تقویت چشم “۱۲ خوراکی سالم و طبیعی برای تقویت بینایی”

توسط سپیده سرداری
664 مشاهده

برای تقویت چشم چه بخوریم ؟ در این مقاله قصد داریم به معرفی خوراکی‌های سالم و مفید برای تقویت چشم و تقویت بینایی افراد بپردازیم. بسیاری از مردم بر این باورند که ضعف در بینایی یک بیماری وراثتی و یا یک نتیجه اجتناب ناپذیر حاصل از پیری است. اما متخصصان و محققان معتقدند که با به کارگیری یک سبک زندگی سالم، می‌توان از ضعف بینایی حتی در سنین بالای ۵۰ سال نیز تا حد زیادی جلوگیری کرد. با مجله کرفس همراه باشید.

خواب کافی و توجه به استراحت چشم‌ها، توجه به ورزش‌ها و روش‌های تقویت چشم، پرهیز از رفتارهای پرخطر برای سلامت چشم و توجه به گفته‌های پزشکان و متخصصان، از راه‌هایی است که به تقویت بینایی و جلوگیری از ضعیف شدن چشم کمک می‌کند. با این حال از اهمیت تغذیه و مصرف خوراکی‌های مفید برای تقویت چشم و تقویت بینایی نیز نمی‌توان غافل شد!

“ورزش چشم برای رفع خستگی” خیلی زیاد به صفحه موبایل نگاه می‌کنید؟!

در این مقاله با ورزش‌های چشم آشنا شوید!

بر اساس تحقیقات انجام شده، گنجاندن مقادیر مورد نیاز از برخی از مواد خوراکی در رژیم غذایی افراد، به تقویت چشم آن‌ها کم خواهد کرد. برخی از این مواد خوراکی عبارتند از:

ویتامین‌های A ، C ، E ، اسیدهای چرب امگا ۳، بتاکارون، فلزهای روی و مس، لوتئین و زیگزانتین از جمله این مواد مغذی هستند که بر اساس تحقیقات انجام شده، می‌توانند از ضعیف شدن چشم جلوگیری کنند.

برای تقویت چشم چی خوبه ؟ کدام خوراکی‌ها برای تقویت چشم ضعیف شده مفیدند؟ آیا غذاهای مفید برای شبکیه چشم وجود دارند؟ در ادامه قصد داریم با معرفی خوراکی‌های مفید برای تقویت چشم و بینایی، به این سوالات پاسخ دهیم. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

بیشتر بخوانید : انواع بیماری‌ چشم و بررسی راه‌های مراقبت اصولی و تغذیه مناسب

۱) انواع ماهی‌ها

تقریبا همه ماهی‌ها سرشار از امگا ۳ هستند. به همین دلیل بسیاری ماهی‌ها و غذاهای دریایی را به عنوان بهترین منابع اسیدهای چرب امگا ۳ می‌شناسند. ماهی تن، ماهی قزل آلا، ماهی سالمون، ساردین‌ها و ماهی شیر و انواع دیگر بسیار برای سلامت بدن و تقویت بینایی مفید هستند. توصیه می‌شود برای حفظ سلامت چشم، حتما غذاهای دریایی را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

غذاهای مفید برای شبکیه چشم

۲) تخم مرغ

مصرف تخم مرغ کافی در هفته یکی از بهترین روش‌ها برای تقویت چشم و جلوگیری از پیر چشمی می‌باشد. زیرا تخم مرغ سرشار از لوتئین و زاگزانتین می‌باشد که برای سلامت چشم مفیدند. همچنین تخم مرغ منبع  خوبی از روی، ویتامین‌های E و C و همچنین ویتامین A می‌باشد. به همین دلیل برخی از متخصصان معتقدند که مصرف تخم مرغ برای حفظ سلامتی چشم‌ها ضروری می‌باشد.

۶ دلیل برای اثبات اینکه تخم مرغ سالم ترین غذای روی زمین است!

در این مقاله بخوانید!

۳) بادام و انواع آجیل‌ها

مصرف بادام به دلیل سرشار بودن از ویتامین E و به طور کلی آجیل که سرشار از امگا ۳ می‌باشد، برای تقویت چشم و قدرت بینایی مفید می‌باشد. محققان معتقدند که ویتامین E و همچنین امگا ۳ موجود در آجیل و به ویژه بادام، از آسیب وارده به چشم جلوگیری می‌کند.

۴) حبوبات

حبوبات نیز مانند آجیل، از چشم شما در برابر آسیب‌های وارده محافظت می‌کنند. این خوراکی‌های محبوب بسیار مغذی هستند. حبوبات مفید برای تقویت چشم که می‌توانید آن‌ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید عبارتند از:

عدس، نخود، انواع لوبیاها مانند لوبیا قرمز و لوبیا چیتی و … ، لپه ، لپه باقالی و …

چرا جوانه زدن یک روش سالم برای مصرف حبوبات و دانه‌ها می‌باشد؟

در این مقاله!
تقویت شبکیه چشم

۵) پرتقال و انواع مرکبات

مصرف پرتقال و سایر مرکبات به دلیل سرشار بودن آن‌ها از ویتامین C ، برای سلامت چشم مفید خواهد بود. مرکبات همچین دارای مقادیری از ویتامین E نیز می‌باشند. به همین دلیل مصرف پرتقال و انواع مرکبات می‌تواند به تقویت چشم و جلوگیری از آسیب‌های وارده به آن کمک کند.

۶) هویج

هویج یکی از خوراکی‌ها و سبزیجات بی‌نظیر برای حفظ سلامت چشم به شمار می‌رود. هویج به دلیل سرشار بودن از ویتامین A و بتاکارون، به تقویت بینایی کمک زیادی می‌کند. به همین دلیل ممکن است متخصصان برای افرادی که چشمشان ضعیف شده و به دنبال بهبود بینایی خود هستند، مصرف هویج را توصیه کنند.

۷) کلم پیچ و سبزیجات دارای برگ سبز

سبزیجات سبز رنگ به دلیل سرشار بودن از ویتامین C و لوتئین و زاگزانتین، به تقویت بینایی کمک می‌کنند. همچنین مصرف کلم پیچ نیز به دلیل سرشار بودن از لوتئین و زیگزانتین، برای سلامت چشم مفید است. با گنجاندن این خوراکی‌های سالم در رژیم غذایی خود، می‌توانید به بهبود سلامت چشمان خود کمک کنید.

۸) لبنیات

لبنیات نظیر شیر و ماست و … به دلیل سرشار بودن از ویتامین A ، می‌تواننند برای تقویت چشم و محافظت از آن مفید واقع شوند. از آنجایی که مصرف لبنیات برای حفظ سلامت بخش‌های دیگر بدن نیز مفید است، توصیه می‌شود که حتما لبنیات را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید.

سیب زمینی برای تقویت چشم

۹) سیب زمینی (سیب زمینی شیرین)

سیب زمینی و به ویژه سیب زمینی شیرین سرشار از انواع مواد مغذی به ویژه مواد مغذی مفید برای تقویت بینایی هستند. این خوراکی‌های محبوب همچنین سرشار از انواع آنتی اکسیدان‌ها می‌باشند. متخصصان مصرف سیب زمینی را برای حفظ سلامت چشم‌ها توصیه می‌کنند.

خواص سیب زمینی شیرین و تفاوت آن با سیب زمینی معمولی

روی لینک سبز رنگ بزنید و مقاله را مطالعه کنید!

۱۰) گوشت گاو

گوشت گاو نسبت به مرغ و سایر حیوانات، حاوی مقادیر روی بیشتری می‌باشد. متخصصان توصیه می‌کنند که هیچگاه مصرف گوشت گاو و گوسفند و به طور کل گوشت قرمز را به طور کامل قطع و با گوشت مرغ و ماهی جایگزین نکنید. زیرا مصرف گوشت گاو می‌تواند برای بهبود سلامت چشم و تقویت بینایی، مفید واقع شود.

۱۱) آب و مایعات سالم

ضرورت مصرف آب و مایعات سالم برای حفظ سلامت بدن و ادامه زندگی، برای همه ثابت شده است. مصرف مقادیر کافی آب از کمبود آب بدن و خشکی چشم جلوگیری کرده و باعث جلوگیری از بروز آسیب به آن خواهد شد.

۱۲) دانه‌ها (دانه چیا، کتان و … )

دانه‌های مختلف مانند دانه چیا و دانه کتان نیز مانند حبوبات و آجیل، سرشار از مواد مغذی مفید برای تقویت چشم می‌باشند. مصرف این دانه‌های خوراکی مفید به عنوان میان وعده و یا همراه غذا، می‌تواند برای سلامت چشمان شما مفید باشد.

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی و بررسی مواد خوراکی مفید برای تقویت چشم و خواص آن‌ها پرداختیم. با مصرف این خوراکی‌ها، می‌توانید در کنار بهره مندی از یک سبک زندگی سالم، به سلامت چشمان خود و تقویت بینایی کمک کنید. امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید واقع شود.

منابع: medicalnewstoday ، myenvisioneyecare ، healthline

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data