آیا از تاثیر قهوه برای درمان افسردگی اطلاعی دارید؟

توسط مریم کوهشاری
460 مشاهده

قهوه یک نوشیدنی محبوب است که به دلیل داشتن مقدار زیادی کافئین برای درمان افسردگی استفاده میشود. همچنین این نوشیدنی باعث افزایش انرژی بدن هم می‌شود. جالب است بدانید که متخصصان مراقبت‌های بهداشتی معتقدند بین رفع استرس و قهوه ارتباط نزدیکی وجود دارد. به طوری که این نوشیدنی می‌توان اضطراب را کاهش دهد. استرس و اضطراب که منشأ اصلی بیماری افسردگی هستند. بنابراین نوشیدنی قهوه برای درمان افسردگی تاثیر زیادی دارد. شاید برای شما هم سوال باشد این نوشیدنی چطور می‌تواند افسردگی را درمان کند. در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.
آنچه در ادامه می‌خوانید:

  • تاثیر کافئین بر روی بدن
  • درمان التهاب سلول‌های عصبی
  • ارتباط قهوه و اضطراب
  • کافئین چطور افسردگی را درمان می‌کند؟
  • افزایش دوپامین و سروتونین در مغز
  • افزایش تمرکز مغز با هورمون دوپامین
قهوه برای درمان افسردگی / قهوه و اضطراب

تاثیر کافئین بر روی بدن

قهوه و چای از جمله نوشیدنی‌های محبوب در ایران هستند. هر دو نوشیدنی حاوی مقدار زیادی کافئین هستند. البته میزان کافئین موجود در قهوه نسبت به چای بیشتر است. این ماده اعتیادآور نیز هست. به طوری که اگر برای مدتی هر روز قهوه میل کنید، بدن به کافئین آن عادت می‌کند. بعد از مدتی اگر بخواهید نوشیدن قهوه را ترک کنید، به افسردگی مبتلا می‌شوید.
کافئین یک ماده‌ی انرژی زاست که روی عملکرد مغز تاثیر می‌گذارد. به این دلیل قهوه برای درمان افسردگی مؤثر است که با داشتن کافئین اثرات منفی افسردگی را خنثی می‌کند.

خاصیت ضد افسردگی قهوه تنها به خاطر داشتن کافئین نیست. بلکه این نوشیدنی حاوی اسید کافئیک، اسید فرلیک و اسید کلروژنیک است. این سه اسید التهاب سلول‌های عصبی را درمان می‌کنند

درمان التهاب سلول‌های عصبی

خاصیت ضد افسردگی قهوه تنها به خاطر داشتن کافئین نیست. بلکه این نوشیدنی حاوی اسید کافئیک، اسید فرلیک و اسید کلروژنیک است. این سه اسید التهاب سلول‌های عصبی را درمان می‌کنند. اگر سلول‌های عصبی در مغز ملتهب و بیمار باشند، نورون‌های کمتری در مغز تولید می‌شود. قسمتی از حافظه مختل می‌شود و افسردگی و اضطراب افزایش می‌دهد. این در حالیست که قهوه می‌تواند از نابودی نورون‌های جلوگیری کند.

قهوه برای درمان افسردگی رفع استرس قهوه /

ارتباط قهوه و اضطراب

اضطراب و استرس یکی از علائم شایع و مهم بیماری افسردگی است. در واقع این بیماری با شروع استرس خود را نشان می‌دهد. در حالی که در همان مراحل اولیه می‌توان با نوشیدن قهوه از شدت گرفتن استرس و اضطراب پیشگیری کرد. در این نوشیدنی چندین آنتی اکسیدان وجود دارد که می‌تواند نواحی آسیب‌دیده‌ی مغز را درمان کند.
افسردگی باعث کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن می‌شود. زیرا بدن در شرایط اضطراب مقدار زیادی هورمون کورتیزول ترشح می‌کند. این هورمون به منظور افزایش قدرت بدن برای مقابله با تهدیدات خارجی تولید می‌شود. اما وقتی بیش از حد نیاز بدن باشد، برعکس عمل می‌کند. پس در این مواقع سیستم ایمنی بدن ضعیف می‌شود. در واقع قهوه برای درمان افسردگی سیستم ایمنی بدن را با کمک آنتی‌اکسیدان‌ها قدرتمند می‌کند.

شکی نیست که کافئین مولکولی با قدرت جذب می‌توانند بر روی مغز تغییرات شیمیایی ایجاد کند. وقتی دچار افسردگی شده باشید، به دلیل از بین رفتن سلول‌های عصبی، مغز قادر به دریافت هیچ پیامی نیست.

کافئین چطور افسردگی را درمان می‌کند؟

شکی نیست که کافئین مولکولی با قدرت جذب می‌توانند بر روی مغز تغییرات شیمیایی ایجاد کند. وقتی دچار افسردگی شده باشید، به دلیل از بین رفتن سلول‌های عصبی، مغز قادر به دریافت هیچ پیامی نیست. در این زمان شما به بی‌اشتهایی یا پرخوری و کم‌خوابی مبتلا می‌شوید.
خاصیت ضد افسردگی قهوه به این دلیل است که باعث عدم تعادل شیمیایی، التهاب مغز، ضعف سیستم ایمنی بدن، اختلال احساسات و استرس بیش از حد می‌شود. در حالی که کافئین می‌تواند از دو طریق عملکرد مغز را بهبود ببخشد. پس تمامی علائم گفته شده با تغییر عملکرد مغز، بهبود می‌یابند.
کافین مواد شیمیایی مغز را افزایش داده و باعث تحریک روحیه‌ی شما می‌شود.
کافئین به اسانی به مغز می‌رسد که باعث افزایش فعالیت دوپامین و سروتونین در بدن می‌شود.

قهوه برای درمان افسردگی / قهوه و اضطراب / خاصیت ضد افسردگی قهوه /

افزایش دوپامین و سروتونین در مغز

کافئین موجود در قهوه انرژی بخش است. به طوری که انرژی درون سلولی بدن را افزایش می‌دهد. این کار از طریق افزایش سطح هورمون دوپامین و سروتونین انجام می‌شود. زیرا قهوه حاوی مقدار زیادی فولات، پلی فنول و آنانین است. هر سه مواد در ترشح هورمون شادی در بدن مؤثر هستند.
ارتباط قهوه و اضطراب درست زمانی که سروتونین در بدن بیشتر می‌شود، مفهوم پیدا می‌کند. این هورمون انتقال‌دهنده‌های عصبی را در خود جای داده است. پس با افزایش مقدار آن در بدن، افسردگی بهبود می‌یابد. شواهد زیادی نشان می‌دهد که مصرف منظم کافئین باعث افزایش سطح سروتونین در بدن می‌شود.

قهوه برای درمان افسردگی دوپامین تولید می‌کند. این هورمون تمرکز مغز را برای یادگیری و به یادآوردن خاطرات افزایش می‌دهد. قسمتی از مغز (هیپوکامپ) تحت تاثیر افسردگی قرار می‌گیرد که در عملکرد آن مشکل ایجاد می‌شود

افزایش تمرکز مغز با هورمون دوپامین

قهوه برای درمان افسردگی دوپامین تولید می‌کند. این هورمون تمرکز مغز را برای یادگیری و به یادآوردن خاطرات افزایش می‌دهد. قسمتی از مغز (هیپوکامپ) تحت تاثیر افسردگی قرار می‌گیرد که در عملکرد آن مشکل ایجاد می‌شود. این قسمت به حافظه و یادگیری مرتبط است.
اما وقتی قهوه مصرف می‌کنید، میزان دوپامین در بدن بیشتر می‌شود. پس هیپوکامپ می‌تواند با نورون‌های ایجاد شده، مثل قبل از افسردگی مسئولیت خود را برعهده بگیرد. بنابراین ارتباط قهوه و اضطراب همین‌جا خود را نشان می‌دهد. خلق و خوی شما بهتر می‌شود.

قهوه برای درمان افسردگی دوپامین تولید می‌کند

سخن پایانی

قهوه به دلیل داشتن کلروژنیک اسید، اسید فروولیک، کافئین اسید، نیکوتین اسید، تریگونلین، کینولینیک اسید، اسید تانیک و اسید پیروگلیک می‌تواند التهاب مغز را بهبود ببخشد. از این طریق افسردگی درمان می‌شود. میزان استرس، از بین رفتن حافظه و عدم تمرکز هم با مصرف مداوم نوشیدنی قهوه از بین می‌رود.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data