آیا رژیم گیاهخواری می‌تواند باعث کاهش وزن شود؟

توسط مینا صیادی
187 مشاهده
آیا گیاهخواری می‌تواند باعث کاهش وزن شود؟

گیاهخواری و کاهش وزن

درباره‌ی فواید گیاهخواری بارها شنیده‌ایم و در مقاله‌های مختلف به آن به طور مفصل پرداخته شده است. اینکه افراط در گوشتخواری باعث بیماری‌های مختلفی مانند نقرس، فشارخون و … می‌شود بر کسی پوشیده نیست. در همین راستا کرفس دوشنبه‌های بدون گوشت یا همان گیاهروز را به راه انداخته تا حتی اگر تصمیم ندارید به صورت دائم گیاهخوار شوید، هفته‌ای یک روز را گیاهخوار شوید تا نه تنها سبک زندگی سالمی را شروع کنید، بلکه به محیط‌زیست و جهان خود نیز کمک شایانی کرده‌ باشید.
احتمالا اغلب افراد هم این مساله را شنیده‌اند که افراد گیاهخوار سریع‌تر از افراد دیگری که در رژیم هستند به وزن مطلوب خود می‌رسند. اما آیا به راستی گیاهخواری باعث کاهش وزن می‌شود!؟
تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا به پاسخ مناسبی برای این سوال برسید.
مطالعات در این باره به ما چه می‌گویند؟

گیاهخواری و کاهش وزن

طبق یک مطالعه گسترده‌ای که در طول سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ و در بین ۳۷۳۸۰۳ نفر از زنان و مردان ۱۰ کشور اروپایی برگزار شد، مشخص شده است که ارتباط مستقیمی بین گوشتخواری و افزایش وزن وجود دارد. محققان دریافتند که مصرف روزانه ۲۵۰ گرم گوشت پس از ۵ سال باعث افزایش وزن ۲ کیلوگرمی در افراد می‌شود. بدیهی است که این به معنی می‌باشد که گوشتخواری منجر به افزایش وزن در افراد می‌شود.
به طور کلی گیاهخواران وزن کمتری نسبت به افراد گوشتخوار دارند. در سال ۲۰۱۵ تجزیه‌ و تحلیلی که از ۱۵ مطالعه دیگر در آکادمی تغذیه و رژیم غذایی در آمریکا به دست آمد به این شکل بود که افراد گیاهخوار بدون نیاز به کالری‌شماری و ورزش، روند کاهش وزن را طی می‌کنند که البته این سیر کاهش وزن در افراد وگان، بسیار سریع‌تر اتفاق می‌افتاد.
در همین سال محققان دانشگاه هاروارد به مطالعه‌ درباره‌ی بررسی کاهش وزن از طریق گیاهخواری پرداختند. در این مطالعه ۱۱۵۱ نفر شامل گیاه‌خواران، وگان‌ها و گوشتخوارها شرکت کردند. در این مطالعه که حدود ۱۸ هفته (حدود ۴ ماه) به طول انجامید، مشخص شد که در طول این مطالعه افراد گیاهخوار ۴.۴ پوند، و افراد وگان ۵.۵ پوند بیشتر از افراد گوشتخوار کاهش وزن داشتند.
گیاهخواری یا گوشتخواری؟ مساله این است!

گیاهخواری و کاهش وزن

به نظر منطقی می‌رسد که کمتر گوشت خوردن منجر به کاهش وزن می‌شود. گوشت یک منبع اساسی از چربی‌های اشباع، کلسترول و … است که به طور طبیعی در گیاهان یافت نمی‌شود. نیاز به یادآوری نیست که گیاهان سرشار از مواد معدنی مفید مانند فیبر، آنتی‌اکسیدان‌ها و … هستند.
بنابراین خوردن گوشت یا هر ماده‌ی غذایی دیگری به صورت افراطی نتیجه‌ی جالبی در پی نخواهد داشت. توجه داشته باشید که هر ماده‌ی دیگر غذایی که در آن افراط شود عواقب نه چندان دوست‌داشتنی‌ای مانند چاقی را با خود به همراه خواهد داشت. فراموش نکنید که خوراکی‌هایی مانند شیرینی‌ها، پنیر پیتزا و سایر هله‌وهوله‌ها هیچکدام حاوی گوشت نیستند!
بنابراین نخوردن گوشت لزوما شما را به سمت لاغرتر شدن سوق نمی‌دهد! کلید لاغری به همراه رژیم گیاهخواری در حذف غذاهای چرب و جایگزینی آن با دانه‌ها، آجیل، میوه و سبزیجات است. فراموش نکنید که رو آوردن به گیاهخواری به طور خودکار به معنای خوردن کربوهیدرات بیشتر است پس در انتخاب کربوهیدرات‌های برنامه‌ی غذایی خود دقت کنید.
نگران کمبود منابع پروتئینی خود نیز نباشید! هیچکس با نخوردن گوشت، از بی‌پروتئینی نمرده است! شما می‌توانید با جایگزین کردن لوبیا، دانه‌ها، غلات، تخم‌مرغ، توفو، آجیل و … در برنامه‌ی رژیمی، خیال خود را از تامین پروتئین بدنتان راحت کنید.
لازم است که یادآوری کنیم گیاهخواری آنقدرها هم که به نظر می‌رسد کار سختی نیست. برخی از افراد نگران این هستند که در رستوران‌ها و کافه‌ها انتخاب‌های محدودی خواهند داشت اما خبر خوب این است که بسیاری از رستوران‌ها با گذاشتن انواع پاستاها و پیتزاهای بدون گوشت و انواع سالادها در منوی خود، کار را برای گیاهخواران راحت کرده‌اند.
پاسخ نهایی

گیاهخواری و کاهش وزن

اگر تا اینجای مقاله نیز متوجه نشدید که آیا گیاهخواری چاره‌ی لاغری شما خواهد بود یا خیر، در پاسخ باید گفت که، بله! در صورت رعایت کردن چارچوب اصلی گیاهخواری، حتی در صورت دائمی نبودن آن و همراهی با چالش دوشنبه‌های بدون گوشت کرفس می‌توانید در طولانی مدت به وزن متعادل خود برسید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data