طرز تهیه بستنی سنتی بدون ثعلب و بستنی ساز در منزل

توسط مریم کوهشاری
4395 مشاهده

بستنی یکی از بهترین دسرها برای روزهای گرم بهار و تابستان است. ایرانی‌ها از دیرباز عاشق بستنی بوده‌اند. به طوری که در زمان‌های گذشته هم با گذاشتن آب میوه در داخل یخ و برف برای خود بستنی درست می‌کردند.
گاهی طعم بستنی‌های بازاری راضی‌کننده نیست. از سوی دیگر ممکن شما بخواهید در خانه هنرنمایی کنید و یک بستنی مطابق با طبع اعضاء خانواده تهیه کنید. ما در ادامه به طرز تهیه بستنی سنتی بدون ثعلب می‌پردازیم.

مواد اولیه برای درست کردن بستنی سنتی برای ۲ نفر

شیر پرچرب: یک لیوان
خامه : ۱۰۰ میلی‌گرم
زرده تخم مرغ : ۱ عدد
شکر : ۴/۳ لیوان
نمک : به مقدار خیلی کم (کمتر از نصف قاشق چایخوری)
وانیل: ۱ قاشق چای خوری

نکته مهم در طرز تهیه بستنی سنتی بدون ثعلب

طرز تهیه بستنی سنتی با خامه و وانیل

در طرز تهیه بستنی سنتی بدون ثعلب باید به صورت زیر عمل کنید:

مرحله اول گرم کردن شیر

در ابتدا شیر را در ظرف فلزی ریخته و روی شعله قرار دهید. حالا شکر و نمک را به آن اضافه کنید. شیر را خوب هم بزنید تا شکر و نمک در آن حل شوند. وقتی شیر به جوش آمد، شعله را خاموش کنید.

مرحله دوم: آماده کردن خامه

در این مرحله از طرز تهیه بستنی سنتی ابتدا چند تکه یخ را داخل یک کاسه بزرگ بیندازید. حالا خامه را داخل کاسه‌ی کوچکتری قرار دهید. با کمک قاشق خامه را خوب هم بزنید تا یکنواخت شود.

طرز تهیه بستنی سنتی بدون ثعلب  / طرز تهیه بستنی بدون ثعلب

مرحله سوم: آماده کردن زرده تخم مرغ

در این مرحله باید زرده‌های تخم مرغ را آنقدر هم بزنید تا شل و یکدست شود. سپس شیر داغ را به آن اضافه کنید و دوباره هم بزنید تا ترکیب یکدست شود.
حالا ظرف را مجدداً روی شعله با حرارت ملایم قرار دهید. برای جلوگیری از پخته شدن زرده تخم مرغ داخل شیر، مرتب آن را با قاشق چوبی یا سیلیکونی هم بزنید.
برای مشخص شدن میزان غلظت بستنی وانیلی، مقداری از آن را با پشت قاشق تست کنید. با انگشت روی آن خط بیندازید. اگر خط از بین نرفت، یعنی غلظت آن به اندازه مورد نظر رسیده است.

مرحله چهارم: ترکیب مواد

در این مرحله از طرز تهیه بستنی سنتی بدون ثعلب شیر و زرده تخم مرغ را با خامه ترکیب کنید. آن را خوب هم بزنید تا ترکیب همزمان خنک شود. در همین موقع وانیل را هم به مخلوط اضافه کنید. حالا مواد را داخل یک ظرف درب دار بریزید.

مرحله پنجم: گذاشتن بستنی در فریزر

در این مرحله شما همه مواد را با هم ترکیب کرده‌اید. پس برای اینکه به بستنی سنتی تبدیل شوند، باید به مدت یک شب تا صبح آن را داخل فریزر بگذارید. در زمان صبح آن را از فریزر در بیاورد و بعد از گذشت دو ساعت با چنگال هم بزنید.
به دلیل اینکه این متن در مورد طرز تهیه بستنی بدون ثعلب است، پس باید آن را مدام چنگال بزنید. دوباره آن را در یخچال بگذارید. این مرحله را باید ۹ بار با فاصله زمانی ۲۰ دقیقه تکرار کنید تا بستنی بدون ثعلب، کش‌دار و قابل مصرف باشد.

طرز تهیه بستنی سنتی / بستنی سنتی با خامه

نکته مهم در طرز تهیه بستنی سنتی بدون ثعلب

در طرز تهیه بستنی سنتی با خامه شما می‌توانید به جای وانیل، زعفران و گلاب هم بریزید. در آخر آن را با مغز پسته تزئین کرده و میل کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

۱ نظر

Avatar
تینا تیر ۲۰, ۱۳۹۹ - ۹:۰۰ ق٫ظ

کامل و عالی مرسی👏👏👏👏

پاسخ

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data