درمان بوی بد دهان با راهکارهای خانگی

توسط admin
177 مشاهده

بوی بدن دهان به دلایل زیادی بروز می‌کند. در مواردی ممکن است به دلیل وجود باکتری‌های مضر در دهان و دندان باشد. پوسیدگی دندان، مشکلات معده و زخم و التهاب روی زبان هم باعث بوی بد می‌شود. اگر روکش زبان زرد و یا سفید شود، نشانه‌ی التهاب است که باعث انتشار بوی بد دهان می‌شود.
در دهان بیش از صدها باکتری زندگی می‌کند که بیشتر آن‌ها بر روی زبان و یا لثه هستند. خشکی دهان، خالی بودن معده، عفونت گلو، سینوزیت، اختلال روده، سوزش سر دل و لاکتوز هم باعث بوی بد دهان می‌شود. حالا برای رفع این مشکل درمان‌های زیادی وجود دارد.
آنچه در ادامه می‌خوانید:

  • مصرف آب در طی روز
  • شستشوی مدام دهان و دندان
  • معاینه دندان را فراموش نکنید
  • تمیز کردن زبان برای رفع بوی بد دهان
  • غرغره کردن دمنوش میخک و رازیانه
  • خوشبو کردن دهان با آب لیمو
  • گیاهان معطر بجوید
  • شستشوی دهان با دهانشویه
  • استفاده از روغن درخت چای
  • غرغره کردن دمنوش مریم گلی

یکی از راه‌های رفع بوی بد دهان مصرف آب است. زیرا باعث افزایش بزاق دهان می‌شود و باکتری‌ها و باقیمانده‌های غذا را لابه‌لای دندان، لثه و از روی زبان می‌شوید.

مصرف آب در طی روز

یکی از راه‌های رفع بوی بد دهان مصرف آب است. زیرا باعث افزایش بزاق دهان می‌شود و باکتری‌ها و باقیمانده‌های غذا را لابه‌لای دندان، لثه و از روی زبان می‌شوید. برای از بین بردن بوی بد در زمان صبح، دهان را با آب خنک بشویید. قبل از صرف صبحانه هم آب میل کنید.

درمان بوی بد دهان با راهکارهای خانگی

شستشوی مدام دهان و دندان

یکی از دلایل بوی بد، وجود باکتری‌های مضر در محیط دهان و دندان است. با مسواک زدن قبل از خواب شبانه و بلافاصله بعد از بیدار شدن در صبح، این باکتری‌ها را از بین می‌برید. در عین حال باید هر دو یا سه ماه یک بار مسواک خود را تعویض کنید و مراقبت از دندا‎‌ن‎ها را فراموش نکنید. مسواک را در هفته یک بار به مدت ۸ ساعت در آب و نمک قرار دهید تا باکتری‌های آن از بین برود.

دندان‌های پوسیده محل تجمع باکتری‌ها هستند. این باکتری‌ها به مرور زمان عفونت دندان و لثه را به همراه دارند. آبسه شدن دندان یکی از نتایج تجمع باکتری‌های مضر است.

معاینه دندان را فراموش نکنید

دندان‌های پوسیده محل تجمع باکتری‌ها هستند. این باکتری‌ها به مرور زمان عفونت دندان و لثه را به همراه دارند. آبسه شدن دندان یکی از نتایج تجمع باکتری‌های مضر است. شما با انجام معاینات دندان از پوسیدگی و خراب شدن دندان‌های خود پیشگیری می‌کنید. در عین حال دندان‌های خراب را ترمیم کنید تا از انتشار بوی بد دهان جلوگیری شود.

تمیز کردن زبان برای رفع بوی بد دهان

زبان را باید روزانه حداقل یک بار تمیز کنید. بعد از مسواک زدن، آن را به آرامی بر روی زبان بکشید. بعد از آبکشی دندان‌ها، زبان را نیز آبکشی کنید. در این صورت باکتری، قارچ و سلول‌های مرده از روی زبان پاک می‌شوند. همین موجودات ذره‌بینی عامل مهمی در انتشار بوی بد دهان هستند.

رفع بوی بد دهان / درمان بوی بد دهان / از بین بردن بوی بد دهان / رفع بوی بد دهان در صبح

غرغره کردن دمنوش میخک و رازیانه

اگر به عفونت دندان یا لثه مبتلا هستید، بیشتر با بوی بد دهان روبه‌رو می‌شوید. البته در بسیاری از موارد شما متوجه بوی بد نیستید. اما اطراف از این بو معذب می‌شوند. برای اینکه متوجه شوید دهان بوی بد می‌دهد یا نه، زبان را بر روی دست بکشید. بعد از ۱۰ ثانیه آن را بو بکشید. آیا بوی بدی به مشام‌تان می‌رسد؟
در این صورت با غرغره کردن دمنوش رازیانه و میخک می‌توانید دهان خود را ضدعفونی کنید. این دمنوش‌ها با باکتری‌های ایجاد کننده هالیتوز مبارزه می‌کنند.

ویتامین C می‌تواند التهاب، زخم و یا عفونت را سریع‌تر از زمانی که انتظار دارید، بهبود ببخشید. پس برای رفع بوی بد دهان می‌توانید یک تکه لیمو و یا پرتقال را در دهان بجویید.

خوشبو کردن دهان با آب لیمو

ویتامین C می‌تواند التهاب، زخم و یا عفونت را سریع‌تر از زمانی که انتظار دارید، بهبود ببخشید. پس برای رفع بوی بد دهان می‌توانید یک تکه لیمو و یا پرتقال را در دهان بجویید. این میوه‌ها را خوب بشویید و با پوست بجوید. اسید سیتریک موجود در لیمو و پرتقال باعث تحریک غدد بزاقی می‌شود. این ماده با بوی بد دهان مبارزه می‌کند.

گیاهان معطر بجوید

یکی دیگر از راه‌های از بین بردن بوی بد دهان جویدن جعفری، ریحان و یا نعنا است. این سه گیاه معطر به دلیل داشتن کلروفیل می‌توانند بوی بد دهان را خنثی کنند. همچنین به دلیل ویتامین C التهاب و یا زخم دهان درمان می‌شود. پس جویدن این گیاهان مشکل بوی بد دهان را برای مدتی درمان می‌کنند.

تمیز کردن زبان برای رفع بوی بد دهان

شستشوی دهان با دهانشویه

یکی دیگر از راه‌های رفع بوی بد دهان در صبح شستشوی دهان با دهانشویه است. در این صورت باید دهانشویه را به مدت ۳۰ ثانیه در دهان نگه دارید. در منزل هم می‌توانید دهانشویه درست کنید. یک فنجان آب را با یک قاشق چایخوری جوش شیرین ترکیب کنید. این محلول سطح PH دهان را تغییر می‌دهد و می‌تواند بوی بد دهان را از بین ببرد. اما محلول را قورت ندهید.

از دیرباز تاکنون روغن درخت چای به عنوان یک داروی مؤثر برای از بین بردن بوی بد دهان بوده است. محققان به این نتیجه رسیده‌اند که عصاره‌ی دررخت چای می‌تواند برای سلامت نگه داشتن دهان استفاده شود

استفاده از روغن درخت چای

از دیرباز تاکنون روغن درخت چای به عنوان یک داروی مؤثر برای از بین بردن بوی بد دهان بوده است. محققان به این نتیجه رسیده‌اند که عصاره‌ی دررخت چای می‌تواند برای سلامت نگه داشتن دهان استفاده شود. میزان تاثیر این ماده در از بین بردن میکروارگانسیم‌ها بیشتر از کلرهگزیدین است. باکتری هالیتوز باعث انتشاری بوی بد در دهان می‌شود. این در حالیست که روغن درخت چای می‌تواند این باکتری را از بین ببرد.

یکی از راه‌های رفع بوی بد دهان مصرف آب است

غرغره کردن دمنوش مریم گلی

مریم گلی از آن دست گیاهانی است که در برابر میکروارگانسیم‌های مضر مثل هالیتوز قدرت زیادی دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که غرغره کردن دمنوش مریم گلی می‌تواند بوی بد دهان را از بین ببرد. این گیاه در نقاط مختلف کشور با اسامی مختلفی نامیده می‌شود. کلپوره یکی از نام‌های دیگر مریم گلی است.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data