ورزش چشم برای رفع خستگی | خیلی زیاد به صفحه موبایل نگاه می‌کنید؟!

توسط admin
2204 مشاهده

در این مقاله قصد داریم ورزش چشم را بررسی کنیم. و راه حل‌هایی برای کاهش درد چشم ناشی از خستگی چشم ارائه دهیم. البته در ابتدای آغاز این مقاله باید یک موضوع مهم را برای شما روشن کنیم. ورزش‌هایی که برای چشم برای شما معرفی می‌شوند، بیشتر در کاهش خستگی چشم و درد چشم تاثیر گذار هستند. و تقریبا هیچ یک از تحقیقات انجام شده نتایج مثبتی در درمان بیماری‌های چشم مانند دوربینی و نزدیک بینی یا آستیگمات را به اثبات نرساندند. بنابراین ورزش چشم برای تقویت بینایی تاثیرات مثبت قابل توجهی نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید : انواع بیماری‌ چشم و بررسی راه‌های مراقبت اصولی و تغذیه مناسب

البته ممکن است پزشکان در فرآیند درمان بیماری‌های چشم، برخی ورزش‌های چشم را برای کمک به فرآیند درمان پیشنهاد دهند. اما به طوری کلی ورزش چشم برای رفع خستگی و کاهش درد چشم ناشی از آن کاربرد دارد.

به خصوص برای افرادی که زمان زیادی را با صفحه‌های نمایش کامپیوتر یا موبایل و تلوزیون می‌گذرانند. و دچار مشکلاتی نظیر حساسیت چشم به نور گوشی می‌شوند. زیرا امروزه درد چشم هنگام نگاه به موبایل یا کامپیوتر یکی از مشکلات شایع در میان افراد است.

بیماری خستگی چشم دیجیتال

در حقیقت این نامی است که متخصصان برای مشکلات به وجود آمده برای چشم ناشی از کار زیاد با محصولات الکترونیکی انتخاب کرده‌اند. این مشکلات بر کیفیت بینایی و زندگی افراد تاثیرات منفی می‌گذارند. برخی از این بیماری‌ها عبارتند از خشکی چشم، خستگی چشم، تاری دید، سردرد و چشم درد که در افراد مختلف با شدت متفاوت مشاهده می‌شوند.

eye's-pain

متخصصان و پزشکان معتقدند که ورزش چشم می‌تواند به بهبود وضعیت کلی چشم و رفع خستگی چشم دیجیتال کمک کند. به همین دلیل تمریناتی را به این منظور طراحی کرده‌اند. این تمرینات برای افرادی که مجبورند در طول روز مدت زمان زیادی را پشت کامپیوتر بگذرانند، بسیار مفید خواهد بود. و حتی برخی از دانشمندان معتقدند که ورزش چشم می‌تواند از بروز برخی بیماری‌های چشم جلوگیری کند.

چشم‌های شما چه رنگی است؟ مقاله جالبی در این مورد برای شما عزیزان داریم. روی اینجا کلیک کنید.

در ادامه چند ورزش چشم را برای شما معرفی و بررسی می‌کنیم. و نحوه انجام صحیح آن‌ها را به شما شرح می‌دهیم. همانطور که گفتیم این تمرینات برای کمک به درمان بیماری خستگی چشم دیجیتال مفید است. البته افراد باید این موضوع را مد نظر داشته باشند که اگر علائم بیماری خستگی چشم دیجیتال که به شما معرفی کردیم، خیلی شدید شدند، حتما باید به پزشک متخصص چشم مراجعه کنند.

تمرین شماره ۱: تغییر تمرکز یا فوکوس چشم

در این تمرین سعی می‌شود که تمرکز چشم به چالش کشیده شود. برای افرادی که زیاد با موبایل کار می‌کنند. و به دنبال ورزش چشم بعد از گوشی تلفن همراه هستند، این تمرین چشم توصیه می‌شود. برای انجام این تمرین، مراحل زیر را دنبال کنید:

بهتر است که این تمرین در حالت نشسته انجام شود. ابتدا انگشت اشاره خود را مقابل صورت و نزدیک چشمان خود نگه دارید. تمرکز چشمانتان را روی انگشت اشاره خود قرار دهید. حالا به آرامی انگشت خود را از صورت خود دور کنید و دوباره نزدیک کنید. این تمرین را ۵ بار انجام دهید.

تقویت چشم “۱۲ خوراکی سالم و طبیعی برای تقویت بینایی”

در این مقاله بخوانید!

تمرین شماره ۲: تمرکز روی اجسام نزدیک و دور

این تمرین چشم نیز برای جلوگیری از ایجاد درد چشم ناشی از نگاه زیاد به صفحه‌های نمایش طراحی شده است. افرادی که به دنبال یک بازی تقویت عضلات چشم هستند و دچار گودی زیر چشم شده‌اند، این ورزش چشم را انجام دهند. مانند تمرین قبل، بهتر است این ورزش نیز در حالت نشسته انجام شود. ابتدا انگشت اشره خود را در فاصله ۲۵ سانتی متری مقابل صورت نگه دارید و روی آن ۱۵ ثانیه تمرکز کنید. سپس روی جسمی که حدود ۳ تا ۶ متر دورتر از شما قرار دارد به مدت ۱۵ ثانیه تمرکز کنید. این ورزش چشم را ۵ الی ۷ بار تکرار کنید.

تمرین شماره ۳: تصور شکل عدد هشت انگلیسی

این تمرین چشم نیز برای کاهش خستگی چشم دیجیتال بسیار مناسب است. برای انجام این تمرین، بهتر است ابتدا بنشینید. سپس در فاصله حدودا ۳ متری از خودتان، روی زمین شکل عدد هشت انگلیسی را تصور کنید. و با چشمانتان رد مسیر آن را دنبال کنید. این تمرین را به مدت ۳۰ ثانیه ادامه دهید.

تمرین شماره ۴: قانون ۲۰-۲۰-۲۰

قانون ۲۰-۲۰-۲۰ برای کاهش خستگی و درد چشم بسیار موثر و همچنین یک روش شناخته شده است. این ورزش چشم بسیار آسان انجام می‌شود. برای انجام این تمرین باید هنگام کار با رایانه، هر ۲۰ دقیقه به مدت ۲۰ ثانیه به جسمی که در فاصله ۲۰ فوتی شما قرار دارد، خیره شوید. ۲۰ فوت معادل ۶ متر می‌باشد.

تمرین شماره ۵: حرکات چشم در حالت بسته

این ورزش چشم برای بهبود وضعیت کلی چشم و جلوگیری از خستگی چشم مناسب است. برای انجام این ورزش چشم، ابتدا چشمانتان را ببندید. سپس چشمانتان را به سمت بالا و پایین حرکت دهید. بعد از اینکه سه تا پنج بار این حرکت را انجام دادید، اینبار با همان چشمان بسته به سمت چپ و راست نگاه کنید. این حرکت را هم ۳ الی ۵ بار تکرار کنید.

Eye-damage

تمرین شماره ۶: تمرکز روی مداد

این ورزش چشم یکی از مرسوم ترین تمرینات به شمار می‌رود. که ممکن است پزشکان نیز برای درمان برخی بیماری‌های چشم، این ورزش چشم را تجویز کنند. این تمرین همچنین برای کاهش درد چشم نیز مناسب است. برای انجام این حرکت، نیاز به یک مداد دارید. مداد را به صورت عمودی در مقابل صورت خود نگه دارید. سعی کنید هنگامی که به آن نگاه می‌کنید، یک تصویر واحد را از آن ببینید. به این ترتیب، مداد را تا جایی به چشمانتان نزدیک کنید که تصویر واحد را از آن ببینید. این حرکت را ۲۰ بار تکرار کنید.

سخن آخر

خستگی چشم و درد چشم ناشی از نگاه کردن طولانی مدت به صفحه نمایش کامپیوتر یا تلفن همراه یکی از مشکلات شایع به شمار می‌روند. پزشکان نام این بیماری را خستگی چشم دیجیتال گذاشته‌اند. درد چشم ناشی از این بیماری می‌تواند کیفیت زندگی انسان را از جهات مختلف تحت تاثیر قرار دهد. در این مقاله سعی کردیم شما را با ورزش چشم آشنا کنیم. و چند تمرین ساده برای جلوگیری از بروز علائم این بیماری برای شما معرفی کنیم. امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید واقع شود.

منابع :

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data