طرز تهیه اسکراب صورت خانگی | لایه برداری صورت و بدن

توسط مریم کوهشاری
290 مشاهده

اسکراب چیست؟ اسکراب روشی برای لایه‌برداری پوست صورت و بدن است. در اسکراب خانگی برای پوست خشک شما می‌تواند با برخی از مواد پوست خود را به راحتی لایه برداری کنید. اغلب این مواد خوراکی هستند و هیچ ضرری برای پوست ندارند. با این روش سلول‌های مرده پوست برداشته می شود و در نتیجه پوست صورت صاف و یکدست می‌شود. در ادامه به طرز تهیه اسکراب صورت خانگی می‌پردازیم.

اسکراب بدن با نمک

یکی از دستورات برای لایه برداری پوست صورت در خانه استفاده از اسکراب نمک است. به این صورت که از آن فقط برای پوست بدن استفاده کنید. اسکراب نمک برای پوست صورت مناسب نیست. روش تهیه آن به این صورت است:

 • نمک خوراکی یا نمک دریا: نصف فنجان
 • روغن نارگیل و یا روغن بادام شیرین: نصف فنجان

ابتدا نمک و روغن نارگیل یا روغن بادام شیرین را با هم ترکیب کنید تا یکدست شود. حالا این اسکراب را به مدت ۵ دقیقه روی پوست قرار دهید. بعد از گذشت این مدت پوست خود را شستشو دهید. این اسکراب باعث یکدست شدن و شفافیت پوست می‌شود.

لایه برداری پوست صورت در خانه

اسکراب بدن با قند

یکی از روش های طرز تهیه اسکراب صورت خانگی استفاده از شکر است. در این روش شما از شکر و یکی از روغن‌های گیاهی برای درست کردن این اسکراب استفاده می‌کنید. روش تهیه آن به صورت زیر است:

 • شکر: یک فنجان
 • روغن بادام و یا هر روغن گیاهی دیگر: نصف فنجان

برای استفاده از این اسکراب شکر و روغن را با هم ترکیب می‌کنید. بعد با کمک یک اسفنج یا پارچه این اسکراب را روی پوست مرطوب می‌زنید. باید با حرکات دورانی آن را به آرامی روی پوست بزنید و بعد از ۵ دقیقه پوست را بشویید.

استفاده از اسکراب صورت بلغور جو دوسر

یک روش برای تهیه اسکراب خانگی برای پوست خشک استفاده از بلغور جودوسر است. این روش لایه‌برداری در بین طرفداران پوست زیبا بیشترین کاربرد را دارد. شما می‌توانید این اسکراب را برای صورت و بدن استفاده کنید. البته بهتر است آن را برای نواحی دور چشم استفاده نکنید. زیرا باعث تحریک این ناحیه و خارش و قرمزی پوست می‌شود.

برای درست کردن اسکراب بلغور جو دوسر به صورت زیر عمل کنید:

 • بلغور جو دوسر: ۲ قاشق غذاخوری
 • شکر: ۲ قاشق غذاخوری
 • شکر قهوه‌ای: ۲ قاشق غذاخوری
 • روغن بادام شیرین: نصف فنجان
 • جوز هندی: یک چایخوری

برای طرز تهیه اسکراب صورت خانگی با بلغور جو دوسر ابتدا مواد گفته شده را با هم ترکیب کنید. ۱۰ دقیقه صبر کنید تا مواد در هم حل شوند. حالا پوست را کمی مرطوب کرده و مقداری از این اسکراب را روی آن بمالید. با حرکات دورانی و آرام این کار را انجام دهید. بعد از ۵ دقیقه صورت را بشویید.

اسکراب خانگی برای پوست خشک

استفاده از اسکراب جوش شیرین

یک لایه برداری پوست صورت در خانه استفاده از اسکراب جوش شیرین است. اگر در ماه سرد سال پوست صورتتان پوسته پوسته شد، به سراغ این اسکراب بروید. برای درست کردن این اسکراب خانگی برای پوست چرب به صورت زیر عمل کنید:

 • یک قاشق غذاخوری جوش شیرین
 • شستشو دهنده ملایم صورت

این دو ماده را با هم ترکیب کرده و اجازه دهید جوش شیرین در آن حل شود. حالا پوست را ۱۰ دقیقه قبل از استفاده مرطوب کنید. بعد با نوک انگشتان به آرامی اسکراب را با حرکات دورانی روی پوست بزنید. بعد از چند ۵ دقیقه پوست صورت را با آب ولرم بشویید.

طرز تهیه اسکراب خانگی برای پوست خشک

یک روش برای درست کردن اسکراب لایه بردار در خانه استفاده روغن درخت چای است. این ماده خاصیت ضدباکتریایی و ضدعفونی کننده دارد. به دلیل اینکه یک ماده ملایم است، برای پوست‌های خشک توصیه می‌شود. برای درست کردن این اسکراب خانگی فقط کافیست ۳ یا ۴ قطره از روغن درخت چای را روی پوست بزنید.

اگر پوست شما مدام دچار آکنه و یا جوش سرسیاه می‌شود، این روغن را به مدت ۵ دقیقه روی صورت مالش دهید. سپس پوست را بشویید. به تدریج شاهد بهبود پوست و شفافیت آن خواهید بود.

اسکراب بدن خانگی

نکات مهم برای استفاده از اسکراب صورت و بدن

اگرچه هر چند وقت یکبار استفاده از اسکراب خانگی برای لایه‌برداری پوست لازم است، اما در این کار زیاده‌روی نکنید. زیرا هر بار که بر روی پوست اسکراب می‌زنید، یک لایه نازک سلولی از پوست برداشته می‌شود. در ابتدا این لایه شامل سلول‌های مرده است. اما بعد از مدتی سلول‌های اصلی پوست هم همراه با اسکراب برداشته می‌شود.

اگر پوست شما زیاد جوش می‌زند بهتر است هفته ای چهار بار لایه‌برداری کنید. برای افرادی که پوست خشک و یا معمولی دارند نباید بیش از یک بار در هفته از اسکراب لایه‌بردار استفاده کنید. البته در طرز تهیه اسکراب صورت خانگی هم دقت داشته باشید. بعضی از این اسکراب‌ها مخصوص بدن و تنها برخی برای صورت کاربرد دارند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data