انرژی بدن ما چگونه سوخته می‌شود؟

توسط حمید صالحی
198 مشاهده

۳ روش اصلی سوخته شدن انرژی بدن

همانطور که می‌دانید بدن انسان برای انجام عملکردهای حیاتی خود نیاز به انرژی دارد. این انرژی از کالری‌هایی از طریق مواد غذایی به بدن ما می‌رسد، تامین می‌گردد. این مواد غذایی نیز برای تبدیل شدن به انرژی باید فرآیندهای بیوشیمیایی متابولیک را طی کند. در این مقاله در مورد سه روش اصلی که بدن انرژی خود را به وسیله‌ی آن می‌سوزاند، خواهیم خواند.
۱-   خوردن، هضم و تجزیه غذا

انرژی بدن ما چگونه سوخته می‌شود؟

همانطور که گفتیم، به فرآیند پیچیده تبدیل کالری مواد غذایی و نوشیدنی‌ها به انرژی را متابولیسم می‌گویند. بدن انسان تا حدود ۱۰٪ از انرژی خود را صرف خوردن، تجزیه و هضم غذا می‌کند. در فرآیند هضم، غذا به صورت شیمیایی و فیزیکی به اجزای کوچک‌تر و قابل جذب در جریان خون تبدیل می‌شود. بعد از این فرآیند، اجزای کوچک‌تر و مازاد به داخل دیواره‌ی روده جذب می‌شوند و در آنجا قرار می‌گیرند. در این مرحله، فرآیند حذف و خارج کردن قطعات کوچک و مازاد داخل دیواره‌ی روده آغاز می‌شود.
هم‌زمان آنابولیسم[۱] مولکول‌های کوچک مانند اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب را به شکل‌های پیچیده‌تر و بزرگ‌تری مانند گلیکوژن و هورمون‌ها تغییر و تبدیل می‌کند که این عمل برای رشد و نگهداری سلول‌ها و بافت‌های بدن حیاتی است.
۲-   فعالیت بدنی

انرژی بدن ما چگونه سوخته می‌شود؟

حدود ۲۰٪ از انرژی یک فرد عادی، در حین انجام فعالیت‌های فیزیکی روزمره و معمولی سوخته می‌شود. برای انجام فعالیت‌های مختلف، بدن فرد به سه سیستم انرژی متفاوت، به نام‌های سیستم ATP-CP (ورزش‌هایی که کمتر از ۱۰ ثانیه طول می‌کشند مانند پرتاب نیزه، دو ۱۰۰ متر)، سیستم اسیدلاکتیک (ورزش‌هایی که بین ۱ تا ۳ دقیقه طول می‌کشند مانند کشتی) و سیستم هوازی (ورزش‌هایی مانند کوهنوردی یا و ماراتن) تکیه می‌کند که هر کدام از دیگری مستقل هستند اما قابلیت این را دارند که در یک زمان نیز کار کنند.
دو روش آنها برای تولید (Adenosine Tri Phosphat) ATP ، نیازی به اکسیژن ندارند و بی‌هوازی هستند و نوع سوم آن هوازی است یعنی وجود اکسیژن در آن کاملا ضروری می‌باشد.
۳-   استراحت

انرژی بدن ما چگونه سوخته می‌شود؟

بیشترین بخشی که انرژی بدن صرف آن می‌شود، چیزی حدود ۵۰ تا ۸۰٪، برای استراحت لازم است. این مقدار به عنوان متابولیسم پایه نیز شناخته می‌شود. متابولیسم پایه حداقل مقدار انرژی مورد نیاز برای حفظ عملکرد حیاتی بدن مانند تنفس، گردش خون و عملکرد عادی اندام‌ها است. میزان متابولیسم پایه (BMR) میزان استفاده از انرژی برای انجام این توابع حیاتی است. همه افراد BMR مشابه ندارند. ژنتیک، جنس، سن، قد و وزن همه عوامل موثر در آن است. BMR افراد با افزایش سن، کاهش می‌یابد زیرا هم‌زمان با پیر شدن، توده عضلانی بدن نیز کاهش می‌یابد. برای حفظ BMR خوب و افزایش کارایی انرژی، کالری کلی را از طریق ورزش افزایش دهید.
[۱] فرآیندی شیمیایی در روند سوخت‌وساز بدن که مواد ساده‌تر را به ترکیبات پیچیده‌تری تبدیل می‌کند .

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data