طرز تهیه نخود برشته در فر و ماهیتابه

توسط admin
1806 مشاهده

نخود برشته یکی از تنقلات ساده و سالمی است که می‌توانید در منزل آن را تهیه کنید. دو روش برای طرز تهیه نخود برشته هست که در یکی می‌توانید از ماهیتابه استفاده کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از فر هم این خوراکی خوشمزه را تهیه کنید. در این مطلب کرفس قصد داریم شما را با هر دو روش نخود بو داده آشنا کنیم.

بیشتر بخوانید: برای شب یلدا چی درست کنیم ؟ منوی ویژه شب چله

ایده‌های عالی برای سفره شب یلدا ( انواع غذا، دسر، سالاد و تنقلات خوشمزه)

نخود برشته در فر          

برای درست کردن نخود بو داده در فر به مواد زیر نیاز دارید:

  • نخود: ۱ لیوان
  • نمک، فلفل سیاه و فلفل قرمز: به میزان دلخواه

طرز تهیه نخود پف کرده

برای درست کردن این آجیل به صورت زیر عمل کنید:بی

بیشتر بخوانید: آیا میوه خشک برای سلامتی مفید است؟

مرحله اول: خیس کردن نخود

برای اینکه نفخ نخود را از بین ببرید، باید از ۲۴ ساعت قبل آن را در آب خیس کنید. همچنین با خیس کردن، نخود تُردتر می‌شود. یک نکته مهم برای درست کردن نخود برشته در فر انتخاب بهترین نوع نخود است. نخودهای ریزه برای این کار مناسب‌ترند. نخود درشت برای درست کردن غذا استفاده می‌شود.

طی مدتی که نخود را با آب خیس کرده‌اید، مدام آب آن را عوض کنید تا بو نگیرد. آب باید روی نخود را کامل بپوشاند.

مرحله دوم: جدا کردن پوست نخود

در این مرحله از طرز تهیه نخود برشته در فر باید پوست نخود را از آن جدا کنید. وقتی نخود کامل خیس شود، جدا کردن پوست آن کار سختی نیست. وقت با آرامی این کار را با دست انجام دهید تا نخودهای خیس خورده دو نیم نشود.

طرز تهیه نخود بو داده در ماهیتابه

مرحله سوم: نیم‌پز کردن نخود

وقتی پوست نخود را جدا کردید، برای درست کردن نخود برشته در فر باید نیم پز هم شود. در واقع این کار به تُرد شدن نخود کمک بیشتری می‌کند. برای این کار نخود را با آب ولرم روی حرارت قرار دهید. ۵ دقیقه بعد از اینکه جوش زد، شعله را خاموش کنید.

برای طرز تهیه نخود برشته نباید نخودهای شما زیاد بپزد. کافیست کمی نرم شود تا راحت‌تر بتوانید آن را بو دهید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه پفیلا سرکه ای در قابلمه بدون فر + پفیلا گوجه ای

مرحله چهارم: برشته کردن نخود در فر

در این مرحله از طرز تهیه نخود برشته در فر باید دستگاه را روی دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد تنظیم کنید تا گرم شود. تا زمان گرم شدن دستگاه هم نخودهای نیم پز را داخل صافی بریزید تا آب آن برود. سپس یک ظرف مخصوص فر آماده کنید. داخل آن کاغذ روغنی قرار دهید و نخودها را روی کاغذ بریزید. زمان ریختن نخود باید ظرف را تکان دهید تا به طور یکدست داخل ظرف ریخته شود.

زمان فر را روی ۱۵ دقیقه تنظیم کنید و بعد نخودها را داخل آن قرار دهید. بعد از این مرحله سینی را از فر بیرون بیاورید و نخودها را هم بزنید. دوباره زمان فر را روی ۲۰ دقیقه تنظیم کنید. برای بار دوم سینی حاوی نخودها را داخل فر قرار دهید.

مرحله پنجم: طعم دار کردن نخود برشته در فر

هنوز کار طرز تهیه نخود بو داده تمام نشده است. باید در آخرین مرحله نمک، فلفل سیاه و فلفل قرمز را هم روی نخودهای داغ بپاشید و هم بزنید. حالا شما می‌توانید این نخودهای برشته شده در فر را همراه با سایر تنقلات میل کنید.

بیشتر بخوانید: درست کردن چیپس سیب زمینی خانگی

طرز تهیه نخود بو داده در ماهیتابه

شما می‌توانید نخود برشته را بدون استفاده از فر هم درست کنید. برای این کار به صورت زیر عمل کنید:

طرز تهیه نخود برشته

مرحله اول: خیس کردن و نیم پز کردن نخود

برای مدت ۲۴ ساعت نخود را در آب ولرم خیس کنید تا نرم شود. سپس پوست نخود را به آرامی از آن جدا کنید و داخل صافی بریزید تا آب آن کامل گرفته شود. در مرحله بعدی مقداری آب روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید. سپس نخود را داخل آب جوش بریزید. بعد از ۵ دقیقه شعله را خاموش کنید و نخود را داخل صافی بریزید تا آب آن کامل گرفته شود.

مرحله دوم: برشته کردن کردن نخود در ماهیتابه

برای طرز تهیه نخود برشته بدون فر یک ماهیتابه را روی حرارت قرار دهید و به اندازه دو قاشق غذاخوری داخل آن روغن بریزید. وقتی روغن داخل شد، نخودها را اضافه کنید و خوب هم بزنید تا همه نخودها به صورت یکدست به روغن آغشته شود.

برای مدت ۵ تا ۸ دقیقه نخود را با حرارت کم تفت دهید تا آب آن گرفته شود. در آخر با نمک، فلفل سیاه و فلفل قرمز نخود برشته را طعم‌دار کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data