طرز صحیح خوابیدن / بدخوابیدن زحمتتان برای تناسب اندام را به هدر میدهد

توسط مریم کوهشاری
244 مشاهده

طرز صحیح خوابیدن (How to sleep properly) تاثیر زیادی در حالت قرار گرفتن بدن دارد. هر انسانی یک سوم از عمر خود را می‌خوابد. بنابراین طبیعی است که نحوه قرار گرفتن در رختخواب بر روی اندام تاثیر بگذارد. در واقع طرز صحیح خوابیدن در کنار رژیم غذایی و ورزش باعث زیبایی اندام شما می‌شود. گاهی طی روز تلاش می‌کنید تا اندام زیبا داشته باشید، اما ۸ ساعت خوابیدن نادرست آن را به هدر می‌دهد. به همین حالت باید بهترین حالت خوابیدن را یاد بگیرید. این همان چیزی است که در این مطلب به آن می‌پردازیم. 

به پشت بخوابید و دست‌ها را به سمت بالا ببرید

یکی از بهترین جهت خوابیدن صحیح اینست که کمر روی تشک قرار بگیرید. سپس دست‌های خود را به سمت بالا و در دو طرف بالشت قرار دهید. این وضعیت قرار گرفتن نه تنها برای کمر مفید است، بلکه به صورت هم آسیب نمی‌زند. در واقع باعث ایجاد چین و چروک روی صورت نمی‌شود.

برای بانوانی که می‌خواهند حالت سینه‌های آنها خوش فرم باشد، این طرز خوابیدن توصیه می‌شود. از سوی دیگر خوابیدن به پشت از ریفلاکس معده هم می‌کاهد. اگر نمی‌توانید دست‌ها را در بالای سر قرار دهید، آن‌ها را در کنار بدن بگذارید. این نحوه خوابیدن از خمیدگی ستون فقرات و کوتاهی قد جلوگیری می‌کند.

خوابیدن به پهلو اما دست‌ها در پهلو

از نظر متخصصان، یک جهت خوابیدن صحیح به صورتی است که به پهلو بخوابید. زیرا این طرز خوابیدن برای ستون فقرات مفید است. اما نباید پاها را جمع کنید. در این شکل باید دست‌های را در راستای بدن قرار دهد و ستون فقرات هم در حالت طبیعی خودش قرار بگیرد.

این طرز صحیح خوابیدن برای گردن درد و کمر درد مفید است. البته اگر یک بالشتک کوچک را بین زانوها قرار دهید، هیچ فشاری به مهره‌های کمر، عضلات و رشته‌های عصبی وارد نمی‌شود. یکی دیگر از مزیت‌های خوابیدن به پهلو، کاهش رفلاکس اسید معده است. همچنین از خروپف کردن شما در زمان خواب جلوگیری می‌کند.

از این روش می‌توان به عنوان بهترین حالت خوابیدن برای بانوان باردار نیز نام برد. اگر به خوابیدن سمت پهلو علاقه دارید، سمت چپ را انتخاب کنید تا فشار بر رگ‌های خونی بازگشتی به قلب کاهش یابد. همچنین باعث کاهش کشش عضلات و مفاصل هم می‌شود.

طرز صحیح خوابیدن / بدخوابیدن زحمتتان برای تناسب اندام را به هدر میدهد

از خوابیدن بر روی شکم خودداری کنید

اگر نمی‌خواهید صبح با چشم‌های پف کرده، کمر درد و قوس کمر روبه‌رو شوید، از خوابیدن بر روی شکم خودداری کنید. این روش خوابیدن به مرور زمان باعث چرک صورت هم می‌شود و پیری زودرس را به دنبال دارد. شما وقتی رو به کمر می‌خوابید فشار زیادی به پوست صورت وارد می‌شود. در عین حال فرم سینه‌ها در بانوان خراب می‌شود.

خوابیدن روی شکم به دلیل ایجاد قوس کمر، به مرور زمان مشکل کوتاهی قد را نیز به دنبال دارد. زیرا وقتی کمر خمیده می‌شود، شما کوتاه‌تر به نظر می‌رسید. درد مفاصل از دیگر مشکلاتی که در نتیجه خوابیدن بر روی شکم ایجاد می‌شود. برخی‌ها برای اینکه از خروپف راحت شود، خوابیدن روی شکم را به طرز صحیح خوابیدن ترجیح می‌دهند.

جهت خوابیدن صحیح / بهترین حالت خوابیدن

وضعیت جنینی و خمیده نخوابید

وضعیت جنینی به معنای حالتی که جنین در شکم مادر قرار می‌گیرد. به طوری که به پهلو می‌خوابید و سپس زانوها را به سمت داخل برده و چانه را به بازو و دست خم می‌کنید. اما آیا از عوارض این شکل خوابیدن اطلاعی دارید؟

شاید فکر کنید این حالت خوابیدن وضعیت راحتی است. اما باید بدانید که به مرور زمان کمر درد و گردن درد را به همراه دارد. زیرا در آن گردن را به سمت پایین خم می‌کنید که در میانسالی با مشکلات زیادی از جمله آرتروز گردن روبه‌رو می‌شود. همچنین خمیده شدن به سمت پایین مانع از نفس کشیدن درست در زمان خواب می‌شود. این روش خوابیدن برای بانوان باردار خوب است. اما نباید به یک عادت همیشگی تبدیل شود.

بهترین حالت خوابیدن / طرز صحیح خوابیدن

به شکل ستاره دریایی بخوابید

در این روش از خوابیدن شما به پشت روی تشک دراز می‌کشید. سپس سر را به سمت بالا و دست و پاها را از هم باز می‌کنید. این شکل از خوابیدن از بروز چین و چروک و پیری زودرس پیشگیری می‌کند. همچنین اگر به ریفلاکس معده مبتلا هستید، توصیه می‌کنیم طرز صحیح خوابیدن ستاره دریایی را انتخاب کنید.

یک نکته مهم برای طرز صحیح خوابیدن

بالشتی که برای خوابیدن انتخاب می‌کنید نباید بیش از حد بلند باشد. زیرا باعث بالا آمدن گردن می‌شود و بعد از چند سال جدا شدن مهره‌های گردن را به دنبال دارد. گردن درد تنها یکی از مشکلات است که در اثر استفاده از بالشت بلند ایجاد می‌شود.

تشک شما نباید بیش از حد نرم باشد. تشک باید به گونه‌ای باشد که اگر به سمت پشت خوابیدید، گودی کمر را پر کند. بهترین تشک برای خوابیدن، تشک‌های طبی هستند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data