۷ خوراکی تقویت حافظه / به راحتی آب خوردن حافظه خود را تقویت کنید

توسط مریم کوهشاری
104 مشاهده

داشتن حافظه قوی یکی از آرزوهای همه ماست. وقتی حافظه قدرتمند باشد، می‌توانیم همه اطلاعات را به خاطر بسپاریم. سپس با داشتن اطلاعات زیاد قادر به تجزیه و تحلیل هستیم. شاید تعجب کنید اگر بدانید حافظه نقش زیادی در زندگی دارد. افرادی که حافظه ضعیفی دارند، تصمیمات غیرمنطقی می‌گیرند. اشتباهات گذشته را فراموش می‌کنند. درست مثل کسی که برای حل یک معادله ریاضی لازم است تا راه‌حل‌ها را بخاطر بیاورد. زندگی همه به مجموعه‌ای از اطلاعات درست بستگی دارد که در حافظه ذخیره شده‌اند.

در ادامه به معرفی چند خوراکی تقویت حافظه می‌پردازیم.

به دنبال هیجان تنوع در زندگی باشید

برای تقویت حافظه کوتاه مدت باید مدام عادات زندگی روزمره را تغییر دهید. مثلاً جای وسایل مهم را هر چند وقت یکبار عوض کنید. هر بار با وسایل متفاوتی به محل کار بروید. با آدم‌های جدید آشنا شوید. اگر راست دست هستید، برای چند وقت با دست چپ کار کنید. برای مثال با دست چپ غذا بخورید، مسواک بزنید و یا بند کفش‌تان را ببندید.

مدام اطلاعات خود را زیاد کنید

زندگی تکراری باعث هیجان نمی‌شود. اگر می‌خواهید حافظه قوی‌تری داشته باشید، حتماً باید اطلاعات خود را افزایش دهید. با این کار فضای بیشتری در مغز برای ذخیره اطلاعات ایجاد می‌شود. هر گاه مغز به تکاپو بیفتد، قدرتش برای ذخیره و بازیابی اطلاعات بیشتر می‌شود.

ورزش کردن را فراموش نکنید

یک راه مؤثر برای تقویت حافظه در طب سنتی ورزش کردن است. در زمان ورزش میزان سروتونین و دوپامین در بدن افزایش می‌یابد. جالب است بدانید این دو هورمون شادی آور باعث افزایش قدرت قشر پیشانی و قسمت آمیگدال در مغز می‌شود. به همین دلیل تاثیر زیادی در یادگیری، ذخیره و بازیابی اطلاعات دارد.

خوراکی تقویت حافظه / تقویت حافظه در طب سنتی / تقویت حافظه کوتاه مدت

معرفی چند خوراکی تقویت حافظه

در کنار توصیه‌هایی که برای تقویت حافظه شد، چندین غذا هم به افزایش تمرکز و قدرت حافظه کمک می‌کند. این خوراکی‌ها عبارتند از:

مصرف غذاهای حاوی کربوهیدرات و گلوکز

اگرچه توصیه اغلب متخصصان تغذیه اینست که در طی روز گلوکز و کربوهیدرات کمتری مصرف کنید، اما این دو ماده در افزایش قدرت ذهن تأثیر زیادی دارند. کربوهیدرات نقش زیادی را در کارکرد درست مغز ایفا می‌کند. وقتی میزان گلوکز خون کاهش می‌یابد، مغز کارایی اصلی خود را از دست می‌دهد.

البته نباید به یکباره غذاهای کربوهیدرات را به مقدار زیاد مصرف کنید. در این صورت باعث چاقی شکم و پهلو می‌شود. خطر ابتلا به دیابت را نیز به دنبال دارد. اما در طی روز به مقدار کمی غذای حاوی گلوکز و کربوهیدرات مصرف کنید. زیرا این دو ماه غذایی به سلول‌های مغزی کمک می‌کند. سیب‌زمینی، نان و حبوبات حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات هستند.

البته نباید به یکباره غذاهای کربوهیدرات را به مقدار زیاد مصرف کنید. در این صورت باعث چاقی شکم و پهلو می‌شود. خطر ابتلا به دیابت را نیز به دنبال دارد. اما در طی روز به مقدار کمی غذای حاوی گلوکز و کربوهیدرات مصرف کنید.

غذاهای حاوی آهن بخورید

اگر میزان آهن خون افت کند، مغز کند عمل می‌کند. برای تقویت حافظه در طب سنتی باید غذاهای حاوی آهن مصرف کنید. چندین خوراکی تقویت حافظه شامل گوشت قرمز ،عدس، اسفناج، زرد آلو، آلو و جگر هستند. در صورتی که به کمبود شدید آهن مبتلا باشید، پزشک برای شما قرص آهن تجویز می‌کند.

برای جلوگیری از دفع آهن خون، نباید با غذاهای خون‌ساز و حاوی آهن، لبنیات مصرف کنید. زیرا کلسیم موجود در این غذاها مانع از جذب آهن در غذا می‌شود.

غذاهای حاوی امگا۳ مصرف کنید

یکی دیگر از راه‌های تقویت حافظه کوتاه مدت مصرف غذاهای حاوی امگا ۳ است. این ماده‌ی مغذی تاثیر زیادی در بهبود عملکرد مغز دارد. از جمله خوراکی‌های حاوی امگا ۳ می‌توان به ماهی، میگو، سویا، حبوبات، روغن زیتون و گردو اشاره کرد. مصرف روزانه مقدار کمی از این مواد غذایی به تأمین امگا ۳ بدن کمک زیادی می‌کند.

مصرف اسید فولیم و ویتامین B12 هم در تقویت حافظه کوتاه مدت مؤثر است. البته نباید این داروها را به طور خودسرانه مصرف کنید. در این صورت مشکلات زیادی را برای بدن ایجاد می‌کند.

از جمله خوراکی تقویت حافظه که حاوی اسید فولیک و ویتامین B12 است، می‌توان به تخم مرغ، کرفس، کلم بروکلی، گوجه فرنگی؛ شکلات تلخ، پیاز، چغندر، غلات و گردو اشاره کرد.

تقویت حافظه در طب سنتی / تقویت حافظه کوتاه مدت

گیاهان دارویی برای تقویت حافظه

برای تقویت حافظه در طب سنتی گیاهان زیادی سفارش شده است. از جمله خوراکی‌های این طب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین گیاهانی که به تقویت حافظه کوتاه مدت کمک زیادی می‌کند، کندر است. اگر هر روز تنها ۳ گرم کندر را به صورت ناشتا در آب خیس کرده و میل کنید، باعث افزایش قدرت تمرکز و حافظه می‌شود.

کندر و تقویت حافظه

یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین گیاهانی که به تقویت حافظه کوتاه مدت کمک زیادی می‌کند، کندر است. اگر هر روز تنها ۳ گرم کندر را به صورت ناشتا در آب خیس کرده و میل کنید، باعث افزایش قدرت تمرکز و حافظه می‌شود. همچنین می‌توانید این گیاه را با عسل طبیعی میل کنید.

تاثیر مویز در تقویت حافظه

یک خوراکی تقویت حافظه که از سوی بسیاری از متخصصان تغذیه به تأیید رسیده، مویز است. اگر روزانه قبل از صرف صبحانه فقط ۲۱ عدد مویز مصرف کنید، به تقویت حافظه کمک زیادی می‌کند.

در ادامه به معرفی چند خوراکی تقویت حافظه می‌پردازیم.

مصرف اسطوخودوس

یکی دیگر از گیاهان مؤثر برای تقویت حافظه در طب سنتی اسطوخودوس است. برای تاثیر بهتر باید مقداری از برگ و سرشاخه‌های گلدار آن را بسابید و سپس با یک قاشق عسل و یک فنجان آب گرم ترکیب کنید. حالا این نوشیدنی را هر شب قبل از خواب مصرف کنید. تکرار این نوشیدنی به رفع خستگی، سرگیجه و بهبود عملکرد مغز کمک زیادی می‌کند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data