مایندفولنس چطور سلامت شما را بهبود می‌ بخشد؟ | ذهن آگاهی مهم است!

توسط سپیده سرداری
65 مشاهده

با آگاهی از دنیای درون خود می‌توانید استرس و بسیاری از نگرانی‌ها را درمان کنید. مدیریت روی افکار و احساسات شما، راه حل این موضوع است. در این مقاله به بررسی راهکارهایی می‌پردازیم تا ذهنی آرام تر داشته و بیماری‌های ذهنی را بهبود ببخشیم. با تیم کرفس همراه باشید. خواندن این مقاله تنها ۲۰ دقیقه از وقت شما را می‌گیرد. اما مطمئنا در بهبود سلامت ذهن مفید خواهد بود.

ذهن آگاهی چیست؟

ذهن آگاهی یا همان مایندفولنس ریشه در فرهنگ بودا دارد. و هر فرهنگی با توجه به ادعیه یا تکنیک‌هایی این راهکارها را پیش می‌گیرد. اما بحث ما در این مقاله از نگاه کاملا علمی به این موضوع است. پزشکان برجسته بسیاری این تکنیک‌های مراقبه ذهنی را مورد مطالعه قرار داده اند. و ذهن آگاهی به عنوان راهی برای کاهش استرس، افزایش تمرکز و همچنین ایجاد علائم مثبت در رفتار هر فرد معرفی شده است.

بحث ما در این مقاله از نگاه کاملا علمی به موضوع ذهن آگاهی یا همان مایندفولنس است.

فواید ذهن آگاهی

استرس را کاهش می‌دهد | با توانمند کردن مغز در مدیریت استرس، موحجب کاهش اضطراب و تنش‌های آن می‌شود.

برقراری تعادل در موقعیت‌های عاطفی | در هنگام ایجاد موقعیت‌های عاطفی، کنترل تعادل کاری سخت است. با ذهن آگاهی می‌توان میزان شدت آن را کنترل کرد.

بالا بردن مقاومت ذهنی | مایندفولنس با بالابردن مقاومت شما در برابر استرس روانی، در بهبود سلامت ذهنی نقش مهمی دارد.

به تعویق انداختن روند پیری | اختلالات شناختی که ممکن است در زمان پیری به سراغ انسان بیایند، توسط ذهن آگاهی به تعویق می‌افتند. برای مثال احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر یا زوال عقل، با تقویت بخش حافظه و یادگیری کاهش می‌یابد.

Mindfulness

رضایت از زندگی | با آگاهی ذهنی از تفکر و رفتار خود، و یافتن نقاط ضعف می‌توانید احساس رضایت از زندگی را افزایش دهید. همچنین در پیشرفت تحصیلی و تصمیم گیری‌ها موثر خواهد بود.

کیفیت خواب و کاهش خستگی | با انجام تکنیک‌های ذهن آگاهی شما می‌توانید کیفیت خواب خود را افزایش دهید. تا در طول روز احساس خستگی کمتری داشته باشید.

افزایش توجه و تمرکز | تمرینات مایندفولنس با بالا بردن قدرت تمرکز در مغز، میزان حواس پرتی در زندگی را کاهش می‌دهد. و برای محصلینی که با مشکل عدم تمرکز رو به رو هستند، مفید است.

مقاله کاملی درباره روش های افزایش تمرکز اینجا بخوانید.

Mindfulness-is-important

تمرینات ذهن آگاهی (مایندفولنس)

ممکن است ذهن آگاهی در شروع برای شما سخت باشد. زیرا ذهن ما عادت دارد که قضاوت کند، احساسات را تغییر دهد و سرگردان باشد. اما می‌توانید با استفاده از این تمرینات، به مرور زمان تغییرات بزرگی در زندگی خود ایجاد کنید. برای این تمرینات روزانه ۲۰ دقیقه زمان بگذارید. مهم این است که در آن منظم باشید.

  • اول / تنفس عمیق و شکمی را به خاطر داشته باشید. با هر بار تنفس، باید شکم شما بالا و پایین برود. با هر بازدم، افکار منفی را یکی یکی دور بیندازید.
  • دوم / تمرکز کنید. روی هر قسمت از اعضای بدن خود یکی یکی تمرکز کنید. زنده بودن را در اعضای بدن خود احساس کنید. حس سوزش یا گز گز روی هر قسمت را احساس کنید.
  • سوم / هر احساس بدی که به سراغ شما می‌آید، بدون ترس از از بین بردن آن، بگذارید همانجا بماند. سپس به این فکر کنید چگونه ایجاد شده و آن را احساس کنید. فکر خود را به موارد دیگری مشغول کنید. و بدانید که بعد از مدتی از بین خواهد رفت. ترس و فکر کردن به از بین بردن آن، بیشتر شما را اذیت خواهد کرد. آن‌ها را بپذیرید.
  • چهارم / دوش بگیرید و قطرات آب روی پوست خود را احساس کنید. این کار برای آرامش شما تمرین بسیار خوبی است.
  • پنجم / با حواس خود پیاده روی کنید. پس از هر قدمی که روی زمین می‌گذارید، زیر پای خود را احساس کنید. صداها، مناظر، بوها را مورد توجه قرار دهید.

هر قدمی که روی زمین می‌گذارید، زیر پای خود را احساس کنید.

mindfulness-improve-your-health
  • ششم / با لذت بیشتری غذا بخورید. غذا را بو کنید، لمس کنید و آن را درون خود احساس کنید. تمام حواس را روی خودتان بگذارید. بدون این که بخواهید به دیگران یا کارهای دیگرتان فکر کنید. مهم آگاهی شما از هر فعالیتی است.
  • هفتم / وقتی با شخصی صحبت می‌کنید، تمام حواس خود را روی او بگذارید. به رنگ چشمان و صدایش توجه کنید. حتی وقتی با تلفن صحبت می‌کنید، روی صدای او تمرکز کنید.
  • هشتم/ افکار خود را تماشا کنید. افکاری که ذهن شما را مشغول کرده مانند ابرهایی در جلوی خود تصور کنید. کنار بزنید و سراغ بعدی بروید.

میبینید که در تمام روش‌های بالا و حتی دیگر فعالیت‌های روزانه شما، حضور ذهن بسیار مهم است. این که شما آنجا باشید و روی آن تمرکز کنید. ممکن است روند زندگی شما کند شود. اما لذتی که از فعالیت‌های خود می‌برید بسیار بیشتر است. در زمان حال زندگی کنید و حضور داشته باشید. با انجام این تمرینات بعد از مدتی میبینید که تمام لحظات خود را زندگی کرده‌اید. بدون این که افسوس گذشته یا ترس از آینده را با خود حمل کرده باشید. الان مهم است. همین الان که در حال زندگی کردن هستید. همین الان که قلب شما می‌تپد، طعم دلچسبی از سالاد میوه را حس می‌کنید، یا در حال انجام یک کار هنری هستید. ذهن اگاهی یا همان مایندفولنس را جدی بگیرید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data