عطر گرم نان در خانه | طرز تهیه نان خانگی

توسط سپیده سرداری
770 مشاهده

انواع نان، نقش بزرگی در وعده‌های غذایی ما ایفا می‌کنند. حال تصور کنید بوی خوش نانی که خودتان پخته‌اید، در خانه به مشام برسد. و نان گرم و تازه را با غذای مورد علاقه خود میل کنید. به طور کلی کار کردن با خمیر و نانوایی در منزل، بسیار لذت بخش است. در این مقاله دو دستور تهیه نان خانگی را با هم بررسی می‌کنیم. بربری و تافتون که دو مورد از نان‌های پرطرفدار و خوش عطر و طعم هستند.

نان بربری خانگی

نان بربری یکی از انواع نان پر طرفدار در بین ایرانی هاست. این نان با فر گازی یا برقی تهیه می‌شود. برای درست کردن این نان که به خمیرمایه احتیاج دارد، ابتدا از عمل‌آوری خمیرمایه اطمینان حاصل کنید. به این صورت که با مقداری آب گرم و کمی شکر مخلوط کرده و ۱۰ دقیقه صبر کنید. اگر پف کند، یعنی خمیرمایه شما سالم است. و می‌توانید کار خود را شروع کنید.

Bread at home

مواد لازم نان بربری:

آب ۱۵۰ میلی لیتر

آرد ۲۵۰ گرم

شکر ۱ ق غ سرخالی

خمیر مایه فوری ۱ ق غ

نمک ۱ ق چ

بهبود دهنده ۱ ق چ سرخالی

کره ۲۰ گرم

مواد رومال:

زرده تخم مرغ ۱ عدد

کنجد یا سیاه دانه

طرز تهیه نان بربری :

در ابتدا توضیحاتی در ارتباط با بهبود دهنده داشته باشیم. این ماده به صورت پودری ست. و برای بهبود کیفیت آرد و خمیر، و در نهایت نانی که می‌پزید، مورد استفاده قرار می‌گیرد. از فروشگاه های لوازم قنادی می‌توانید تهیه کنید.

ابتدا تمام مواد خشک را با هم ترکیب کنید. مواد خشک شامل، آرد الک شده، شکر، نمک، بهبود دهنده و خمیر مایه فوری (قبلا تست بشه و از عمل آوری خمیرمایه مطمئن باشید).

آب ولرم رو کم کم به مواد خشک اضافه کنید. شاید نیازی نباشد تا تمام آب را اضافه کنید. چون میزان جذب آرد توسط آردهای مختلف با هم متفاوت است. با دست خمیر را ورز دهید. آب را به اندازه ای بریزید که خمیر به دست نچسبد. حالا نوبت افزودن کره‌ی نرم شده است.

خمیر آماده شده را درون یک ظرف گذاشته و روی آن را سلفون بکشید. در محیط خانه فرار دهید تا کمی پف کند و خمیرمایه به عمل بیاید.

درون یک سینی خمیر را باز کنید و با نوک انگشت خط هایی روی بربری ایجاد کنید.

حالا نوبت استراحت دوباره‌ی خمیر است. ۴۰ تا ۵۰ دقیقه دیگر نیاز به استراحت دارد. برای جلوگیری از خشک شدن خمیر، روی آن یک نایلون بیندازید.

زرده تخم مرغ را با چنگال هم بزنید. به کمک یک قلموی مخصوص آشپزی، زرده تخم مرغ را روی نان رومال کنید. و سپس روی نان بربری را کنجد یا کمی سیاه دانه بپاشید.

نکات مهم:

آب حتما ولرم باشد. از آب شیر استفاده کنید.

آب را کم کم به مخلوط اضافه کنید.

به جای کره می‌توانید از روغن مایع هم استفاده کنید.

Bread-at-home-3

نان تافتون خانگی

این نان می‌تواند یکی از ساده‌ترین نان‌هایی باشد که در خانه پخته می‌شود. هیچ نیازی به فر هم ندارد. و تنها با یک ماهیتابه بزرگ و نچسب آماده می‌شود. تهیه و شکل دادن به خمیر این نان، برای کودکان می‌تواند بسیار سرگرم کننده باشد. با آن‌ها همکاری کنید و اوقات خوشی را در خانه بگذرانید.

مواد لازم:

 روغن مایع ۲ ق غ

آرد یک و نیم پیمانه

بکینگ پودر ۱ ق چ

نمک ۱ ق چ سرخالی

شیر نصف پیمانه

طرز تهیه نان تافتون:

مواد خشک شامل آرد الک شده، نمک و بکینگ پودر را با هم مخلوط کنید. شیر را روی گاز کمی حرارت دهید تا گرم شود. نیازی به جوشیدن شیر نیست. فقط می‌خواهیم کمی گرم شود. روغن و شیر را با هم مخلوط کرده و کم کم به آرد اضافه کنید. به قدری آرد افزوده و ورز دهید تا خمیر به دست نچسبد.

خمیر برای نیم ساعت احتیاج به استراحت دارد. یک حوله نم دار روی کاسه انداخته و به خمیر استراحت دهید.

روی سطح را کمی آرد پاشی کنید. از خمیر به اندازه یک نارنگی کوچک جدا کرده و روی سینی پهن کنید. حالا با وردنه اطراف این دایره را باز کنید. تا جایی که خمیر به ضخامت یک میلی متر برسد.

هر کدام از نان‌ها که آماده شد، روی یک ماهیتابه از قبل گرم شده، قرار دهید. نان‌ها شروع می‌کنند به حباب زدن. بعد از پختن یک طرف نان، به طرف دیگر برگردانید.

 سپس نان بعدی را آماده و روی ماهیتابه قرار دهید. پس از پخته شدن هر کدام، درون یک دستمال نخی تمیز بپیچید تا خشک نشوند.

می‌توانید این نان خانگی را درون یخچال یا فریزر برای چند روز نگه‌داری کنید.

Bread-at-home-4

نکته: میزان دقیق آرد بستگی به ورز دادن خمیر و نوع آرد شما دارد. تا جایی که خمیر به دست نچسبد و خیلی خمیر سنگینی نشود، می‌توانید آرد اضافه کنید.

نکته: نان ها را به تعداد بسیار کمی آماده کرده و بپزید. سپس دوباره به سراغ خمیر بروید. اگر همه‌ی نان ها را شکل بدهید و آخر کار آن‌ها را بپزید، نان‌ها خشک می‌شوند.

نکته: بعد از پخت نان ‌ها در یک دستمال آشپزخانه تمیز یا کیسه پارچه‌ای قرار دهید.

نکته: می‌توانید کمی کنجد یا سبزیجات عطری خشک به خمیر اضافه کنید. البته به مقدار بسیار کم!

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data