بدن درد ورزشی و روش‌های کاهش آن

توسط admin
350 مشاهده

بدن درد بعد از بدنسازی نشانه چیست ؟ علت گرفتگی عضلات بعد از ورزش ؟ در این مقاله قصد داریم در خصوص بدن درد ورزشی صحبت کنیم. و علل و عوامل بروز این حالت خاص را بعد از ورزش کردن و بدن سازی بررسی کنیم. همچنین در این مقاله چند روش موثر برای کاهش بدن درد ورزشی به شما معرفی خواهد شد. با مجله کرفس همراه باشید تا با بدن درد بعد از بدنسازی و ورزش، بیشتر آشنا شوید.

علت درد عضلات بعد از ورزش یا بدن درد ورزشی چیست؟

بدن درد بعد از بدنسازی نشانه چیست ؟ علت گرفتگی عضلات بعد از ورزش یا گرفتگی عضلات بعد از بدنسازی را چگونه می‌توان فهمید؟ در این قسمت قصد داریم به این قبیل از سوالات پاسخ بدهیم.

بدن درد ورزشی که با عنوان درد عضلانی با تاخیر (DOMS) نیز شناخته می‌شود، معمولا در اثر عواملی نظیر شروع یک برنامه ورزشی جدید، تغییر در روال ورزش و یا افزایش مدت و شدت تمرینات ورزشی اتفاق می‌افتد.

این بدن درد ورزشی می‌تواند تا ۱ الی ۲ روز هم ادامه پیدا کند. به همین دلیل ممکن است برخی از انجام تمرینات ورزشی اجتناب کنند و یا عملکرد ورزشی آن‌ها کاهش پیدا کند. در ادامه به معرفی و بررسی نکات و روش‌هایی خواهیم پرداخت که به شما کمک می‌کنند تا از بروز بدن درد ورزشی بعد از فعالیت‌های بدنی، جلوگیری کنید. با ما همراه باشید.

گرفتگی عضلات بعد از بدنسازی

توجه به اهمیت گرم کردن و سرد کردن در ورزش

ممکن است در بسیاری از مقالات، در خصوص اهمیت گرم کردن بدن قبل از ورزش و سرد کردن بعد از پایان تمرینات ورزشی، شنیده باشید. همچنین بسیاری از متخصصان ورزشی و مربیان در خصوص احتمال بروز انواع آسیب‌ها و دردهای عضلانی در صورت عدم توجه به اصول گرم کردن و سرد کردن در ورزش، بارها گفت و گو کرده‌اند.

توجه داشته باشید که یکی از موارد ضروری برای ورزشکاران، توجه به دو اصل گرم کردن و سرد کردن می‌باشد. زیرا:

چنانچه قبل از شروع تمرینات اصلی به مدت ۱۵ الی ۳۰ دقیقه بسته به نوع فعالیت ورزشی، اقدام به گرم کردن کنید، احتمال بروز انواع آسیب‌ها و دردهای عضلانی تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

همچنین سرد کردن بدن بعد از پایان حرکات ورزشی به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه، برای کاهش اثرات منفی تجمع اسید لاکتیک، بسیار مهم و ضروری است.

با توجه به این دو اصل، می‌توان تا حد زیادی از بروز کوفتگی بعد از ورزش و همچنین درد استخوان بعد از ورزش جلوگیری کرد.

می‌توانید از کمپرس سرد و کمپرس گرم بهره ببرید!

استفاده از کمپرس سرد برای تسکین بدن درد ورزشی و یا حتی بهبود آسیب دیدگی‌ها و تورم‌ها، بسیار مفید است. همچنین ممکن است مربی ورزشی شما استفاده از کمپرس گرم را نیز توصیه کند. متخصصان همواره توصیه می‌کنند که استفاده از کمپرس سرد و گرم یکی از بهترین انتخاب‌ها برای ورزشکارانی است که دچار بدن درد ورزشی شده‌اند.

ساخت و استفاده از کمپرس سرد و گرم |آیا کمپرس سرد و گرم برای کاهش درد مفیدند؟

در این مقاله بخوانید!
کمپرس گرم برای کاهش درد عضلات

از فواید یک ماساژ مناسب بهره‌مند شوید!

یک ماساژ مناسب می‌تواند به شما کمک کند تا دردهای عضلانی کاهش پیدا کنند و در اصطلاح ماهیچه‌های دارای درد خود را شل کنند. بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای برای درمان گرفتگی عضلات ران پا بعد از ورزش و یا درمان گرفتگی عضلات شکم بعد از ورزش، از یک ماساژور حرفه‌ای کمک می‌گیرند. اگر امکان دسترسی به یک فرد حرفه‌ای برای ماساژ را ندارید، می‌توانید از ابزار ساده مانند یک غلتک برای ماساژ دادن عضوهای دردناک بهره ببرید.

از ماساژ درمانی و فواید شگفت انگیز آن اطلاع دارید؟

استفاده از بهترین روغن ماساژ برای گرفتگی عضلات

آمادگی جسمانی خود را به تدریج و با تمرینات سبک، بالا ببرید!

اگر مدت زمان زیادی است که فعالیت‌های ورزشی نداشته‌اید و آمادگی بدنی شما افت کرده است، به آرامی و به تدریج آمادگی جسمانی خود را افزایش دهید. اگر در همان ابتدا و روزها و هفته‌های اول به سراغ تمرینات پرفشار بروید، نه تنها بدن درد ورزشی را تجربه خواهید کرد، بلکه احتمال آسیب دیدگی‌های جدی نیز بسیار بالا خواهد بود.

انجام ورزش‌های سبک مانند شنا یا پیاده روی

اگر تمرینات ورزشی پرفشار یا طولانی مدت را انجام می‌دهید، سعی کنید بلافاصله بعد از پایان تمرینات، فعالیت بدنی را متوقف نکنید. بدن درد ورزشی بعد از تمرینات سنگین، در حقیقت یک نشانه مثبت است و قوی شدن عضلات شما به مرور زمان را نشان می‌دهد. به همین منظور، می‌توانید بعد از پایان برنامه تمرینی، به شنای سبک یا پیاده روی مشغول شوید. تا اثرات منفی تجمع اسید لاکتیک را کاهش دهید.

استفاده از حمام آب گرم

یک حمام آب گرم بعد از پایان تمرینات ورزشی، می‌تواند باعث کاهش بدن درد ورزشی شود. حمام آب گرم باعث شل شدن عضلات دارای درد می‌شود و گردش خون را بهبود می‌بخشد. و در نتیجه باعث تسکین بدن درد ورزشی خواهد شد.

حمام آب سرد، یک درمان حرفه‌ای برای ورزشکاران حرفه‌ای

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط محققان و متخصصان، حمام آب خیلی سرد و یا قرار گرفتن در وان که در آن یخ وجود دارد، می‌تواند یک روش بی‌نظیر برای کاهش بدن درد ورزشی و یک ریکاوری مناسب باشد. حمام آب سرد باید با آگاهی و هماهنگی مربی ورزشی و بر اساس اصول صورت پذیرد تا تاثیرات مثبت آن افزایش یابد و امکان بروز خطرات احتمالی کم شود.

پروتئین برای درد عضلات

کربوهیدرات و پروتئین کافی را بعد از تمرین ورزشی مصرف کنید!

توجه داشته باشید که باید تا ۱ الی ۲ ساعت بعد از پایان تمرینات ورزشی، حداقل ۵۰ گرم کربوهیدرات‌های ساده و سالم را مصرف کنید. همچنین مصرف پروتئین برای ترمیم عضلات بسیار ضروری است. بنابراین توصیه می‌شود که بعد از پایان تمرینات ورزشی، بین ۲۰ تا ۲۵ گرم پروتئین با کیفیت بالا و سالم را مصرف کنید.

به اندازه کافی مایعات سالم بنوشید!

مصرف آب و نوشیدنی‌های سالم به اندازه کافی، بسیار مهم و ضروری است. توجه داشته باشید که بدن شما نباید با کمبود آب در قبل و حین و بعد از تمرینات ورزشی مواجه شود. این موضوع برای حفظ عملکرد مناسب بدن بسیار ضروری است.

سخن پایانی

در این مقاله در خصوص بدن درد ورزشی یا درد عضلانی با تاخیر که بعد از فعالیت‌های ورزشی برای برخی از افراد رخ می‌دهد، صحبت کردیم. و چند راهکار مناسب برای جلوگیری از بروز بدن درد ورزشی به شما ارائه کردیم. امیدواریم مطالعه این مقاله در بهبود عملکرد ورزشی شما و رفع بدن درد ورزشی، کمک کند.

منابع : healthxchange، nhs، -a-side

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data