عوارض رژیم کانادایی

توسط حمید صالحی
271 مشاهده
تا دل‌تان بخواهد می‌توانید برای لاغر شدن رژیم لاغری پیدا کنید. رژیم‌های یک هفته‌ای، ۱۰ روزه، دو هفته‌ای، یک‌ ماهه و… فقط کافی است یک جست‌وجوی ساده در اینترنت داشته باشید تا لیست انواع رژیم‌ها برای‌تان بیاید. اما کدام‌ یک از این رژیم‌ها برای شما و وضعیت بدنی‌تان مناسب است. اصلا چطور می‌توان یک رژیم مناسب و بدون عوارض انتخاب کرد.
 در این مطلب با ما باشید تا با همه عوارض رژیم ۱۵ روزه کانادایی آشنا شوید.

با رژیم کانادایی لاغر می‌شوید اما...

دو سوال کلیدی که چاق‌ها باید از خود بپرسند!

همه افراد به‌خصوص کسانی که چاق هستند، می‌دانند با کم‌خوری وزن‌شان کم می‌شود. اما تا به حال این دو سوال مهم را از خود پرسیده‌اید؟! سوالی ‌که خیلی از افراد جواب آن را در این زمینه نمی‌دانند:
 • «چه میزان از حجم غذای دریافتی روزانه باید کاسته شود تا وزن کاهش پیدا کند؟»
 • پرسش کلیدی دوم این است «چه تغییری باید در الگوی مصرف غذایی‌مان بدهیم تا در کوتاه یا دراز‌مدت آسیبی به بدن‌مان وارد نشود» یا می‌توان این سوال را این‌گونه مطرح کرد «با رعایت چه الگوی غذایی میزان سلامتم را ارتقا دهم؟»

گرسنگی حس خوشایندی نیست چه برسد به آنکه فردی به عمد به گرسنگی‌اش پاسخ ندهد.

آن زمان است که می‌توان بدون اغراق از حس شکنجه یاد کرد. آیا با گرسنگی‌های شکنجه‌آور ما به وزن ایده‌آل‌مان نزدیک می‌شویم؟ این یک پرسش کلیدی است! اما پاسخ این پرسش‌ها را با اطمینان کامل به شما می‌گویم که فقط یک متخصص تغذیه از آن آگاه است.
متخصص تغذیه با دانشی که در این زمینه دارد و بررسی شرح حال و شرایط بیمار می‌تواند تعیین کند که چه راهکاری برای او مناسب است تا بتوان به وزن ایده‌آلش برسد. همچنین نکات تجویز شده برای هر فرد متمایز از فرد دیگر است و همه نمی‌توانند از یک نسخه پیروی کنند.

با رژیم کانادایی لاغر می‌شوید اما...

۱۵ روزه مرموز در رژیم کانادایی

بالغ بر ۵۰ نوع از این قبیل رژیم‌های کوتاه و زودبازدهی مثل رژیم سه روزه سوپ کلم، رژیم پروتئین و… وجود دارند که متاسفانه خیلی از افراد از آنها پیروی می‌کنند. هر کدام از این رژیم‌ها معایب مخصوص و منحصر به فرد خود را دارند. اما درباره رژیم ۱۵ روزه کانادایی سه نکته مهم وجود دارد.
 •  اول از همه با یک حساب سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که میزان کالری دریافتی روزانه این رژیم کمتر از ۱۰۰۰ کالری یعنی حدودا بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری است، پس اساس این رژیم بر این است که دریافت انرژی را در افراد کاهش می‌دهد، یعنی سوال کلیدی اول در اینجا مطرح می‌شود! چه میزان باید از کالری روزانه من کاهش پیدا کند؟!
 • نکته دوم این است که گروه غلات در این رژیم بسیار فقیر است. در اکثر روزها غلات در این برنامه غذایی وجود ندارد یا اگر وجود داشته باشد بسیار کم است. درصورتی که بسته به سن، جنس و انرژی دریافتی فرد باید بین ۶ تا ۱۱ واحد غلات مصرف کند.
 • سومین نکته این است که اصولا توصیه می‌شود از رژیم‌های غذایی تبعیت شود که تنوع در آن رعایت شده باشد، در صورتی که در رژیم ۱۵روزه کانادایی خبری از تنوع نیست.
 غیر از غلات مصرف میوه هم بسیار کم است، در صورتی که بسته به سن، جنس و انرژی دریافتی فرد باید بین ۲ تا ۴ واحد غلات مصرف کند.

با رژیم کانادایی لاغر می‌شوید اما...

۱۵ روز برای یک رژیم غذایی واقعی کافی نیست!

خیلی از افراد ممکن است از خود سوال کنند که ۱۵ روز تبعیت کردن از این رژیم غذایی نمی‌تواند آسیبی به جسم‌شان وارد کند و بعد از مدت تعیین شده می‌توانند بدون هیچ آسیبی به وزن ایده‌آل خود برسند. قبل از ذکر هر نکته‌ای باید بگویم که بعد از تولد هر فرد اولین چیزی که انسان برای زنده ماندن نیاز دارد هواست و دومین ‌غذا خوردن و آشامیدن است.
پس فراموش نکنید که غذا خوردن مادام‌العمر با شما همراه است و فقط با یک تغییر ۱۵ روزه هیچ فردی نمی‌تواند برای تمام عمر به وزن ایده‌آلش برسد.
پس باید از رژیم غذایی پیروی کرد که بتوان تا آخر عمر آن را انجام داد. اگر برنامه غذایی این خصوصیات را نداشته باشد از نظر من محکوم به شکست است و هیچ فردی با رعایت ۱۵ روز یا ۳ یا یک هفته رژیم غذایی نمی‌تواند وزنش را متعادل نگه دارد اما می‌تواند در این مدت کم به جسم و روانش آسیب وارد کند.

با رژیم کانادایی لاغر می‌شوید اما...

 رژیم کانادایی یکی رژیم یویویی

افزایش وزن پیامدهای خوبی برای فرد مبتلا به‌همراه ندارد، اما بهتر است آگاه باشید کسی که وزنش ۱۰۲ کیلوگرم است و در مدت کوتاهی این وزن را به ۹۰ کیلوگرم می‌رساند، دوباره به فاصله زمانی کوتاه این وزن برمی‌گردد؛ باید بگویم عوارض این کاهش و افزایش وزن کوتاه‌ مدت چند برابر بیشتر از وزن بالایی است که فرد دارد و ترجیح بر این است که همان وزن بالا ثابت بماند اما این همه نوسان وجود نداشته باشد. اما برخی افراد فکر می‌کنند این روند کاهش وزن می‌تواند موثر باشد. درصورتی که این کاهش و افزایش وزن جنس بافت‌های بدن را تغییر می‌دهد، به‌ویژه اگر کاهش وزن سریع باشد.

با رژیم کانادایی لاغر می‌شوید اما...

در ۱۵ روز رژیم کانادایی چه بلایی سرتان می‌آید

در رژیم غذایی علمی سعی می‌شود با تنظیم رژیم غذایی چربی‌های اضافه بدن حذف شود، در صورتی که با تبعیت از این دسته از رژیم‌های غذایی در چند روز و خیلی سریع بافت‌های ماهیچه‌ای ازبین می‌روند.
همچنین اگر وزن دوباره به میزان سابق یا حتی بیشتر بازگردد نه‌تنها بافت چربی ازدست رفته بازنمی‌گردد، بلکه به‌جای آن بافت‌های چربی ‌جایگزین می‌شوند که بیشتر هم در اطراف شکم تجمع پیدا می‌کنند که اصلا وضعیت خوبی نیست. هرچه نسبت بافت چربی در بدن بالاتر باشد، سوخت‌و‌ساز کاهش پیدا می‌کند به‌همین دلیل در نوبت‌های بعدی که قصد کاهش وزن دارید، وزن‌تان به سختی کاهش پیدا می‌کند.

با رژیم کانادایی لاغر می‌شوید اما...

عوارض رژیم کانادایی

یکی از عوارض رژیم کانادایی کم‌خونی و ریزش موست

 از مهم‌ترین عوارض این رژیم ۱۵ روزه می‌توان به اینها اشاره کرد:
 • ریزش مو
 • کم‌خونی
 • کمبود ریز مغذی‌ها
 • کمبود ویتامین B
 • پوکی استخوان
 • یبوست مزمن
 • برهم خوردن تنظیم عادت ماهانه در خانم‌ها
 • سنگ کیسه صفرا
 • ابتلا به بیماری‌های عفونی
 • عصبانیت‌های زودهنگام
 • و…

که در کمین افراد تابع رژیم‌های کانادایی و چند روزه هستند.

با رژیم کانادایی لاغر می‌شوید اما...

در رژیم کانادایی چربی‌ها ازبین نمی‌روند، خودتان را گول نزنید!

رژیم‌های کوتاه‌ مدت ازجمله رژیم کانادایی، گرچه در کوتاه‌ مدت باعث کاهش وزن سریع می‌شوند، اما هیچ‌وقت به‌عنوان یک رژیم علمی شناخته نشده‌اند چراکه کاهش وزنی که رخ می‌دهد، به‌خاطر از‌بین رفتن آب میان‌بافتی بدن است.
رژیم‌هایی که به این سرعت وزن را کاهش می‌دهند، قادر به دفع چربی‌های مازاد بر نیاز بدن نیستند. از نظر علمی، رژیمی اصولی است و به ارتقای سلامت بدن کمک می‌کند که به‌طور تدریجی چربی‌های مازاد نیاز بدن را کاهش دهد و هر رژیم که قادر به انجام این کار نباشد، به‌خصوص رژیم‌های غذایی که خیلی کم‌کالری هستند ازجمله رژیم کانادایی، باعث حذف چربی‌ها از بدن نمی‌شوند.
همچنین به محض پایان یافتن این دسته از رژیم‌های غذایی، دوباره وزن بازمی‌گردد و در این بازگشت، خبری از ترمیم بافت‌های ازدست رفته نیست. در حال حاضر مراجعان زیادی به مطب من می‌آیند که به‌دلیل پیروی از رژیم‌های چند روزه دچار پیری پوست زودرس، افتادگی پوست و چین و چروک شده‌اند.

با رژیم کانادایی لاغر می‌شوید اما...

چه کسانی نباید رژیم کانادایی بگیرند

 پیروی از این دسته از رژیم‌ها برای کسانی که در میانسالی یا در آستانه سالمندی قرار دارند، به‌شدت ممنوع است، چراکه تحلیل‌های ایجاد شده در این افراد به هیچ‌ عنوان برگشت‌پذیر نیستند. به‌عنوان مثال اسکلتی که ذخایر معدنی‌اش کاهش پیدا کرده یا دچار تحلیل بافت عضلانی شده است، دیگر با هیچ راهکاری قابل جبران نیست.
از ۳۵ سالگی به بعد فعالیت استخوان‌سازها خیلی کمتر از عوامل استخوان‌خوار (عواملی که باعث می‌شوند استخوان مواد لازم خودرا ازدست بدهد) هستند.
 نوجوان‌ها، یعنی کسانی که در مرحله رشد قرار دارند و بدن‌شان بیشتر از هر دوره دیگری به انواع ریزمغذی‌ها و مواد لازم نیاز دارد. یکی از مهم‌ترین عوارض این رژیم‌های زودگذر در نوجوانان عدم رشد قدی است.
 بانوان، این دسته از افراد با سلامت جسمانی‌شان می‌توانند سلامت نسل آینده را تضمین کنند و پیروی از این رژیم‌ها به‌خصوص توسط بانوان باعث پرورش یک جنین ناسالم در بدن‌شان می‌شود.

با رژیم کانادایی لاغر می‌شوید اما...

 رژیم نگه دارنده، مگر داریم؟!

من اعتقادی به رژیم نگه دارنده در پایان دوره ۱۵ روزه ندارم چراکه تنها عاملی که باعث می‌شود وزن شما ثابت بماند، رعایت برنامه غذایی درست است. هیچ‌وقت یادتان نرود که تغذیه نادرست به آرامی روی جسم افراد تاثیر می‌گذارد. به‌عنوان مثال فردی که روزانه ۲ عدد شیرینی مصرف می‌کند، نباید فقط آن دو روز را مدنظر قرار دهد، بلکه باید درنظر بگیرد باتوجه به شرح حال و برنامه غذایی که دارد این شیرینی بعد از یک سال در بدن تبدیل به چه ماده‌ای می‌شود و چه پیامدی به‌دنبال دارد.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data