طبع انواع گوشت قرمز | با توجه به مزاج خود گوشت بخورید تا سالم بمانید

توسط مریم کوهشاری
1120 مشاهده

گوشت از جمله مواد غذایی است که مصرف روزانه آن توسط هر متخصص تغذیه‌ای به تایید می‌رسد. اما چه گوشتی برای کدامیک از مزاج‌ها مناسب است؟ ما با چهار مزاج یا طبع مواجه هستیم: ۱- مزاج تر و گرم، ۲- مزاج تر و سرد، ۳- مزاج خشک و سرد و ۴- مزاج خشک و گرم.

از سوی دیگر طبع انواع گوشت قرمز که با هم تفاوت دارد. بنابراین باید زمان انتخاب نوع گوشت، متناسب با مزاج خود عمل کنید. در ادامه به بررسی طبع انواع گوشت می‌پردازیم. اگر می‌خواهید بدانید چه گوشتی برای مزاج شما مناسب‌تر است، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

از نظر طب سنتی، بهترین نوع گوشت برای مزاج انسان (هر ۴ طبع) گوشت بره و گوسفند است. این نوع گوشت قرمز با هر مزاجی سازگاری دارد. گوشت بره زیر ۶ ماهه نسبت به گوشت گوسفند طبع بهتری دارد.

طبع گوشت گوسفندی چطور است؟

از نظر طب سنتی، بهترین نوع گوشت برای مزاج انسان (هر ۴ طبع) گوشت بره و گوسفند است. این نوع گوشت قرمز با هر مزاجی سازگاری دارد. گوشت بره زیر ۶ ماهه نسبت به گوشت گوسفند طبع بهتری دارد. این نوع گوشت خیلی سریع هضم می‌شود. کسانی که مشکل سوءهاضمه دارند، می‌توانند گوشت گوسفندی مصرف کنند.

این نوع گوشت قرمز به افزایش حجم خون کمک می‌کنند. همچنین اگر بیماران سوداوی این نوع گوشت قرمز را مصرف کنند، برای درمان بیماری آن‌ها مفید است. طبع گوشت گوسفندی به گونه‌ای است که به تقویت نیروی جنسی هم کمک می‌کنند.

طبع گوشت شترمرغ / گوشت گاو سرد یا گرم / جگر سرد است یا گرم

طبع گوشت بز چطور است؟

گوشت بز دارای طبعی خشک و سرد است. البته از نظر خواص و کیفیت شباهت زیادی به گوشت گوسفندی دارد. اگر فعالیت جسمانی زیادی ندارید و طبع شما هم گرم و تر است، بهترین انتخاب برای شما، گوشت بز است. اگر فعالیت بدنی شما بالاست، گوست بزغاله زیر ۶ ماه برای شما مناسب است.

طبع گوشت بوقلمون چطور است؟

گوشت بوقلمون دارای طبعی تر و گرم است. این نوع گوشت برای انواع مزاج‌ها مناسب است. از خواص گوشت بوقلمون می‌توان به تقویت کبد، پیشگیری از سرطان، جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان و تنظیم هورمون اشاره کرد. اگر کسی به سنگ کلیه و نقرس مبتلا باشد، می‌تواند با توجه به طبع گوشت بوقلمون مصرف کند.

گوشت بوقلمون دارای طبعی تر و گرم است. این نوع گوشت برای انواع مزاج‌ها مناسب است. از خواص گوشت بوقلمون می‌توان به تقویت کبد، پیشگیری از سرطان، جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان و تنظیم هورمون اشاره کرد.

طبع گوشت شتر چطور است؟

یکی دیگر از انواع گوشت که کمتر در بین ایرانیان مصرف می‌شود، گوشت قرمز شتر است. این گوشت دارای طبعی گرم و خشک است. به همین دلیل برای بلغمی مزاج‌ها انتخاب بهتری است. از مزیت‌های مصرف گوشت شتر می‌توان به تقویت قوای جنسی و آرامش ذهنی اشاره کرد.

طبع انواع گوشت قرمز / طبع انواع گوشت / طبع گوشت مرغ /

طبع گوشت شترمرغ چطور است؟

گوشت شترمرغ همانند گوشت شتر دارای طبیعی گرم و خشک است. البته با این تفاوت که هیچگونه کلسترولی ندارد. اگر افراد بلغمی و مبتلا به چاقی این گوشت را مصرف کنند، به کاهش وزن در آن‌ها کمک می‌کند. اگر لاغر هستید بهتر است گوشت شترمرغ را با گوشت گوسفندی ترکیب و چرخ  کنید.

طبع گوشت پرندگان چطور است؟

در ایران انواع گوشت پرندگان از جمله بلدرچین، کبک و … مصرف می‌شود. گوشت پرندگان دارای طبعی خشک و گرم است. این گوشت برای کسانی که طبع سرد و تر دارند، بهترین گزینه است. گوشت پرندگان برای خونسازی کاربرد دارد. البته به دلیل طبع بیش از حد خشک، باعث ایجاد یبوست می‌شود. پس کمی باید در مصرف آن مراقب باشید.

شاید اغراق نباشد که بگوییم بیشترین مصرف گوشت در ایران به گوشت مرغ و خروس مربوط می‌شود. اگر این دو محلی باشد و تغذیه مناسبی داشته باشند، گوشت آن‌ها زود هضم و سبک است

طبع گوشت مرغ و خروس چطور است؟

شاید اغراق نباشد که بگوییم بیشترین مصرف گوشت در ایران به گوشت مرغ و خروس مربوط می‌شود. اگر این دو محلی باشد و تغذیه مناسبی داشته باشند، گوشت آن‌ها زود هضم و سبک است. همچنین گوشت مرغ گرم و تر است و برای کسانی که مزاج سرد و خشک دارند، توصیه می‌شود.

طبع گوشت گاو چطور است؟

در بین طبع انواع گوشت قرمز باید به طبع گوشت گاو بیشتر توجه کنید. این گوشت برخلاف گوشت گوسفند و بز، رطوبت کمتری دارد. گوشت گاو دیر هضم است و نوعی گوشت با طبع خشک و سرد محسوب می‌شود. این نوع گوشت برای کسانی که کارهای سنگین انجام می‌دهند، گزینه مناسبی است.

طبع گوشت ماهی چطور است؟

ماهی همان غذایی است که متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند در هفته حداقل ۲ بار مصرف کنید. این گوشت حاوی مقدار زیادی ویتامین D و امگا۳ است. طبع گوشت ماهی سرد و تر است. به همین دلیل برای بلغمی مزاج‌ها توصیه نمی‌شود. اگر هم به خوردن آن علاقه زیادی دارید، بعد از مصرف یک غذای گرم (خرما) میل کنید.

طبع گوشت مرغ / طبع گوشت گوساله / طبع گوشت بوقلمون

طبع گوشت میگو چطور است؟

برخلاف سایر آبزیان که طبع سرد و تر دارند، میگو دارای مزاجی تر و گرم است. این گوشت کمی دیر هضم می‌شود. بنابراین اگر به سوء هاضمه مبتلا هستید، باید از خوردن آن منصرف شوید. گوشت میگو برای تقویت قوای جنسی مناسب است.

طبع گوشت اردک چطور است؟

گوشت اردک در بین ایرانیان به عنوان یک گوشت محبوب محسوب می‌شود. در بین طبع انواع گوشت پرندگان، این گوشت دارای طبیعی گرم و خشک است. این گوشت گرم دارای ارزش غذایی بالایی است. البته کمی دیر هضم است. بنابراین اگر به سوء هاضمه مبتلا هستید از خوردن آن منصرف شوید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data