۷ خواص جعفری تازه | برای تقویت بینایی + قلب + استحکام استخوان‌ها

توسط مریم کوهشاری
203 مشاهده


جعفری گیاهی گلدار که بومی منطقه‌ی مدیترانه است. با تحقیقات زیادی که بر روی خواص این گیاه صورت گرفت، مشخص شد که برای فشارخون بالا، بیماری‌های التهابی و آلرژی مفید است. امروزه از این گیاه برای تهیه‌ی ادویه استفاده می‌شود. جعفری به رنگ سبز روشن دارای طعمی ملایم و تلخ است که ارزش غذایی زیادی دارد. در ادامه به مزیت‌ها و خواص جعفری تازه می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.
آنچه در ادامه می‌خوانید:

  • جعفری حاوی چه مواد مغذی است؟
  • جعفری به سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند
  • جعفری سرشار از آنتی اکسیدان است
  • خاصیت جعفری تازه برای پیشگیری از سرطان
  • جعفری می‌تواند از چشم‌های شما هم محافظت کند
  • کمک به بهبود سلامت قلب
  • خاصیت ضدباکتریایی جعفری
خواص جعفری تازه / خاصیت جعفری / خواص جعفری

جعفری حاوی چه مواد مغذی است؟

این گیاه حاوی مواد معدنی زیادی است که در ۳۰ گرم آن مواد غذایی زیر یافت می‌شود:
کالری: ۱۱ واحد
کربوهیدرات: ۲ گرم
پروتئین: ۱ گرم
چربی: کمتر از ۱ گرم
فیبر: ۱ گرم
ویتامین A: 108 درصد از میزان مصرف روزانه را تأمین می‌کند.
ویتامین ث: ۵۳ % از نیاز روزانه را تأمین می‌کند.
ویتامین K: 547 درصد از نیاز روزانه را تأمین می‌کند.
فولات: ۱۱٪ از نیاز روزانه را تأمین می‌کند.
پتاسیم: ۴٪ از نیاز روزانه را تأمین می‌کند.
این گیاه سرشار از ویتامین‌های زیادی است که همگی برای سلامت بدن ضرورت دارند. ویتامین K موجود در جعفری به لخته شدن خون پس از جراحت و استحکام استخوان‌ها کمک می‌کند. یکی دیگر از خواص جعفری تازه تأمین ویتامین‌های A و C است که آنتی‌اکسیدان‌های مهمی برای بدن محسوب می‌شوند. علاوه بر این، به دلیل داشتن کالری بسیار کم، می‌تواند یک ماده‌ی خوراکی مناسب برای لاغری باشد.

جعفری حاوی ویتامین K است. این ویتامین یک ماده‌ی مغذی برای سلامت استخوان‌ها محسوب می‌شود. هر ۳۰ گرم جعفری می‌تواند ۵۴۷ واحد از ویتامین K مورد نیاز بدن را تأمین کنید.

جعفری به سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، این ماده‌ی خوراکی حاوی ویتامین K است. این ویتامین یک ماده‌ی مغذی برای سلامت استخوان‌ها محسوب می‌شود. هر ۳۰ گرم جعفری می‌تواند ۵۴۷ واحد از ویتامین K مورد نیاز بدن را تأمین کنید. ویتامین K با حمایت از سلول‌های سازنده استخوان ( استئوبلاست) به ساخت استخوان‌های قوی‌تر کمک می‌کند. این ویتامین همچنین پروتئین‌های ‌خاصی را در بدن فعال می‌کند که تراکم مواد معدنی استخوان را افزایش می‌دهند.
در صورتی که تراکم استخوان پایین باشد، به پوکی استخوان مبتلا می‌شوید. پس با مصرف جعفری از این بیماری پیشگیری می‌کنید. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که خوردن غذاهای حاوی ویتامین K خطر شکستگی استخوان را کاهش می‌دهد.

خواص جعفری تازه برای پیشگیری از سرطان

جعفری سرشار از آنتی اکسیدان است

وجود آنتی‌اکسیدان‌ها در بدن برای قدرتمند کردن سیستم ایمنی بدن لازم و ضروری است. آنتی‌اکسیدان‌ها ترکیباتی هستند که از آسیب سلولی (در مولکول‌هایی به نام رادیکال‌های آزاد) جلوگیری می‌کنند. بدن شما برای حفظ سلامتی به آنتی اکسیدان‌ها نیاز دارد.
مهم‌ترین‌ آنتی‌اکسیدان‌های جعفری عبارتند از:

  • فلاونوئیدها
  • کاروتنوئیدها
  • ویتامین C

فلاونوئیدها در این گیاه معطر بیشتر از سایر آنتی‌اکسیدان‌ها یافت می‌شود. دو نوع فلاونوئید اصلی در جعفری شامل میریستین و آپیژنین هستند. مطالعات زیادی بر روی خواص جعفری تازه صورت گرفته است که نشان می‌دهد این گیاه به دلیل داشتن فلاونوئیدها خطر ابتلا به سرطان روده‌ی بزرگ، دیابت نوع ۲ و بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

مطالعات زیادی بر روی خواص جعفری تازه صورت گرفته است که نشان می‌دهد این گیاه به دلیل داشتن فلاونوئیدها خطر ابتلا به سرطان روده‌ی بزرگ، دیابت نوع ۲ و بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

خواص جعفری تازه برای پیشگیری از سرطان

جعفری حاوی ترکیبات گیاهی با اثرات ضد سرطان است. در صورتی که بین رادیکال‌های آزاد در بدن با میزان آنتی‌اکسیدان‌ها تعادل برقرار نشود، منجر به استرس اکسیداتیو می‌شود. در نهایت این مشکل بیماری‌های مزمن مثل سرطان را به دنبال دارد. حال آنکه جعفری با داشتن مقدار زیادی فلاونوئید و ویتامین C می‌تواند استرس اکسیداتیو را کاهش دهد. پس یک خاصیت جعفری پیشگیری از سرطان است.

یکی دیگر از خواص این گیاه محافظت از چشم و تقویت قوه‌ی بینایی است.

جعفری می‌تواند از چشم‌های شما هم محافظت کند

یکی دیگر از خواص این گیاه محافظت از چشم و تقویت قوه‌ی بینایی است. زیرا جعفری حاوی مقدار زیادی لوتئین، بتاکاروتن و زاکزانتین است که هر سه کاروتنوئید محسوب می‌شوند. این مواد مغذی برای تقویت بینای مفید هستند. کاروتنوئید نوعی رنگدانه‌ هستند. این رنگدانه‌ها در گیاهانی یافت می‌شود که دارای فعالیت آنتی اکسیدانی قدرتمند هستند.
در واقع مصرف غذاهای سرشار از لوتئین و زاکزانتین مشکلات ضعف بینایی را به تأخیر می‌اندازد. همچنین بتاکاروتن یکی دیگر از کاروتنوئیدهاست که به سلامت چشم‌های شما کمک می‌کند. جالب است بدانید که این کاروتنوئید می‌تواند در بدن به ویتامین A تبدیل شود. حال آنکه ویتامین A برای سلامتی چشم ضروری است و از قرنیه محافظت می‌کند.

یکی دیگر از خواص این گیاه محافظت از چشم و تقویت قوه‌ی بینایی است. زیرا جعفری حاوی مقدار زیادی لوتئین، بتاکاروتن و زاکزانتین است که هر سه کاروتنوئید محسوب می‌شوند.

کمک به بهبود سلامت قلب

یکی دیگر از فواید مصرف روازنه‌ی جعفری کمک به سلامت قلب است. این گیاه منبع سرشاری از ویتامین B و فولات است. مصرف فولات خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. چرا که این ماده‌ی معدنی با کاهش سطح اسید آمینه هموسیستئین، سلامت قلب را تضمین می‌کند.
وقتی مقدار هموسیستئین افزایش می‌یابد، خطر سکته‌ی قلبی را به دنبال دارد. در واقع هموسیستئین با تغییر ساختار و عملکرد شریان‌ها، سلامت قلب را به خطر می‌اندازد. پس برای محافظت از قلب خود جعفری تازه میل کنید.

یکی از خواص جعفری تازه به ویژگی ضدباکتریایی آن مربوط می‌شود

خاصیت ضدباکتریایی جعفری

یک خاصیت جعفری به ویژگی ضدباکتریایی آن مربوط می‌شود. چرا که این گیاه می‌تواند از رشد باکتری‌های مضر مانند سالمونلا و لیستریا در بدن جلوگیری کند. این دو باکتری عامل اصلی مسمویت غذایی هستند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data