۳ رژیم مختلف دتاکس برای کاهش وزن

توسط مینا صیادی
335 مشاهده
۳ رژیم مختلف دتاکس برای کاهش وزن

رژیم دتاکس

همانطور که در دو قسمت مختلف، به تعریف و شرح اصول اولیه رژیم دتاکس پرداختیم، متوجه شدیم که رژیم دتاکس لزوما به معنی آب‌های میوه‌ای نیست و این آب‌های میوه‌دار تنها بخشی از این رژیم هستند. رژیمی که به قهرمان سم‌زدای بدن‌ها نیز معروف است!
همانطور که می‌دانید و تنها با یک جستجوی ساده به آن پی می‌برید، بیش از ده‌ها رژیم از انواع مختلف مثل رژیم مدیترانه‌ای، ساتویک، بدون گلوتن، و … گرفته تا رژیم‌های مختلف دتاکس در اینترنت موجود است. اما اگر بخواهید به طور مشخص با رژیم دتاکس پیش بروید، آیا مطمئن هستید که کدام رژیم مناسب شما است و به کاهش وزن شما کمک می‌کند؟
انتخاب یک رژیم دتاکس با هدف کاهش وزن باید سالم و هوشمندانه و به طور مشخص برای کاهش وزن طراحی شده باشد. اگر تصمیم خود را برای شروع یک رژیم کاهش وزن دتاکس گرفته‌اید، تا پایان این مقاله را بخوانید تا از بین سه رژیم مخصوص کاهش وزن دتاکس، یکی را برای خود برگزینید. اما قبل از آن باید چند نکته و حقیقت علمی را راجع به دتاکس بدانید.
باورهای اشتباه و صحیح درباره‌ی رژیم دتاکس

رژیم دتاکس

همانطور که عده‌ی زیادی از افراد رژیم دتاکس را با آب‌های میوه‌ای اشتباه می‌گیرند، عده‌ی کثیر دیگری نیز، رژیم دتاکس را به عنوان یک رژیم سم‌زدای بالقوه می‌شناسند که به صورت هوشمندانه بدن فرد در رژیم را، سم‌زدایی می‌کند. شایعات و باورهای زیادی که حول و حوش این خاصیت سم‌زدایی رژیم دتاکس شکل گرفته باعث شده تا افراد از ورود و پرداخت به این مساله، به علت سختی و پیچیدگی و اصطلاحات پزشکی، دوری کنند!
اما واقعیت این است که رژیم دتاکس، به خودی خود سم‌زدایی نمی‌کند و در حقیقت تنها به فرآیند سم‌زدایی بدن ما کمک می‌کند.
جکی آرمستارنگ که یک محقق و متخصص تغذیه در دانشگاه هاروراد است می‌گوید: «اصطلاح دتاکس این روزها بیشتر از اینکه به نوعی خاص از پرهیز و رژیم غذایی اطلاق شود، به دستمایه‌ای برای سوءاستفاده از مردم توسط رسانه‌ها تبدیل شده است.»
او این چنین ادامه می‌دهد که: «اندام‌ها و بافت‌های بدن ما به صورت مکرر در حال تولید و دفع سمومی هستند که یا توسط خود آنها و یا توسط عوامل خارجی مانند آلودگی‌های شیمیایی و محیطی وارد بدن می‌شوند. به این ترتیب اگر بدن انسان قابلیت سم‌زدایی و دفاع از خود در برابر سموم را نداشته باشد، نمی‌تواند حتی یک روز هم زنده بماند. بنابراین بدن در حالت طبیعی به صورت روزانه فرآیند سم‌زدایی را انجام می‌دهد. اما رژیم‌هایی مانند دتاکس، با پرهیز از خوردن مواد غذایی شیمیایی و مصرف مواد غذایی طبیعی در مدت زمان مشخص، به فرآیند سم‌زدایی بدن کمک می‌کند و آن را تسریع می‌بخشد.»
چگونه یک رژیم دتاکس را انتخاب کنم؟

رژیم دتاکس

پیش گرفتن یک رژیم دتاکس همانقدر که می‌تواند برای بدن افراد مفید باشد و توانایی آن را در سم‌زدایی افزایش دهد، در صورت رعایت نکردن برخی از اصول و شرایط اولیه می‌تواند مضر و خطرناک نیز باشد. کارشناسان بر این باورند که یک رژیم کامل رژیمی است که در آن تمامی طیف‌های تغذیه‌ای لازم برای بدن از جمله پروتئین‌ ( غلات، دانه‌ها و …)، کربوهیدرات‌، آنتی‌اکسیدان، فیبر و … باشد.
از رژیم‌هایی مانند رژیم‌های زیر دوری کنید.
·       رژیم‌های دتاکس کم‌کالری: از رژیم‌هایی که کالری مصرفی روزانه آنها بسیار کم است دوری کنید زیرا آنها عملکرد عادی و طبیعی بدن شما را به خطر می‌اندازند.
·       رژیم‌ دتاکسی با هدف‌های دست‌نیافتنی: از قدیم گفته‌اند که سنگ بزرگ نشانه نزدن است! پس بجای تمایل به کاهش وزن در مدت زمان کوتاه، منطقی باشید و از این گونه‌ رژیم‌ها دوری کنید!
·       رژیم دتاکسی با حذف گروه غذایی خاص: همانطور که پیش‌تر گفتیم رژیم غذایی باید همه‌ی گروه‌های غذایی را شامل شود. از پیش گرفتن رژیم‌هایی که تنها به آب و مکمل‌ها اکتفا می‌کنند، اجتناب کنید.
و اما؛ بهترین رژیم دتاکس کدام است؟

رژیم دتاکس

شاید هیچ‌گاه نتوان به این پرسش با قطعیت پاسخ داد زیرا هیچ دو نفری وجود ندارند که یک رژیم یکسان بر آنها تاثیر مشابهی بگذارد. اما در نهایت و به صورت کلی سه رژیم دتاکسی که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم، از بین محبوب‌ترین‌های آنها انتخاب شده‌اند.
۱-  دتاکس دوهفته‌ای:
این رژیم یک رویکرد منطقی و کاملا علمی است که توسط دکتر یان، متخصص تغذیه از دانشگاه هاروارد، به شما پیشنهاد می‌شود. چه چیزی بهتر از دو هفته زمان، برای پیش گرفتن رژیم دتاکسی که سبک زندگی شما را زیر و رو کند؟ رژیمی که در کنار مصرف غذاهایی با آنتی‌اکسیدان و فیبر بالا، تمرینانت ورزشی را نیز با خود به همراه دارد. گرچه این رژیم به صورت تخصصی برای کاهش وزن نوشته نشده، اما با تغییر روند تغذیه‌ای و عادت به سبک زندگی جدید، این رژیم علاوه بر کمک به کاهش وزن، به ثابت نگه داشتن وزن پس از کاهش آن نیز، کمک شایانی می‌کند.
۲- دتاکس سه روزه:
آیا دو هفته‌ی کامل وقت ندارید یا این مدت به نظرتان خیلی طولانی می‌آید؟ رژیم دتاکس سه روزه را امتحان کنید! این رژیم ویژه‌ی بعد از دوره‌ا‌ی است که زمان‌های شلوغ، پر مهمانی و مسافرت و متعاقبا تغذیه نادرستی داشته‌اید!
۳- دتاکس نوشیدنی:
در این رژیم به خصوص حتی نیاز نیست که غذاهایی که دوست دارید را ترک کنید! اما لازم است که آنها را متعادل کنید و از غذاهای فرآوری‌شده و پر چرب و … دوری کنید و همزمان با این کار، نوشیدنی‌های دتاکس رنگارنگ را در وعده‌های غذایی خود جای دهید. نوشیدنی‌هایی که می‌تواند ترکیب آب با هر میوه‌ای که دوست دارید، باشد. در مطالب بعدی به آموزش تهیه این نوشیدنی‌ها نیز خواهیم پرداخت.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data