چند غذای خوشمزه با ماهی

توسط سارا عربی
305 مشاهده

امروزه غذاهای دریایی بیش از پیش به سفره‌های ما راه باز کرده‌اند چرا که ما بیشتر از قبل فواید آنها را میدانیم. ما ایرانیان معمولا برای مناسب‌های خاص خود نیز از غذاهای دریایی استفاده میکنیم. امروز میخواهیم به شما چند غذای خوشمزه با ماهی آموزش دهیم.

غذای خوشمزه با ماهی: قلیه ماهی

مواد لازم:

ماهی سنگسر شیر هامور (در کل ماهی های گوشت سفت) ۱عدد

-پیاز متوسط ۲عدد

 -سیر متوسط ۲ کله

 -آرد ۱قاشق غذاخوری

-گوجه ۲عدد

 -رب گوجه ۱قاشق غذاخوری

-سبزی ماهی ( گشنیز و شنبلیله پخته و اب گرفته شده) ۲۵۰ گرم

-تمر هندی ۸۰ گرم یا ۳/۱ بسته

-نمک

-زردچوبه

-فلفل قرمز  به مقدار لازم

زیره سیاه ۱قاشق مرباخوری

غذای خوشمزه با ماهی
غذاهای لذیذ و دوست داشتنی با ماهی

دستور پخت:

ابتدا پیاز و سیر رنده شده یا چرخ شده را روی شعله کم قرار میدهیم بعد از ۲ دقیقه آرد را به آن اضافه میکنیم سپس پیاز را به همراه آرد ۲ دقیقه دیگر تفت میدهیم

حال نوبت اضافه کردن سبزی است سبزی را به مقداری که خوب با مواد قاطی شود (روی همان شعله کم) هم میزنیم سپس گوجه و رب گوجه را اضافه میکنیم در این مرحله خوب تفت دهید بعد ادویه‌هارا اضافه کنید(به جز زیره سیاه).

بعد از اضافه کردن ادویه ماهی‌ها را در مواد قرار میدهیم تا خوب طعم‌دار شود و چند دقیقه‌ای بخارپز شوند. سپس آبِ تمری را که از قبل در اب جوش خیسانده بودیم اضافه شود. در نهایت اب جوش را به اندازه ای که تا بالای ماهی‌ها را بپوشاند اضافه می کنیم. بعد از این که جوش آمد شعله را ملایم میکنیم تا نیم ساعت جوش بخورد و بعد از نیم ساعت شعله را خاموش کنید.

۵ دقیقه قبل از خاموش کردن شعله یک قاشق مرباخوری زیره سیاه به خورش بزنید.

قلیه ماهی بهتر است با برنج سفید یا شوید پلو خورده شود.البته اگر اهل خوردن برنج نیستید میتوانید با یک نان گرم میل کنید. و صد البته موهیتو بهترین نوشیدنی در کنار قلیه ماهی است.

نوش جان                          

غذای خوشمزه با ماهی: ماهی شکم پر(حَشو ماهی)    

مواد لازم:

-ماهی شوریده یا قزل آلا (در کل ماهی‌های گوشت نرم) ۲عدد

-سبزی تازه (گشنیز و شنبلیله) نیم کیلو تا ۷۵۰ گرم

-سیر متوسط ۲کله

 -پیاز متوسط ۳ عدد

-تمر هندی ۳/۱ یا ۸۰گرم

-روغن زیتون   ۴ قاشق غذاخوری

نمک-زردچوبه-فلفل قرمز-فلفل سیاه-زیره سیاه

غذای خوشمزه با ماهی
اگر خواص بیشمار ماهی را بدانید آن را از برنامه غذایی خود حذف نمیکنید

دستور پخت:

پیاز خلال شده را تا حدی که رنگش عوض شود تفت میدهیم سپس سیر را در پیازها له میکنیم. بعد از ۲دقیقه تفت دادن سبزی را اضافه میکنیم. بعد از این که آب سبزی‌ها گرفته شد ادویه‌ها را به همراه آب تمرهندی خیس خورده به مواد اضافه میکنیم. حدود ۱۵ دقیقه روی شعله ملایم پخته شود تا آبش گرفته شود ولی کاملا خشک نشود.

 ماهی‌ها را از کمر باز میکنیم و روی سینی فری که چرب شده قرار میدهیم با روغن زیتون سطح ماهی‌ها را ماساژ میدهیم. سپس به مدت ۱۰ دقیقه در فر قرار میدهیم تا مقداری پخته شود. سپس سبزی‌هایی که اماده کردیم را روی سطح ماهی‌ها پخش میکنیم و برای بار آخر در فر قرار میدهیم تا برای ۱۵ الی ۲۰ دقیقه خوب بپزد.

میتوانید به جای سبزی پلو همان برنج سفید را با این سبزی ماهی لایه لایه بچینید تا دم بکشد.

با آب لیموی تازه میل کنید.

نوش جان

کره ماهی غذای خوشمزه با ماهی: کره ماهی

مواد لازم:

-کره حیوانی ۱۰۰گرم

-ماهی شیر یا هامور یا سنگسر (در کل ماهی گوشت سفت)

-پیاز متوسط ۱ عدد

-سیر  ۴حبه

-گوجه تازه ۳ عدد

 -رب گوجه ۱قاشق غذاخوری

-فلفل دلمه سبز به میزان دلخواه

 -پیازچه به میزان دلخواه

نمک-زردچوبه-فلفل قرمز-آویشن

دستور پخت:

پیاز خرد شده را به مدت ۲ دقیقه با مقدار کمی کره تفت میدهیم سپس سیرها را به صورت خرد شده به پیازها اضافه میکنیم. باقی کره را در مواد آب میکنیم و گوجه‌های رنده شده را به مواد اضافه میکنیم و به آن رب گوجه میزنیم.

حال ماهی‌ها را در مواد میگذاریم و روی ان ادویه‌هایمان را میزنیم (به جز آویشن که باید موقع سرو غذا بزنیم) و به آن مقداری آب جوش اضافه میکنیم. بعد از ۲۰ دقیقه پختن پیازچه‌ها را اضافه میکنیم. و میگذاریم ۱۰ دقیقه دیگر بپزد ۲ دقیقه قبل از خاموش کردن شعله فلفل دلمه ای را به خورش اضافه میکنیم.

بعد از کمی خنک شدن قبل از سرو غذا آویشن میزنیم. و میتوانیم برای تزئین از برگ ریحون و پیازچه استفاده کنیم.

نکته۱: در دستور پخت قلیه ماهی و کره ماهی میتوانید به جای ماهی از تن ماهی استفاده کنید اما با این تفاوت که باید تن ماهی را در مرحله آخر به خورش اضافه کرد. نکته۲:درصورت استفاده از تن ماهی حتما قبل از باز کردن ۲۰ دقیقه در آب جوش بجوشانید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data