هماهنگی عصب عضله چیست؟| چگونه هماهنگی عصب و عضله را بهبود ببخشیم؟

توسط admin
39208 مشاهده

بدن انسان بدون شک یکی از پیچیده ترین سیستم‌های شناخته شده در جهان هستی می‌باشد. هماهنگی و ارتباط نزدیک و پیچیده‌ای که میان عضوهای مختلف وجود دارد، بسیار شگفت انگیز است. در این میان، هماهنگی عصب عضله یکی از بخش‌های بسیار پیچیده بدن انسان به شمار می‌رود. هماهنگی عصب و عضله در انجام فعالیت‌های مختلف روزانه بسیار مهم است. و عدم هماهنگی این دو می‌تواند مشکلات جدی برای ورزشکاران به همراه بیاورد. تنها چند دقیقه برای مطالعه این مقاله زمان لازم است.

هماهنگی عصب عضله برای ورزشکاران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چنانچه این هماهنگی در ورزش با مشکل روبه‌رو شود، ورزشکار قادر به ادامه فعالیت خود نخواهد بود. با تیم کرفس همراه باشید تا مقالات را به صورت کاملا علمی و متناسب با یافته‌های روز دنیا مطالعه فرمایید.

هماهنگی عصب و عضله چگونه صورت می‌گیرد؟

برای پاسخ به این سوال، ابتدا باید با نحوه کار سیستم عصب عضله آشنا شویم. این سیستم شامل تمام عضلات بدن و اعصاب متصل به آن‌ها می‌شود. در تمام حرکاتی که بدن انجام می‌دهد، نیاز به وجود هماهنگی مغز و عضله احساس می‌شود. سیستم عصبی برای برقراری این هماهنگی، پیام‌هایی را با سرعت بسیار زیاد میان مغز و عضلات منتقل می‌کند. بدین صورت، فعالیت سیستم عصب عضله شکل می‌گیرد. و این هماهنگی برقرار می‌شود.

میزان هماهنگی عصب و عضله به سطح سلامتی سیستم عصبی بستگی دارد. به همین دلیل توجه به حفظ سلامت سیستم عصبی از اهمیت بالایی برخوردار است.

اما بیماری‌هایی وجود دارند که می‌توانند عملکرد سیستم عصب و عضله را دچار اختلال کنند. این بیماری‌ها به طور معمول یا بر سیستم عصبی تاثیر منفی میگذارند، یا عضلات را دچار مشکل می‌کنند و یا یک بیماری خودایمنی را ایجاد می‌کنند.

Exercise-for-coordinate-nerves-and-muscles

علائم بیماری‌های عدم هماهنگی عصب عضله

فردی که دچار عدم هماهنگی عصب و عضله می‌شود، علائمی چون خستگی شدید، ضعف، درد عضلانی، تحلیل رفتن عضلات و اسپاسم را تجربه می‌کند. در موارد شدیدتر، افراد بیمار در گفتار، بلع و تنفس نیز دچار مشکل خواهند شد.

درمان بیماری‌های عدم هماهنگی عصب و عضله

بیماری‌های عصب عضلانی شباهت زیادی به بیماری‌های خودایمنی دارند. به طور کلی، هنوز هیچ درمانی برای بیماری‌های عصب عضلانی وجود ندارد. در فرآیند درمانی که در حال حاضر وجود دارد، فقط سعی می‌کنند علائم این بیماری را کاهش دهند. و کیفیت زندگی افراد را بهبود ببخشند. توصیه می‌شود که افراد بیمار هر چه سریع‌تر به پزشک فیزیوتراپ مراجعه کنند و تحت درمان قرار بگیرند.

اما نکته بسیار مهمی که در خصوص هماهنگی عصب عضله وجود دارد، امکان پیشگیری از بروز این بیماری‌ها و افزایش هماهنگی است. این موضوع برای بیماران و ورزشکارانی که به ورزش حرفه‌ای مشغول هستند، اهمیت بالایی دارد.

متخصصان و محققان معتقدند که ورزش و فعالیت بدنی می‌تواند برای افزایش این هماهنگی بسیار مفید واقع شود. در این میان نیز، برخی حرکات ورزشی می‌توانند تاثیر شگفت انگیزی داشته باشند. این تمرینات در آمادگی جسمانی ورزشکاران نیز تاثیرات مثبتی خواهند داشت. برای آشنایی با این تمرینات افزایش هماهنگی عصب و عضله، در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

Nerve-muscle-coordination

تمرینات حرکتی با نردبان ورزشی

حرکات نردبان ورزشی معروف ترین حرکات تمرینی برای افزایش هماهنگی عصب عضله هستند. با استفاده از این وسیله ورزشی، می‌توانید حرکات ریتم دار متنوعی را انجام دهید. این حرکات ریتم دار، تاثیرات شگفت انگیزی بر بهبود هماهنگی عصب عضله دارند. در ابتدا، با سرعت ملایم حرکات ورزشی نردبان را انجام دهید. و به مرور زمان، سرعت خود را بالا ببرید. به این ترتیب، قدم مثبت بزرگی در راستای افزایش هماهنگی عصب و عضله برداشته‌اید.

طناب زنی

ورزش طناب زنی نیز یکی از محبوب ترین و ساده ترین تمرینات ورزشی به شمار می‌رود. این ورزش ساده اما پرتحرک، تاثیرات مثبت زیادی بر سلامت جسمی افراد دارد. یکی از این تاثیرات مثبت، کمک به افزایش هماهنگی عصب و عضله است. ورزش طناب زنی با تقویت سیستم عصبی و عضلانی، موجب بهبود آمادگی جسمی ورزشکاران نیز می‌شود.

همچنین کودکانی که با مشکلات حرکتی به دنیا می‌آیند، می‌توانند از ورزش طناب زنی کمک بگیرند. بنابراین از تمرینات طناب زنی برای بهبود هماهنگی عصب و عضله در کودکان نیز بهره بگیرید.

حرکات ورزشی هیت و تمرینات فانکشنال

بر اساس تحقیقات انجام شده، تمرینات هیت و فانکشنال نیز برای کمک به افزایش هماهنگی عصب و عضله بسیار مفید هستند. در حقیقت، تمرینات ورزشی با شدت بالا می‌تواند سبب بهبود وضعیت عضلات و همچنین بهبود سیستم عصبی انسان شود. به همین دلیل متخصصان تمرینات ورزشی هیت و حرکات فانکشنال را توصیه می‌کنند.

آیا می‌دانید تمرینات هیت و تمرینات فانکشنال به چه شکلی انجام می‌شوند؟ تا به حال درباره آن‌ها شنیده‌اید؟ مقاله‌های معتبری در ارتباط با این دو تمرین برای شما عزیزان در بلاگ کرفس قرار داده‌ایم. روی لینک سبز رنگ بزنید تا مقاله‌ها را مطالعه کنید.

which-nerves-cause-the-movement-of-muscles

یوگا و مدیتیشن

تاثیرات شگفت انگیز مدیتیشن را دست کم نگیرید! یوگا و تمرینات مدیتیشن دو راهکار بسیار مناسب برای کمک به سیستم عصب عضله هستند. با انجام تمرینات مدیتیشن، می‌توانید عملکرد مغز و سیستم عصبی را بهبود ببخشید.

حرکات یوگا و مدیتیشن، تاثیر بالایی در روند زندگی سالم شما خواهند داشت. روی لینک سبز رنگ بزنید تا اطلاعات بیشتری درباره آن‌ها کسب کنید.

تمرینات عصب عضله با توپ و تمرینات ایروبیک

حرکات ورزشی که با توپ‌های ورزشی کوچک و بزرگ انجام می‌شوند، به افزایش هماهنگی سیستم عصب عضله کمک بسیاری می‌کنند. همچنین ورزش ایروبیک نیز برای افزایش این هماهنگی موثر است. ورزش زومبا نیز که امروزه بسیار محبوب شده، به بهبود سیستم عصب و عضله کمک می‌کند.

تمرینات ترکیبی دو نفره یا گروهی

تاثیر ورزش‌های ترکیبی گروهی را جدی بگیرید. متخصصان معتقدند که با انجام ورزش‌های گروهی، می‌توانید سلامت سیستم عصب و عضله را افزایش دهید. شما همچنین می‌توانید برخی تمرینات ورزشی را به صورت گروهی انجام دهید. به عنوان مثال، طناب زنی گروهی یا تمرینات ایروبیک ترکیبی می‌توانند تجربه جدید و لذت بخشی را برای شما فراهم کنند.

Coordination between nerve and muscle

ورزش در آب

ورزش در آب و به طور کلی ورزش‌های آبی برای افزایش هماهنگی عصب عضله مفید هستند. اگر امکان رفتن به استخر را دارید، حتی با نیم ساعت پیاده روی ساده در آب می‌توانید سطح سلامت سیستم عصب عضله را بهبود ببخشید.

استفاده از کش‌های ورزشی (تی آر ایکس، پیلاتس)

حرکات ورزشی که با کش‌های مخصوص انجام می‌شوند، سبب افزایش سلامت سیستم عصب عضله خواهند شد. البته باید توجه کنید که این حرکات ورزشی باید درست و طبق اصول انجام شوند. همچنین ایمنی استفاده از این ابزارهای ورزشی را در نظر داشته باشید.

در صورت استفاده اشتباه از کش‌های ورزشی، امکان آسیب رسیدن به ورزشکاران وجود دارد. از کش‌های مقاوم و استاندارد استفاده کنید.

سخن پایانی

هماهنگی میان عصب و عضلات از اهمیت بالایی در بدن برخوردارند. افرادی که با عدم این هماهنگی مواجه می‌شوند، مشکلات بزرگی را تجربه خواهند کرد. هماهنگی سیستم عصبی با عضلات بر کیفیت زندگی افراد تاثیر فراوانی دارد.

در این مقاله سعی کردیم شما را برای افزایش هماهنگی عصب و عضلات راهنمایی کنیم. با انجام راهکارهای پیشنهادی و حرکات ورزشی که در این مقاله معرفی کردیم، می‌توانید سطح سلامتی را افزایش دهید. امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

۲ نظرات

Avatar
محمد مهدی معطوفی آذر ۸, ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۷ ب٫ظ

بسیار عالی ممنون

پاسخ
Avatar
سپیده سرداری آذر ۱۱, ۱۴۰۰ - ۱:۱۹ ق٫ظ

تشکر از توجه و همراهی شما…

پاسخ

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data