آب سرد برای بدن مضر است؟! خوردن یخ برای کبد ضرر دارد ؟

توسط admin
1115 مشاهده

ایا خوردن یخ برای کبد ضرر دارد ؟ در ادامه این مقاله به معرفی و بررسی چند مورد از مضرات نوشیدن آب سرد برای سلامتی خواهیم پرداخت.همه از فواید بیشمار نوشیدن آب کافی در طول شبانه روز آگاه هستیم. در سراسر جهان تلاش می‌شود که آب سالم و پاکیزه در اختیار مردم قرار بگیرد. اما تا به حال از اهمیت تاثیر دمای آبی که می‌نوشید بر سلامتی خود شنیده‌اید؟ در ادامه با مجله کرفس همراه باشید.

در ادامه به موضوعاتی نظیر مضرات آب یخ برای کبد، عوارض اب سرد برای کبد، مضرات آب تگری، مضرات خوردن آب سرد بعد از غذا، مضرات خوردن آب سرد ناشتا و مضرات آب یخ برای کلیه خواهیم پرداخت.

البته در ابتدا قصد داریم برخی فواید احتمالی نوشیدن آب سرد که ممکن است در برخی موقعیت‌ها مفید واقع شوند را نیز به شما معرفی کنیم.

برخی فواید نوشیدن آب سرد یا آب یخ در موقعیت‌های خاص

نوشیدن آب سرد در برخی از موقعیت‌های خاص، می‌تواند فوایدی را به همراه داشته باشد. به عنوان مثال در هنگام ورزش کردن در اتاقی که دمای آن بالاست و یا در فصل تابستان که احتمال گرمازدگی افزایش پیدا می‌کند، نوشیدن آب سرد می‌تواند به شما کمک کند. زیرا نوشیدن آب سرد به پایین نگه داشتن دمای بدن کمک خواهد کرد.

مضرات خوردن آب سرد بعد از غذا

همچنین بر اساس برخی تحقیقات محدود، نوشیدن آب سرد می‌تواند برای لاغری و سوزاندن بیشتر کالری مفید باشد. اگرچه یه روش خیلی کارآمد و یک قدم بزرگ در جهت لاغری محسوب نمی‌شود!

مضرات نوشیدن آب یخ

در برخی از موارد مانند هنگامی که به سرماخوردگی یا آنفولانزا مبتلا شده‌اید، نوشیدن آب سرد یا آب یخ می‌تواند بیماری شما را بدتر کند. و تنفس را برای شما دشوارتر سازد. اما بر اساس تحقیقات صورت گرفته، نوشیدن آب سرد و در واقع خیلی سرد یا آب یخ، می‌تواند در کوتاه مدت و دراز مدت تاثیرات منفی را بر سلامت افراد داشته باشد. در ادامه می‌خواهیم برخی از این تاثیرات منفی را بررسی کنیم.

ایجاد برخی مشکلات گوارشی

نوشیدن آب سرد یا آب یخ، می‌تواند تاثیرات منفی مستقیم بر فرآیند هضم غذا بگذارد. آب سرد یا نوشیدنی‌های خنک همچنین باعث منقبض شدن رگ‌های خونی و محدود شدن فرآیند هضم غذا می‌شوند. به همین دلیل است که متخصصان نوشیدن آب سرد به ویژه همراه با غذا را بسیار منع می‌کنند.

نوشیدن آب سرد منجر به یبوست خواهد شد!

تحقیقات صورت گرفته این موضوع را اثبات می‌کنند که نوشیدن آب سرد می‌تواند منجر به یبوست شود. دلیل آن هم این است که هنگام نوشیدن آب یخ، غذایی که از معده و روده‌ها در حال عبور است جامد و سفت می‌شود. همچنین دلیل دیگر آن نیز منقبض شدن روده‌ها است.

مضرات آب یخ برای کبد

سلامت کبد حیاتی است!!! راهکارهای ساده برای جلوگیری از ابتلا به کبد چرب

در این مقاله بخوانید!

اثرات منفی نوشیدن آب یخ بر تجزیه چربی‌ها در بدن

نوشیدن آب سرد بلافاصله بعد از صرف غذا، باعث ایجاد اخلال در فرآیند تجزیه چربی خواهد شد. و تجزیه چربی‌های موجود در غذا را برای بدن دشوار می‌سازد. این موضوع می‌تواند مشکلاتی را برای کبد نیز به همراه داشته باشد.

به همین دلیل سعی کنید حتی برای نوشیدن آب معمولی، حداقل تا ۳۰ دقیقه بعد از صرف غذا صبر داشته باشید.

نوشیدن آب یخ بلافاصله بعد از تمرین ورزشی به بدن شوک وارد می‌کند!

توجه داشته باشید که نباید بلافاصله بعد از پایان یک تمرین ورزشی پرفشار، اقدام به نوشیدن آب یخ کنید. این کار می‌تواند به بدن شما که دمای آن بالاست شوک وارد کند. همچنین ممکن است با نوشیدن آب سرد بعد از ورزش، احساس دل درد به شما دست بدهد.

آب یخ ممکن است باعث ایجاد گلو درد شود!

یکی از دلایل شایع گلو درد ها به ویژه در تشدید گلو درد هنگام سرماخوردگی، نوشیدن آب یخ است. نوشیدن آب سرد منجر به تجمع مخاط اضافی در مجاری تنفسی و در نتیجه گرفتگی بینی و گلو درد خواهد شد. این موضوع همچنین باعث تجمع باکتری‌ها و آسیب پذیر شدن دستگاه تنفسی در برابر عفونت‌های التهابی می‌شود.

مضرات خوردن آب سرد ناشتا

آب سرد می‌تواند ضربان قلب را کاهش دهد!

مطالعات صورت گرفته توسط محققان این موضوع را اثبات می‌کنند کا آب یخ یا آب سرد می‌توانند باعث کاهش ضربان قلب شوند. دلیل این موضوع به شرح زیر است:

هنگامی که آب سرد می‌نوشید، سرد بودن دمای آب سبب تحریک عصب واگ می‌شود. عصب واگ، بخش مهمی از سیستم عصبی خودمختار بدن یا همان سیستم عصبی غیر ارادی است که وظیفه کنترل اعمال غیر ارادی را بر عهده دارد. وقتی آی یخ می‌نوشید، این اعصاب تحریک شده و ضربان قلب شما کاهش می‌یابد.

سخن پایانی

مصرف آب با دمای مناسب و به میزان کافی میتواند در سلامت چشم موثر باشد و از خشکی چشم جلوگیری کند! در این مقاله در خصوص مضرات نوشیدن آب سرد یا آب یخ پرداختیم. البته چند مورد از فواید نوشیدن آب سرد در موقعیت‌های خاص مانند زمانی که خطر گرمازدگی وجود دارد را نیز بیان کردیم. دمای آبی که می‌نوشید نیز مانند پاکیزه بودن آن، از اهمیت بالایی برخوردار است. توجه به این موضوع می‌تواند بهبود سطح سلامتی شما را به دنبال داشته باشد. امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.

منابع: kent، food، healthline

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data