رژیم‌غذایی کانادایی یا دانمارکی

توسط حمید صالحی
452 مشاهده

در سال‌های اخیر یک روش کاهش وزن، به نام رژیم‌غذایی کپنهاگ یا آن‌طور که در ایران گفته می‌شود رزیم‌غذایی کانادایی سر و صدای زیادی در رسانه‌های آنلاین داشته است. افراد زیادی از این رژیم‌غذایی پیروی کردند و اظهار داشتند که توانسته‌اند تنها در سیزده روز ۱۰ کیلوگرم وزن کم کنند. در مورد رژیم‌غذایی کپنهاگ دو دسته نظر کاملا متفاوت وجود دارد. گروه اول باور دارند که این رژیم به وضوح پس از ۱۳ روز باعث کاهش وزن می‌شود. اما گروه دیگر در مورد عوارض جانبی این رژیم غذایی هشدار می‌دهند. 

این رژیم با اسامی دیگری نیز شناخته می‌شود مانند: رژیم‌غذایی دانمارکی، و یا رژیم‌غذایی بیمارستان سلطنتی دانمارک. همچنین در ایران با نام رژیم‌غذایی کانادایی شناخته و مشهور شده است. به همین دلیل شاید در این متن گاهی با نام رژیم‌غذایی کانادایی و گاهی به نام اصلی یعنی رژیم‌غذایی دانمارکی ذکر شود. اما اینکه آن را با چه اسمی بشناسند اهمیتی ندارد، چرا که رژیم دانمارکی چیزی جز یک رژیم زودگذر نیست. با پیروی از رژیم‌غذایی کم‌کالری شما ممکن است به سرعت وزن کم کنید، اما احتمالاً در نگه داشتن آن دچار مشکل خواهید شد.

 داستان رژیم‌غذایی کانادایی یا همان دانمارکی

طبق منابع مختلف در اینترنت، رژیم‌غذایی کانادایی یا دانمارکی به وسیله یک پزشک که می‌خواست بیمارانش قبل از عمل جراحی وزن کم کنند ساخته شد. این رژیم قرار بود یک برنامه بسیار کوتاه‌مدت و زیر نظر متخصص آن باشد. با این حال تاکنون هیچ بیمارستان یا پزشکی در دانمارک ادعای ساخت این رژیم‌غذایی را نداشته است.

این داستان شباهت زیادی به داستان رژیم‌غذایی دیگری به نام رژیم‌غذایی هفت روزه قلب مقدس دارد، که رژیمی است بر پایه سوپ و آن‌طور که گفته می‌شود در یک بیمارستان برای بیماران قلبی ساخته شد. در این مورد نیز هیچ بیمارستانی چنین ادعایی نداشته است.

در اینجا باید اشاره کنیم که بیشتر پزشکان و دیگر متخصصان حوزه بهداشت و سلامت رژیم‌های کم‌کالری را قبل از عمل جراحی پیشنهاد نمی‌کنند. برای ریکاوری، جامعه متخصصان بیهوشی آمریکا پیشنهاد می‌کنند بیماران قبل از عمل جراحی، از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنند. یک رژیم‌غذایی شامل غذاهای مغذی، منابع مورد نیازِ بدنِ شما را برای مواجهه با استرس و بهبودی پس از عمل جراحی تامین می‌کند. 

رژیم غذایی کانادایی یا دانمارکی

نگاهی دقیق‌تر به رژیم‌غذایی کانادایی

 رژیم‌غذایی کانادایی یا همان دانمارکی انواع بسیار زیادی دارد. به طور کل این رژیم‌غذایی شما را تنها محدود به دو گروه سبزیجات و پروتئین می‌کند. در رژیم‌غذایی دانمارکی مصرف تمام میوه‌ها، غلات کامل و لبنیات ممنوع است. هرچند ممکن است برخی از انواع رژیم‌غذایی دانمارکی شامل ماست و نان گندم‌سیاه هم باشند.

انواع غذاهایی که در رژیم‌غذایی کانادایی مجاز به خوردن آنها هستید:

 • آب، چای سیاه و قهوه شیرین نشده
 • پروتئین کم‌چرب
 • نباتاتِ کم کربوهیدرات مانند گوجه فرنگی، اسفناج، کرفس و گل کلم 

سه وعده غذایی در رژیم‌غذایی کانادایی وجود دارد که باید در زمان مشخص خورده شوند. میان‌وعده در این رژیم‌غذایی جایی ندارد و اگر بین وعده‌ها احساس گرسنگی کردید به شما پیشنهاد می‌شود آب بنوشید. غذا خوردن بعد از ساعت ۶ عصر توصیه نمی‌شود. همچنین شما مجاز به خوردن هیچ غذایی خارج از برنامه نیستید.

رزیم‌غذایی کانادایی یا دانمارکی

یک نمونه از فهرست غذایی در رژیم‌غذایی دانمارکی می‌تواند شامل:

 • یک فنجان قهوه و آب، ساعت هشت صبح به عنوان صبحانه
 • ۲۰۰ گرم گوشت و یا دو عدد تخم مرغ به عنوان ناهار
 •  ۱۵۰ تا ۲۰۰ گرم گوشت به همراه کمی سبزیجات به عنوان شام

 این رژیم‌غذایی تنها برای ۱۳ روز است.

رژیم غذایی کانادایی یا دانمارکی

چه کسانی باید از رژیم‌غذایی دانمارکی دور بمانند؟

اگر تحت هر یک از شرایط زیر قرار گرفتید ، این رژیم‌غذایی برای شما مناسب نیست:

 • مسائل مربوط به بهداشت عمومی
 • فشار خون شریانی
 • اختلالات معده
 • اگر درگیر ورزش یا فعالیت‌هایی هستید که نیاز به قدرت جسمانی دارد
 • مادران باردار و شیرده
 • اگر نوجوان هستید
 • شغلی که نیازمند قدرت بدنی است
 • اگر سن شما بالای ۵۰ سال است

حتی اگر شما هیچ کدام از شرایط بالا را ندارید قبل از شروع این رژیم‌غذایی بهتر است با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

رزیم‌غذایی کانادایی یا دانمارکی

نسخه وگان و گیاهی رژیم‌غذایی کانادایی:

در اینجا نحوه جایگزینی گوشت‌های ذکر شده در رژیم کانادایی آورده شده است:

 • ماهی: تمپه (بسیار شبیه به توفو است)
 • مرغ: جک‌فروت ، گل کلم ، بادمجان
 • گوشت گاو: لوبیا (هر نصف فنجان آن شامل ۸ گرم پروتئین و ۸ گرم فیبر است)
 • گوشت خوک: جک‌فروت ( Jackfruit )

آیا رژیم‌غذایی کانادایی عوارض جانبی دارد یا برای بدن مفید است؟

آسیب متابولیک یا سرعت بخشیدن به متابولیسم بدن؟

 آسیب متابولیک همان کاهش متابولیسم پس از رژیم غذایی است. زمانی که شما شروع به کمتر غذا خوردن می‌کنید سوخت‌وساز بدنتان کاهش پیدا می‌کند. بنابراین متابولیسم شما در حالت استراحت کاهش می‌یابد. چراکه بدن انرژی خود را صرف انجام فعالیت‌های حیاتی می‌کند. به‌محض اینکه غذا خوردن‌تان به شیوه قبل بازگردد وزن‌تان نیز افزایش پیدا می‌کند. این در حالی است که عده ای اعتقاد دارند غذاهایی که در این برنامه رژیم غذایی سیزده روزه مصرف می‌شوند ، میزان متابولیسم را افزایش می‌دهند. تخم مرغ، گوشت گاو و مرغ، سرشار از پروتئین هستند و برای هضم، انرژی بیشتری می‌خواهند. دلیل این امر اثر ترمیکی این غذاها است.

عدم تعادل مواد مغذی

 از آنجا که این رژیم مصرف بعضی غذاها را منع می‌کند، ممکن است دچار کمبود ویتامین و مواد معدنی شوید. هم‌چنین تأثیر منفی روی کلسترول شما می‌گذارد. برنامه کمبود گلیکوژن باعث بد بو شدن دهان، سرگیجه و دیگر مشکلات جسمی می‌شود.

از دست دادن ماهیچه

کاهش جدید در مصرف کربوهیدرات‌ها بدن را مجبور می‌کند که از ذخیره چربی برای تأمین انرژی استفاده کند. هرچند پروتئین منبع اصلی تأمین انرژی بدن نیست؛ اما به‌ محض تمام شدن ذخایر گلیکوژن، بدن مقداری از انرژی مورد نیاز خود را از پروتئین‌ها می‌گیرد. بدن برای تأمین انرژی موردنیاز خود از پروتئین، نیاز به شکستن بافت ماهیچه دارد.

این در حالی است که عده‌ای اعتقاد دارند این موضوع می‌تواند ابعاد سلولیت را کاهش دهد. از آنجا که بدن شروع به کاهش وزن و خودسم‌زدایی می‌کند، سلولیت به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد، زیرا سلول‌های چربی که بزرگ شده‌اند، از نظر اندازه کاهش می‌یابند. بنابراین فشار کمتری روی بافت هم‌بند وجود خواهد داشت.

رژیم‌غذایی کانادایی یا دانمارکی

نکاتی که طرفداران این رژیم‌غذایی به آن اشاره کرده‌اند تا در طول و پس از آن رعایت شود

 • تا حد امکان نمک را کم کنید.
 • تمایل به قند خود را با مواد کم‌کالری یا بدون شکر برطرف نکنید، مانند جویدن آدامس یا هر جایگزین رژیمیِ بدون شکر دیگری.
 • تا می‌توانید آب بنوشید.
 • خود را از نظر جسمی خسته نکنید.
 • ممکن است در مراحل اولیه احساس ضعف یا سردرد کنید، نیازی به هراس نیست زیرا این علائم هرچه زودتر برطرف می‌شوند!
 • این رژیم را بیشتر از سیزده روز ادامه ندهید.
 • شما نباید بیش از یک بار در سال از این رژیم پیروی کنید.
 • پس از اتمام رژیم، مکمل‌های مولتی ویتامین مصرف کنید.
 • مدیتیشن و تمرین‌های ذهنی انجام دهید.

تحقیقات بر روی رژیم‌غذایی کانادایی نشان داده‌اند که در حقیقت اگر شخصی پس از رژیم‌غذایی، ۵ کیلوگرم وزن کم کند، بیشتر آن مربوط به کاهش آب در بدن است و نه چربی. بنابراین این رژیم‌غذایی یک برنامه غذایی سالم برای کم کردن وزن نیست. بدون شک نمی‌توان آن را برای طولانی‌مدت ادامه داد.

برای کاهش وزن به‌صورت سالم شما باید رژیم‌غذایی متعادلی داشته باشید و به‌صورت منظم ورزش کنید. یا از رژیم‌های سالمی مانند کالری‌شماری استفاده کنید. همچنین اگر در موقعیتی هستید که باید در مدت‌زمان کوتاهی وزن کم کنید، بهتر است با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data