روز جشن و لذت تغییر دهید.

توصیه نهایی

فراموش نکنید که پرخوری بی وقفه در روز تقلب می‌تواند خطرناک باشد و حتی یک واکنش زنجیره‌ای روانی ایجاد کند. فکر این که شما فقط یک روز در هفته می‌توانید شیرینی یا غذای مورد علاقه‌تان را بخورید ممکن است باعث شکل‌گیری ذهنیت همه یا هیچ در شما شود. براساس این ذهنیت شما بیش از حد می‌خورید. البته نه به این دلیل که می‌خواهید و یا هنوز گرسنه هستید، به این خاطر که می‌دانید تا یک هفته دیگر خبری از آن نخواهد بود. پس مراقب ذهن خود باشید و سعی کنید آگاهانه غذا بخورید. فکر روزهای رژیمی از سرتان بیرون کنید و تا زمانی که از غذا لذت می‌برید به خوردن ادامه دهید.

منبع : Greatist

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data