از ماساژ درمانی و فواید شگفت انگیز آن اطلاع دارید؟

توسط سپیده سرداری
142 مشاهده

در این مقاله ماساژ درمانی و خواص بی نظیر آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم. احتمالا همه شما درمورد آرامشی که بعد از دریافت یک ماساژ مناسب به انسان دست می‌دهد شنیده‌اید. اما در این مقاله قصد داریم به شما اثبات کنیم که فواید ماساژ درمانی بیشتر از آن چیزی است که تا به حال فکر می‌کردید. ماساژ درمانی می‌تواند سبب افزایش تمرکز و رفع اضطراب شود. و همچنین به بهبود کیفیت خواب کمک کند.

به طور کلی اصطلاح ماساژ طیف گسترده‌ای از انواع ماساژها را در بر می‌گیرد. از معمول ترین آن‌ها که ماساژ سوئدی است گرفته تا ماساژهای مخصوص ورزشکاران حرفه‌ای. اما نکته مشترکی که میان همه انواع این ماساژها وجود دارد، کاهش فشار از بدن انسان است. همین خاصیت ویژه ماساژ درمانی است که سبب کاربرد گسترده آن برای درمان انواع بیماری‌ها و همچنین افزایش آرامش در انسان شده است. در ادامه چند مورد از فواید شگفت انگیز ماساژ درمانی را برای شما بررسی می‌کنیم.

در ادامه فواید شگفت انگیزی برای ماساژ درمانی مشاهده خواهید کرد:

  • کاهش استرس
  • کیفیت خواب
  • سیستم ایمنی
  • تمرکز
  • تسکین سردرد
  • درد عضلات
Massage-therapy-and-benefits

کاهش استرس و اضطراب

مطالعات بسیاری نشان می‌دهند که ماساژ درمانی برای کاهش استرس در افراد مبتلا به اضطراب کنترل نشده بسیار موثر است. متخصصان معتقدند که بهره بردن از یک ماساژ مناسب و حرفه‌ای می‌تواند عوارض استرس بالا را به سرعت کاهش دهد. و آرامش را به این افراد بازگرداند. در حقیقت ماساژدرمانی پاسخ پاراسمپاتیک یا همان آرامش بخش سلول‌های عصبی بدن را افزایش می‌دهد. محققان همچنین دریافتند که این اثرات آرامش بخش دائمی هستند. و بر خلاف اثرات برخی داروهای شیمیایی، که پس از مدتی از بین می‌روند، تقریبا همیشه در بدن شما باقی می‌ماند.

در اینجا مقاله‌ای در خصوص تکنیک‌های کاهش استرس را می‌توانید مطالعه کنید.

بهبود کیفیت خواب

اگر شما هم جزو افرادی هستید که از کیفیت خواب خود راضی نیستید. و از بی‌خوابی رنج می‌برید، ماساژ درمانی یک روش مناسب و کارآمد برای افزایش کیفیت خواب است. ماساژ درمانی همچنین باعث تجربه یک خواب عمیق و راحت و به دور از کابوس‌های آزار دهنده خواد شد. همچنین ممکن است پزشکان برای شخصی که به تازگی تحت شیمی درمانی قرار گرفته ماساژ درمانی را تجویز کنند. تا از عوارض جانبی شیمی درمانی بر کیفیت خواب جلوگیری کنند. در حقیقت فشار ناشی از ماساژ، سلول‌های عصبی را تحریک می‌کند و باعث خستگی آن‌ها می‌شود. و به این صورت به افزایش کیفیت خواب کمک می‌کند.

در اینجا مقاله‌ جالبی درباره بالا بردن کیفیت خواب برای شما عزیزان قرار داده ایم.

تقویت سیستم ایمنی بدن

مطالعات جدید نشان می‌دهند که ماساژ درمانی سبب افزایش سلامت گلبول‌های سفید و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن می‌شود. به این ترتیب بدن انسان مقاومت بهتری در مقابل بیماری‌های مختلف از خود نشان می‌دهد. این خاصیت ویژه به خصوص برای افراد مبتلا به بیماری HIV بسیار اهمیت دارد.  دانشمندان همچنین دریافتند که ماساژدرمانی باعث جلوگیری از ابتلا به بیماری‌هایی نظیر دیابت و بیماری‌های خود ایمنی مانند ام اس می‌شود.

اگر می‌خواهید با بیماری ام اس بیشتر آشنا شوید، روی اینجا کلیک کنید.

افزایش تمرکز

افزایش تمرکز و بهبود آن کمک بسیار زیادی به افزایش بازده شما در فعالیت‌های روزانه خواهد کرد. در حقیقت افزایش تمرکز سبب می‌شود تا شما در زمان کمتر، کارهای بیشتر و با کیفیت بالاتری را انجام دهید. ماساژ درمانی با افزایش آرامش و دور کردن استرس کاذب، سبب بهبود سطح تمرکز شما می‌شود. در حقیقت تحمل فشار ناشی از ماساژ درمانی سبب تعادل ضربان قلب می‌شود.  و همین امر افزایش تمرکز شما را در پی خواهد داشت.

Massage-therapy

ماساژ می‌تواند سر درد شما را تسکین دهد

ماساژدرمانی یکی از مناسب ترین و کم خطر ترین راه‌های موجود برای رهایی از سردردهای تنشی است. محققان معتقدند ماساژ مناسب می‌تواند سردرد شما را به سرعت کاهش دهد. و حتی کاملا برطرف کند. پزشکان همچنین برای بیمارانی که درگیر سردرد مزمن هستند، ماساژ درمانی را تجویز می‌کنند. این روش خیلی کم خطرتر و موثرتر از مصرف داروهای شیمیایی به شمار می‌رود. بنابراین اگر دچار سردردهای تنشی می‌شوید، حتما ماساژ درمانی را امتحان کنید.

در حقیقت هنوز هیچ خطر و نکته منفی احتمالی برای ماساژ درمانی کشف نشده است. اما همواره توصیه می‌شود افرادی که بیماری‌های خاص مانند بیماری‌های قلبی و عروقی، پوکی استخوان، سرطان و یا دیابت را در سابقه بیماری خود دارند، قبل از دریافت ماساژ سابقه بیماری خود را با متخصص ماساژ در میان بگذارند.

بهبود درد عضلات و کاهش خستگی

ماساژدرمانی به بهبود دردهای عضلانی و در نتیجه کاهش خستگی کمک زیادی می‌کند. ماساژدرمانی با افزایش گردش خون، سبب بهبود خون رسانی به بافت‌های بدن و در نتیجه کاهش درد می‌شود. همچنین متخصصان برای ورزش کاران به ویژه ورزشکاران حرفه‌ای، ماساژ درمانی را تجویز می‌کنند. ماساژ به ورزشکاران کمک می‌کند تا دردهای عضلانی را رفع کنند. و خستگی خود را کاهش دهند.

آیا ممکن است ماساژ درمانی خطراتی را نیز به همراه داشته باشد؟

ممکن است این سوال در ذهن شما شکل گرفته باشد که آیا ماساژدرمانی مضراتی را نیز به همراه دارد؟ در حقیقت هنوز هیچ خطر و نکته منفی احتمالی برای ماساژ درمانی کشف نشده است. اما همواره توصیه می‌شود افرادی که بیماری‌های خاص مانند بیماری‌های قلبی و عروقی، پوکی استخوان، سرطان و یا دیابت را در سابقه بیماری خود دارند، قبل از دریافت ماساژ سابقه بیماری خود را با متخصص ماساژ در میان بگذارند. و او را از این موضوع آگاه کنند. همچنین مشورت با پزشک متخصص خود یکی از نکاتی است که می‌تواند از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

سخن پایانی

ماساژدرمانی همواره یکی از تاثیرگذار ترین و سلامت ترین روش‌ها برای درمان سردرد، دردهای عضلانی، کم خوابی و استرس زیاد است. ماساژ درمانی همچنین سبب افزایش تمرکز و تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. بهره گیری از یک ماساژ مناسب و حرفه‌ای، می‌تواند تاثیرات شگفت انگیزی بر سطح سلامت شما بگذارد. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data