طرز تهیه شله زرد نذری برای ۵۰ نفر

توسط مریم کوهشاری
10792 مشاهده

طرز تهیه شله زرد نذری برای ۵۰ نفر درست مثل همان روش پختی است که برای خانه انجام می‌دهید. ما در مطلب دیگری به طور کامل به طرز پخت شله زرد برای ۴ نفر پرداختیم. اما این بار قصد داریم مقدار و اندازه مواد را دقیق و بیشتر بگوییم تا بتوانید برای ایام محرم و صفر این دسر را به عنوان یک نذری تهیه کنید. در ادامه فوت و فن شله زرد را هم برایتان خواهیم گفت. پس با ما همراه باشید.

مواد لازممقدار لازم
برنج ریز دانه معطر۲ کیلوگرم
شکر۴ کیلو گرم
گلاب معطر۲ لیتر و نیم
زعفران۲ بسته مثقالی
خلال بادام۷۵۰ گرم
آب۱۴ لیتر
مواد برای تزیینبه میزان لازم
خلال بادام۱۰۰ گرم
خلال پسته۱۰۰ گرم
پودر هل و دارچینبه مقدار کافی

طرز تهیه شله زرد سریع نذری برای محرم

حالا که مواد اولیه را تهیه کردید، لازم است برای درست کردن این دسر خوشمزه و پرطرفدار به صورت زیر عمل کنید.

طرز تهیه شله زرد نذری برای 50 نفر / شله زرد نذری برای 20 نفر

مرحله اول: خیس کردن خلال بادام و برنج

شما باید برنج ریزدانه معطر را از چند ساعت قبل بشویید و سپس خیس کنید. نیازی به آب جوش برای خیس کردن برنج نیست. بلکه با همان آب سرد آن را خیس کنید کافیست. همزمان خلال بادام (۷۵۰ گرم) را نیز در ظرف جداگانه‌ای خیس کنید تا زمان پخت کمتری داشته باشد.

بعد از گذشت ۲۴ ساعت، حالا آن‌ها را با دست هم بزنید تا بیشتر خرد شوند. حالا به سراغ ادامه طرز تهیه شله زرد نذری برای ۵۰ نفر می‌رویم.

مرحله دوم: شروع پخت شله زرد

حالا در این مرحله یک قابله بزرگ (روی یا مسی) به همراه یک ملاقه بزرگ دسته بلند انتخاب کنید. به سراغ ظروف تفلون و نچسب نروید. زیرا شله زرد از آن دست غذاهایی است که به هم زدن نیاز دارد. پس کف قابله در اثر هم زدن زیاد خراب می‌شود.

اندازه اجاق و قابلمه باید یکسان باشد تا در زمان همزدن و پختن، باعث سقوط قابلمه نشود. اجاق‌های بزرگ حرارت بیشتری دارند و برای یک قابلمه کوچک مناسب نیست. زیرا باعث سوختن غذا می‌شود.

قابلمه را آب بریزید و روی شعله قرار دهید تا به جوش بیاید. حالا بعد از جوش آمدن آب، برنج خیس شده را از صافی رد کرده و داخل آب بریزید. وقتی دوباره آب همراه با برنج به جوش آمد، زیر شعله را کم کنید تا برنج مغز پخت شود. برنج به ۲ ساعت زمان نیاز دارد تا پخته شود. در ساعت دوم خلال بادام را اضافه کنید.

طرز تهیه شله زرد نذری برای 50 نفر درست مثل همان روش پختی است

مرحله سوم: آماده کردن شکر

در این مرحله از طرز تهیه شله زرد نذری برای ۵۰ نفر باید شکر را خیس کنید. ابتدا داخل شکر آب بریزید تا سطح آن را کامل بپوشاند. اگر در همان مرحله اول شکر را به برنج اضافه کنید، باعث نپز شدن برنج می‌شود. بنابراین ۲ ساعت صبر کنید تا برنج کامل بپزد و سپس شکر خیس خورده را به ظرف اضافه کنید.

یک فوت و فن شله زرد اینست که مواد را مدام هم بزنید تا ته نگیرد. زمانی که شکر را اضافه می‌کنید، شله زرد کمی آبکی‌تر می‌شود. جای نگرانی نیست.

مرحله چهارم: اضافه کردن مواد معطر

بعد از اینکه شله زرد کمی سفت شد، آماده اضافه کردن مواد معطر است. زعفران را پودر کرده و در یک قوری (شبیه به روش چای دم کردن) روی حرارت کتری یا سماور دم کنید. سپس همراه با گلاب آن را در داخل شله زرد بریزید. درب قابلمه را ببندید تا شلعه زرد نذری برای ۱۵ دقیقه با حرارت ملایم دم بکشد.

مرحله پنجم: تزئین شله زرد

در این مرحله شله زرد را داخل ظروف یکبار مصرف ریخته و روی آن را با پودر دارچین و هل و خلال پسته و بادام تزئین کنید. برای اینکه تزئین شله زرد نذری زیباتر شود، از شابلون استفاده کنید. این ابزار را می‌توانید از شیرینی‌پزی‌ها تهیه کنید.

طرز تهیه شله زرد برای 30 نفر

طرز تهیه شله زرد برای ۳۰ نفر

فوت و فن شله زرد برای تعداد نفرات کم یا زیاد تفاوتی ندارد. شما چه بخواهید شله زرد نذری را برای ۲۰ نفر، ۳۰ و یا ۵۰ نفر درست کنید، باید به برخی از نکات دقت داشته باشید:

  1. برای درست کردن شله زرد نذری برای ۲۰ نفر برنج را به اندازه ۹۰۰ گرم، شکر ۲ کیلو، گلاب یک لیتر و … باشند. در واقع باید نسبت مواد را رعایت کنید تا هم برایتان مقرون به صرفه باشد و هم نفرات بتوانند از نذری شما میل کنند.
  2. ۲-       شکر را همراه با برنج نریزید. همانطور که گفتیم باعث نپز شدن برنج می‌شود.
  3. میزان شکر باید ۲ برابر برنج باشد. با این حال سلیقه‌ای است و میزان براساس سلیقه خود آن را کم و زیاد کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data