نمونه رژیم گیاهخواری برای لاغری در ۴۰ روز

توسط مریم کوهشاری
1191 مشاهده

رژیم گیاهخواری این روزها به عنوان یک سبک جدید برای برنامه غذایی در سراسر دنیا پذیرفته شده است. برخی از پیروان این رژیم آن را برای آسیب نرساندن به محیط زیست و برخی هم برای سالم ماندن انتخاب می‌کنند. از جمله نمونه رژیم گیاهخواری برای لاغری می‌توان به رژیم وگان اشاره کرد. البته نمونه‌های دیگری از رژیم گیاهخواری وجود دارد. در ادامه ما قصد داریم به فواید و نحوه اجرای رژیم گیاهخواری و لاغری بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

رژیم گیاهخواری چیست؟

رژیم گیاهخواری به برنامه غذایی اشاره دارد که در آن گوشت و غذاهای حیوانی به طور کلی حذف می‌شود. در برخی از نمونه رژیم گیاهخواری برای لاغری حتی لبنیات و تخم‌مرغ هم حذف می‌شود. در برخی دیگر افراد مجازند این غذاها را بخورند اما از خوردن گوشت خودداری کنند.

فواید رژیم گیاهخواری ۴۰ روزه چیست؟

متخصصان تغذیه بر روی غذاهای گیاهی، میوه و سبزیجات تاکید زیادی دارند. اگر بخواهید کلسترول بد، گلوکز و فشارخون را متعادل نگه دارید، باید میوه و سبزیجات تازه را در برنامه غذایی بگنجانید. خوردن مداوم انواع گوشت و محصولات لبنی باعث بالا رفتن فشارخون، افزایش وزن و مشکلات قلبی و عروقی می‌شود.

رژیم گیاهخواری سالم می‌تواند دو برابر رژیم‌های گوشتخواری به کاهش وزن بدن کمک کند. زیرا چربی کمتری را وارد بدن می‌کند. از سوی دیگر قدرت متابولیسم بدن با خوردن سبزیجات و میوه‌ها افزایش می‌یابد.

ارتباط بین رژیم گیاهخواری و لاغری

وقتی از برنامه غذایی گیاه خواری صحبت می‌کنیم یعنی باید میوه، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین‌های گیاهی را در غذای روزانه خود بگنجانید. در کنار این موارد، باید از خوردن غذاهای فرآوری شده مثل سوسیس، پیتزا، انواع سوپ و غذاهای کنسرو شده خودداری کنید.

براساس نظر محققان برای لاغری رژیم غذایی ۷۵% و ورزش ۲۵% تاثیرگذار است. بنابراین شما با رویه گیاهخواری می‌توانید سرعت کاهش وزن خود را افزایش دهید. شما برای کاهش وزن بدن باید کالری کمتری را دریافت کرده و متابولیسم را افزایش دهید. حالا این کالری می‌تواند شامل پروتئین، کربوهیدرات و یا چربی باشد.

رژیم گیاهخواری و لاغری

بهترین نمونه رژیم گیاهخواری برای لاغری

نمونه‌های زیادی از رژیم‌های گیاه خواری در دنیا وجود دارد. وگان و رژیم مدیترانه‌ای یکی از انواع آنست. البته شما در رژیم مدیترانه‌ای شاید مجاز باشید مقدار کمی گوشت بخورید، اما در وگان این اجازه را ندارید. در رژیم گیاهخواری سالم باید از هر نوع غذای گوشتی خودداری کنید.

غذاهای فرآوری شده که ترکیبی از چند ماده غذایی هستند، بیشتری آسیب را به بدن می‌زند. در حالی که در بهترین رژیم گیاهخواری شما باید فقط به سراغ غلات سبوس‌دار، لوبیا، میوه‌ها، سبزیجات، شیر تازه و تخم مرغ بروید.

غذاهای فرآوری شده و انواع گوشت حاوی چربی‌های ناسالم و اشباع شده است که به افزایش کلسترول خون می‌انجامد. بالا رفتن فشارخون و مشکلات قلبی و عروقی در نتیجه مصرف زیاد گوشت ایجاد می‌شود.

اصول تغذیه در رژیم غذایی گیاهخواری

برنامه غذایی گیاه خواری مثل هر رژیم غذایی دیگری به موادغذایی می‌پردازد که نیاز بدن را برآورده کند. شما در طی روز برای انجام فعالیت‌های بدنی به انرژی نیاز دارید. حالا اگر قرار باشد به بهانه لاغر شدن و سلامت بدن، رژیم غیراصولی بگیرید، همه چیز را از دست می‌دهید.

لاغر شدن نباید بهانه خوبی برای منع شما از خوردن غذاهای مفید باشد. به طور کلی در نمونه رژیم گیاهخواری برای لاغری باید مواد مغذی زیر را به بدن برسانید:

 • پروتئین
 • چربی های امگا ۳
 • آهن
 • ویتامین B12
رژیم گیاهخواری چیست؟

پروتئین

پروتئین یکی از مهم‌ترین عناصر مغذی است که بدن به آن نیاز دارد. یک رژیم گیاهخواری سالم شامل انواع پروتئین است. این ماده مغذی را می‌توانید در مواد غذایی زیر پیدا کنید:

 • آجیل‌ها، نخود، لوبیا (بادام زمینی)
 • محصولات لبنی (پنیر دارای پروتئینی شبیه به گوشت و به اندازه ماهی است)
 • تخم مرغ (منبع کاملی از انواع پروتئین است)
 • پنیر توفو (جایگزینی برای گوشت)
 • برنج، غلات سبوس‌دار، ماکارونی، کینوا و نان

غذاهای حاوی امگا۳

امگا ۳ یکی دیگر از مواد مغذی مورد نیاز برای کاهش وزن گیاهخواران است. در رژیم‌های غربی میزان امگا ۶ نسبت به امگا ۳ بیشتر است. چربی‌های امگا ۳ دارای اثرات ضد التهابی و ضد ترومبوتیکی هستند. این خاصیت خطر لخته شدن خون و سکته را کاهش می‌دهند.

برای تأمین امگا ۳ بدن می‌توانید موادغذایی زیر را مصرف کنید:

 • دانه های کتان
 • دانه‌های چیا
 • روغن بذر کتان
ارتباط بین رژیم گیاهخواری و لاغری

ویتامین B12

یکی دیگر از مواد مغذی مورد نیاز برای نمونه رژیم گیاهخواری برای لاغری ویتامین B12 است. این ماده مغذی را می‌توانید از طریق مصرف محصولات لبنی و تخم‌مرغ برای بدن تأمین کنید. بادام، برنج، شیر سویا، عصاره مخمر و غلات نیز حاوی مقدار زیادی از این ویتامین هستند.

آهن

یکی از مهم‌ترین مواد مغذی برای رژیم گیاهخواری سالم آهن است. از آنجایی که آهن برای انتقال اکسیژن به تمام سلول‌های بدن لازم است، نبود آن باعث ضعف و خستگی بدن می‌شود. برای تأمین آهن مورد نیاز بدن می‌توانید غذاهای زیر را مصرف کنید:

 • نخود، عدس، لوبیا
 • پنیر توفو
 • غلات سبوس‌دار
 • سبزیجات برگ سبز مثل کلم پیچ و کلم بروکلی
 • آجیل، بادام و بادام هندی
 • برگه زردآلو، خرما و کشمش

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data