۵ نکته برای کاهش وزن بالای ۳۰ سال

توسط مینا صیادی
212 مشاهده

فرقی نمی‌کند که ۲۰ ساله یا ۱۵ ساله و یا ۵۰ ساله باشید. کاهش وزن همیشه یک چالش بزرگ برای شما به نظر خواهد رسید. ولی به نظر می‌رسد از بین تمام سن‌های مختلف، لاغری پس از ۳۰ سالگی، سخت‌تر است! شاید از خود بپرسید که این سن چه ویژگی به خصوصی دارد که کاهش وزن در آن دشوار خواهد بود. در پاسخ باید گفت که برنامه‌ریزی برای یک رژیم غذایی مفید اما سازگار با شرایط زندگی پس از ۳۰ سالگی نیازمند وقت، انرژی و هوشمندی است. چرا که معمولا پس از ۳۰ سالگی اولویت‌های زندگی افراد متفاوت‌تر و جدی‌تر از قبل می‌شود. خانواده، شغل، فرزند و … از جمله دغدغه‌هایی هستند که طی کردن مسیر لاغری را پیچیده‌تر از گذشته می‌کنند.

با این تفاسیر آیا کاهش وزن پس از ۳۰ سالگی غیرممکن است؟ معلوم است که نه! همه چیز با داشتن اراده قوی میسر می‌شود. در ادامه به توضیح ۵ نکته مهم و قابل توجه در مسیر لاغری پس از ۳۰ سالگی خواهیم پرداخت.

 کاهش وزن بالای 30 سال

۱-   شناسایی موانع و از بین بردن آنها

معمولا بیشتر موانع دهه چهارم زندگی، از جنس کمبود وقت و زمان است. این کمبود می‌تواند به دلایل مختلفی چون خانوادگی یا کاری باشد. برای پیروزی در چالش کاهش وزن، باید ابتدا موانع زمانی خود را شناسایی کنید و بدانید در برابر چه چیزی قرار دارید. موانع زمانی بر خلاف چیزی که تصور می‌شود، قابل کنترل هستند.

سعی کنید که یک زمان مشخصی را قبل از شروع برنامه‌ غذایی و رژیمی خود به این مقوله اختصاص دهید. شناسایی موانع در ابتدای امر، از عقب‌نشینی‌های احتمالی شما جلوگیری می‌کند. پس از شناسایی موانع در صدد خالی کردن زمان مشخص در بین آنها برآیید.

۲-   عضله‌سازی و متابولیسم را فراموش نکنید.

همانطور که می‌دانید یکی از راهکارهای کاهش وزن، افزایش متابولیسم است. اما چگونه متابولیسم خود را بالا ببریم؟ یکی از متداول‌ترین راه‌های افزایش متابولیسم، عضله‌سازی است. به صورت عادی عضلات انسان پس از ۳۰ سالگی، تحلیل می‌روند. برای مبارزه با این روند عادی، باید عضله‌سازی به کمک ورزش را پیش گرفت. طی روندی که موانع خود مانند مشکلات زمانی را شناختید و زمان‌هایتان را خالی کردید، بخشی از زمان خود به ورزش کردن اختصاص دهید. برای مثال اگر شاغل و بچه‌دار هستید، با همسر خود صحبت کرده و از وی بخواهید تا در روزها و زمان‌هایی که از قبل برای ورزش کردن مشخص کرده‌اید، وظیفه نگهداری از کودک‌تان را به عهده بگیرد.

 کاهش وزن بالای 30 سال

۳-   با برنامه باشید.

اگر منتظر هستید که بچه‌ها بزرگ‌تر شوند یا موقعیت شغلی‌تان از ثبات بیشتری برخوردار شود تا برنامه غذایی خود را اصلاح کنید، باید به شما بگوییم که روز موعود هیچگاه فرا نمی‌رسد مگر اینکه خودتان بخواهید. از همین امروز تصمیم بگیرید. عادت غذایی غلط را دور بریزید. برای خرید مواد غذایی سالم وقت بگذارید. برای رفتن به رستوران از قبل غذای سالم خود را انتخاب کنید که در عمل انجام شده قرار نگیرید.

۴-   استرس خود را مهار کنید.

زندگی در لبه مرز ۳۰ سالگی، استرس‌های مختلفی از روابط خانوادگی تا مسائل و مشکلات کاری را با خود به همراه دارد. استرس‌هایی که ممکن است شما را تا نیمه شب بیدار و برای حواس‌پرتی به سمت یخچال می‌کشاند.  یکی دیگر از مشکلاتی که استرس به بار می‌آورد، کند شدن متابولیسم بدن و متعاقبا چاقی می‌شود. بنابراین باید مراقب استرس‌های وارد شده به خود باشید و سعی کنید که آن را تحت کنترل خود در آورید. از خانواده خود کمک بگیرید و برای رسیدن به آرامش بیشتر، یوگا کنید.

۵-   از رژیم‌های بیهوده بپرهیزید.

رژیم‌های رایجی مانند رژیم ۵:۲، رژیم سیب یا … که ممکن است به توصیه دوستان یا آشنایان خود بگیرید را فراموش کنید. این رژیم‌ها چیزی جز ضرر برای شما به همراه نخواهند داشت. حتی در صورتی که به کمک‌ این رژیم‌ها وزن خود را کم کنید نیز باید منتظر بازگشت چند برابر وزن خود به همراه ضررهای دیگری در اندام‌های بدن خود باشید. حداکثر کاری که این رژیم‌ها می‌توانند انجام دهند، شوک به افرادی است که در مسیر لاغری طولانی‌مدت خود، دچار ایست وزنی شده‌اند و به کمک این رژیم‌ها تنها برای مدت کوتاهی سعی در بهم ریختن روتین و روال رژیم عادی خود دارند.

به گفته‌ی پزشکان و متخصصین بهترین روش برای لاغری بی‌بازگشت و بدون هیچ‌گونه عوارضی، روش کالری‌شماری است که این روزها اصلا به سختی زمان‌های پیشین که باید کالری‌ تمام مواد غذایی را دستی حساب می‌کردید، نیست و تنها با نصب اپلکیشن‌های کالری‌شماری مانند کرفس به راحتی آب خوردن کالری تمام مواد غذایی ایرانی و فرنگی را حساب و وارد می‌کنید. به این ترتیب با توجه به بودجه کالری روزانه‌تان می‌دانید که برای هدف لاغری نباید بیشتر از آن مقدار مصرف کنید.

کلام پایانی

هیچکس منکر شلوغی و مشکلات یک فرد شاغل و احتمالا متاهل بالای ۳۰ سال نمی‌شود، اما باید بدانید که پشت هر موفقیتی، زحمت‌های شبانه روزی و مهم‌تر از آن اراده‌ی قوی نهفته که عامل محرک آن فرد بوده است. پس هدف خود را بنویسید و هر بار که در میانه راه خسته یا ناامید شدید، نگاهی به آن بیاندازید و یادآور شوید که چرا قصد لاغری داشتید. محققین به تازگی ثابت کرده‌اند که نوشتن اهداف باعث تحقق آنها نیز می‌شود. در نهایت فراموش نکنید که شما می‌توانید! کافی است که اراده کنید.

منبع:

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data