میوه اژدها چیست؟

توسط مینا صیادی
574 مشاهده

این روزها اسم میوه های استوایی را به دلیل دسترسی بیشتر در داخل ایران، از قبل می‌شنویم. میوه های استوایی از موز، آووکادو که بیشتر شناخته شده‌ هستند تا میوه ستاره‌، دورین، پاپایا یا پشن فروت کمتر شناخته شده هستند، گسترده و متنوع هستند.

میوه اژدها یا میوه دراگون جزو محبوب‌ترین‌ها در میوه‌های استوایی هستند. در ادامه به بررسی خواص آن می‌پردازیم.

جدول ارزش غذایی میوه اژدها

میوه اژدها یک میوه کم‌ کالری اما سرشار از مواد معدنی و مغذی است. یک میوه اژدها متوسط (۲۲۷ گرم) دارای ۱۳۶ کالری است.

پروتئین ۳ گرم
چربی ۰ گرم
کربوهیدرات ۲۹ گرم
فیبر ۷ گرم

خواص میوه اژدها

سرشار از آنتی‌اکسیدان

همانطور که می‌دانید رادیکال‌های آزاد باعث پدیدار شدن بیماری‌های مضمن، التهاب و آسیب رساندن به سلول‌ها می‌شوند. یکی از راه‌های مقابله با این مساله، افزایش سطح آنتی‌اکسیدان در رژیم غذایی است. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که آنتی‌اکسیدان‌ها را به صورت قرص‌های مکمل مصرف کنند که ترجیح و توصیه پزشکان بر این است که افراد از منبع طبیعی آن استفاده کنند. میوه‌ اژدها، یکی از منابع سرشار آنتی‌اکسیدانی است که در جلوگیری از التهاب و بیماری‌ها نقش مهمی دارد.

سرشار از فیبر

فیبرها کربوهیدرات‌های غیر قابل هضمی هستند که مزایای بسیاری را دارا هستند. به گفته متخصصان تغذیه به طور روزانه مصرف ۲۴ گرم برای زنان و ۳۸ گرم برای مردان توصیه می‌کنند. میوه اژدها با داشتن ۷ گرم فیبر در هر فنجان، یک منبع بی‌نظیر برای فیبر به شمار می‌رود.

میوه اژدها

افزایش آهن بدن

میوه درگون یکی از معدود میوه‌هایی است که به صورت تازه حاوی مقادیر زیادی از آهن است. آهن نقش مهمی در انتقال اکسیژن به بدن و تبدیل و تجزیه مواد غذایی به انرژی دارد.

متأسفانه بسیاری از افراد با فقر آهن شدید مواجه هستند. تخمین زده می‌شود که حدود ۳۰٪ از جمعیت جهان کمبود آهن دارند. به طوری که این کمبود را شایع‌ترین کمبود مواد مغذی در سراسر جهان به شمار می‌آورند.

برای مقابله با سطح کم آهن، رژیم غذایی بسیار مهم است. منابع غنی آهن شامل گوشت، ماهی، حبوبات، آجیل و غلات است. میوه اژدها گزینه عالی دیگری است که یک عدد متوسط آن، بخش زیادی از نیاز روزانه شما به آهن را برطرف می‌کند.

مضرات دراگون فروت

مضرات میوه اژدها به افراط‌گرایی در مصرف آن برمی‌گردد.

مصرف فیبر بیش حد، آنتی‌اکسیدان بیش از حد ممکن است برای افرادی که روده حساسی دارند، مشکل‌زا باشد.

اگر سابقه آلرژیک دارید، قبل از مصرف میوه اژدها با پزشک خود مصرف کنید.

اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی به سر می‌برید، در مصرف میوه اژدها متعادل عمل کنید.

مصرف بیش از حد میوه اژدها، می‌تواند به اضافه وزن منجر شود.

کسانی که سابقه افت فشار خون دارند، در خوردن میوه اژدها احتیاط کنند.

اگر در حال مصرف قرص‌های مربوط به بیماری دیابت هستید، قبل از خوردن دراگون فروت با پزشک خود مشورت کنید و میوه‌های مضر برای دیابت را بشناسید.

منبع:

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data