دستور پخت شله زرد برای ۴ نفر و نکات مهمی که در زمان پخت باید بدانید

توسط مریم کوهشاری
72691 مشاهده

شله زرد یکی از لذیذترین و خوشمزه‌ترین غذاهای سنتی ایرانی است. البته اغلب ما آن را در ایام خاص مذهبی به‌عنوان نذری میل می‌کنیم. حتی بسیاری با دستور پخت شله زرد هم آشنایی ندارند و فقط به همان نذری‌های چند بار در سال اکتفا می‌کنند. کالری شله زرد بالاست و برای کودکان، سالمندان، افراد لاغر و مریض غذای مناسبی است. اگر به این غذای خوشمزه علاقه‌ی زیادی دارید و می‌خواهید آن را خودتان در منزل تهیه کنید، دستور پخت آن را در ادامه بخوانید.

مواد لازم برای پخت شله زرد

مواد لازم برای پخت شله زرد عبارتند از:

  • برنج نیم دانه: ۲ لیوان
  • شکر: ۴ پیمانه
  • آب: ۱۲ لیوان
  • کره گیاهی: ۵۰ گرم
  • زعفران: ۱ مثقال
  • گلاب: یک استکان
  • روغن مایع: ۱ قاشق
  • پودر دارچین: به میزان لازم
  • خلال بادام: به میزان لازم
  • خلال پسته: به میزان لازم
دستور پخت شله زرد برای 4 نفر

توجه داشته باشید که پیمانه را شما مشخص می‌کنید. اما هر پیمانه‌ای که انتخاب کردید، باید تمامی مواد لازم را با همان یک پیمانه اندازه‌گیری کنید. برای مثال اگر یک استکان کوچک را انتخاب کرده‌اید، باید برنج، شکر و گلاب را با همان اندازه‌گیری کنید. یک نکته‌ی مهم دیگر برای تهیه‌ی شله زرد، دو برابر کردن میزان شکر نسبت به برنج است. این مقدار مواد برای پخت شله‌زرد برای ۴ نفر است. با افزایش تعداد نفرات، باید میزان موادغذایی را به همان نسبت بیشتر کنید.

دستور پخت شله زرد برای ۴ نفر

در مرحله‌ی اول ابتدا باید برنج را ۲۴ ساعت قبل از پخت، بشویید و با ۱۲ لیوان آب خیس کنید. همزمان با این کار، خلال بادام را نیز در گلاب خیس کنید تا نرم و معطر شود. گلاب و برنج باید به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت در آب خیس شوند.
در مرحله‌ی بعدی برای طرز تهیه شله زرد فوری باید برنج را در قابلمه بریزید و ۱۲ لیوان آب را به آن اضافه کنید. توجه داشته باشید که در این مرحله نباید برنج را در زمان پختن هم بزنید. همزمان با برنج، باید خلال بادام را که از قبل در گلاب خیس کرده‌اید، به آن اضافه کنید. اما گلاب آن را برای آخر کار نگه دارید. اگر خلال بادام‌ها هنوز سفت هستند، توصیه می‌کنیم قبل از برنج ابتدا خلال‌ها را نیم‌پز و سپس برنج را به آن اضافه کنید.

در مرحله‌ی اول ابتدا باید برنج را ۲۴ ساعت قبل از پخت، بشویید و با ۱۲ لیوان آب خیس کنید. همزمان با این کار، خلال بادام را نیز در گلاب خیس کنید تا نرم و معطر شود. گلاب و برنج باید به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت در آب خیس شوند.

اجازه دهید تا برنج در آب بپزد

بعد از چند دقیقه که برنج و خلال بادام نرم شدند، حرارت شعله را کم کنید. در این مرحله می‌توانید برنج را هم بزنید تا از ایجاد ته‌دیگ و چسبیدن آن به ته ظرف جلوگیری شود. یک نکته‌ی مهم در این مرحله، خودداری از ریختن آب به برنج است. وقتی برای ۴ نفر شله زرد درست می‌کنید، باید در همان ابتدا ۱۲ لیوان به آن اضافه کنید. اما بعد از این از اضافه کردن آب خودداری کنید. زیرا باعث می شود در زمان خوردن و قاشق زدن، شله‌زرد آب بیندازد و طعم آن از بین برود.

یک نکته‌ی مهم در دستور پخت شله زرد اضافه کردن گلاب و زعفران در انتهای مرحله پختن است

در مرحله‌ی بعدی باید شکر را به برنج در حال پختن، اضافه کنید. همزمان با اضافه کردن، شله‌زرد را هم بزنید. اگر برنج در حال سفت شدن بود، نگران نباشید. چون به محضی که شکر را به آن اضافه می‌کنید، برنج دوباره شل و آبکی می‌شود.

شکر را به شله زرد اضافه کنید

در مرحله‌ی بعدی باید شکر را به برنج در حال پختن، اضافه کنید. همزمان با اضافه کردن، شله‌زرد را هم بزنید. اگر برنج در حال سفت شدن بود، نگران نباشید. چون به محضی که شکر را به آن اضافه می‌کنید، برنج دوباره شل و آبکی می‌شود. حالا جازه دهید برنج به مدت ۱۵ دقیقه با شعله کم بپزد. همزمان آن را هم بزنید تا ته نگیرد.

اضافه کردن گلاب و زعفران

یک نکته‌ی مهم در دستور پخت شله زرد اضافه کردن گلاب و زعفران در انتهای مرحله پختن است. زیرا هر دو این محلول معطر هستند و اگر بیش از حد روی شعله قرار بگیرند، عطر آن‌ها کمتر می‌شود. پس ابتدا زعفران را در ظرف جداگانه‌ای دم و بعد آن را به همراه گلاب به برنج اضافه کنید. حالا شله‌زرد را به خوبی به‌هم بزنید تا طعم و رنگ گلاب و زعفران در داخل آن یکسان شود.

یک نکته‌ی مهم در دستور پخت شله زرد اضافه کردن گلاب و زعفران در انتهای مرحله پختن است. زیرا هر دو این محلول معطر هستند و اگر بیش از حد روی شعله قرار بگیرند، عطر آن‌ها کمتر می‌شود.

اضافه کردن کره به شله زرد و خاموش کردن شلعه

بعد از اینکه زعفران و گلاب را به شله زرد اضافه کردید، کره‌ی ذوب شده را به آن اضافه کنید. حالا درب ظرف را ببندید و اجازه دهید همه‌ی مواد به مدت ۵ دقیقه با هم بپزند. در آخر هم شعله را خاموش و تا خنک شدن آن صبر کنید.

بسیاری با دستور پخت شله زرد هم آشنایی ندارند

نکات مهم برای پخت شله‌زرد

برای پخت شله زرد به طور متوسط به حدود ۳ ساعت زمان نیاز دارید. اگر بخواهید آن را فوری و با حرارت زیاد درست کنید، نتیجه‌ی کار چندان خوب نمی‌شود. این غذای پرکالری را می‌توانید به‌عنوان میان وعده، صبحانه و یا دسر سرو کنید. همچنین شله‌زرد یک غذای مناسب برای افطار در ماه رمضان است.
طرز تهیه شله زرد برای ۱۵ نفر و طرز تهیه شله زرد با ۴ کیلو برنج نیز به همین روشی است که برایتان شرح دادیم. اما باید میزان مواد اولیه آن را بیشتر کنید. این مقدار مواد اولیه برای ۴ نفر بود و شما برای ۱۵ نفر باید به همین نسبت، مقدار مواد را ۴ برابر کنید. برای پخت شله‌زرد برای ۴ کیلو برنج می‌توانید آن را با پیمانه اندازه‌گیری کرده و سپس سایر مواد را به نسبت پیمانه‌های برنج اضافه کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

۱۳ نظرات

Avatar
سیفی اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۲ ق٫ظ

توضیح خیلی کامل بود ممنونم از تون

پاسخ
مریم کوهشاری
مریم کوهشاری اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۹ - ۷:۱۳ ق٫ظ

زنده باشید سپاس از حمایتتون

پاسخ
Avatar
سیفی اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۳ ق٫ظ

خیلی عالی بود .ممنونم

پاسخ
مریم کوهشاری
مریم کوهشاری اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۹ - ۷:۱۳ ق٫ظ

سلام زنده باشید ممنونیم از حمایت شما

پاسخ
Avatar
زهرا اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۰ ق٫ظ

عالی بود

پاسخ
Avatar
زهرا اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۰ ق٫ظ

بسیار کامل و عالی بود

پاسخ
مریم کوهشاری
مریم کوهشاری اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۹ - ۱:۵۶ ب٫ظ

زنده باشید سپاس از همراهیتون

پاسخ
Avatar
بلوچ اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۹ - ۸:۳۱ ب٫ظ

برای ۴نفر زیاد نیست؟

پاسخ
مریم کوهشاری
مریم کوهشاری اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۹ - ۳:۲۴ ق٫ظ

برنج رو دادیم ۴ پیمانه برای ۴ نفر. شعله زرد یک دسر هست و بستگی به میزان مصرف داره شما میتونید برحسب نیاز کمترش کنید.

پاسخ
Avatar
فرزانه مرداد ۹, ۱۳۹۹ - ۳:۱۰ ق٫ظ

عالی و مفید. توضیحات بسیار کامل. ممنون

پاسخ
مریم کوهشاری
مریم کوهشاری مرداد ۹, ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۹ ب٫ظ

زنده باشید ممنون

پاسخ
Avatar
مژده مهر ۱۸, ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۵ ق٫ظ

پاشم واسه اولین بار درست کنم یاعلی😄

پاسخ
مریم کوهشاری
مریم کوهشاری مهر ۱۹, ۱۳۹۹ - ۷:۴۳ ق٫ظ

بفرما

پاسخ

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data