درمان نفخ و یبوست با روش‌های طبیعی و ساده در خانه

توسط admin
1404 مشاهده

ورم معده یا نفخ و یبوست یکی از مشکلات شایع بسیاری از افراد است. این مشکل با علائمی از جمله درد معده، احساس سنگینی در ناحیه شکم و یبوست همراه است. سیری زود هنگام، کاهش وزن و تغییر در حکات روده نیز از دیگر علائم شایع نفخ معده است. در ادامه قصد داریم به روش های درمان گاز روده در طب سنتی بپردازیم.

خودداری از مصرف غذاهای تحریک کننده

برخی از غذاها باعث تحریک دیواره معده می‌شوند. از جمله این غذاها می‌توان به فست‌فودها، غذاهای سرخ شده و غذاهای تند و پرادویه اشاره کرد. مصرف این غذاها ورم معده را افزایش می‌دهد. اگر این غذاها در زمان شب مصرف شوند و بلافاصله بخوابید، تاثیر شدیدتری در افزایش نفخ معده دارند.
همچنین مصرف حبوباتی مثل لوبیا، عدس و نخود هم در افزایش نفخ معده تاثیرگذارند. یکی از راه‌های درمان گاز روده در طب سنتی خودداری از مصرف این غذاها در زمان شب است.

بیشتر بخوانید: معرفی انواع خوراکی برای هضم بهتر غذا

مصرف آب و سبزیجات در طی روز

برای درمان نفخ و یبوست می‌توانید به جای غذاهای فرآوری شده و نفخ‌آور، سبزیجات و میوه میل کنید. همچنین اگر در طی روز ۸ لیوان آب بنوشید، تاثیر زیادی در رفع نفخ شکم دارد. به جای اینکه در یک وعده مقدار زیادی غذا میل کنید، آن‌ها را سبک‌تر کنید. در عوض تعداد دفعات غذا خوردن را افزایش دهید. با این روش فشار کمتری به معده وارد می‌شود.

درمان نفخ و یبوست / درمان گاز روده در طب سنتی

غذاهای سالم مصرف کنید

یکی از خطرات نفخ معده ابتلا به کم خونی است. همچنین باعث حالت تهوع، کمبود مواد مغذی و کم آبی بدن هم می‌شود. اگر شما به جای غذاهای پرچرب و پرکالری، غذاهای مفید و مغذی بخورید، تا حد زیادی به درمان نفخ و یبوست کمک می‌کنید.
تحقیقات زیادی نشان می‌دهد کسانی که به چاقی مبتلا هستند، بیشتر در معرض ورم معده قرار دارند. در این صورت باید غذاهای سالم با چربی‌های اشباع نشده را جایگزین غذاهای پرکالری کنید. روغن‌های گیاهی از جمله روغن زیتون را برای پخت غذا استفاده کنید. همچنین از موادغذایی حاوی پروتئین استفاده کنید.
اگر میوه و سبزیجات حاوی آنتی اکسیدان مصرف کنید، تا حد زیادی به درمان نفخ و یبوست معده کمک می‌کند. از جمله غذاهای سالم می‌توان به سیر، کدو سبز، فلفل دلمه‌ای و انواع مغز اشاره کرد. اگر در کنار این غذاها، مکمل‌های حاوی امگا ۳، پروبیوتیک و ویتامین c مصرف کنید، تاثیر بیشتری در درمان ورم معده دارد.

یکی از خطرات نفخ معده ابتلا به کم خونی است. همچنین باعث حالت تهوع، کمبود مواد مغذی و کم آبی بدن هم می‌شود. اگر شما به جای غذاهای پرچرب و پرکالری، غذاهای مفید و مغذی بخورید، تا حد زیادی به درمان نفخ و یبوست کمک می‌کنید.

از مصرف داروهای بدون نسخه خودداری کنید

متاسفانه بسیاری از افراد بدون توجه به عواقب کارشان، برای درمان برخی از بیماری‌ها اقدام به مصرف دارو می‌کنند. داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی یکی از این موارد هستند که تغییرات اسید معده را به دنبال دارد. همچنین مصرف داروهای مسکن از جمله ایبوپروفن، آسپرین، ناپروکسن نفخ معده را تشدید می‌کنند.
این داروها آنزیم‌هایی را تولید می‌کنند که باعث تخریب دیواره معده می‌شوند. به همین دلیل بهتر است تا حد امکان از مصرف داروها خودداری کنید.

برای درمان نفخ و یبوست می‌توانید به جای غذاهای فرآوری شده

افزایش فعالیت بدن و کاهش استرس

کم تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی هم به افزایش التهاب معده می‌انجامد. اگر در طی روز در هر هفته فقط مرتبه و هر مرتبه به مدت نیم ساعت ورزش کنید، تاثیر زیادی در تنظیم هورمون‌های بدن دارد. استرس نفخ و یبوست معده افزایش می‌دهد.
یکی از راه های درمان نفخ معده در طب سنتی کاهش استرس است. بهتر است تا حد امکان از عوامل استرس‌زا دوری کنید. استرس سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند. همچنین نظم ترشح اسید معده را برهم می‌زند. وقتی بتوانید با کمک فعالیت بدنی و ورزش استرس را کنترل کنید، طبیعاً در درمان ورم معده هم مؤثر واقع می‌شود.
استرس یکی از دلایل اصلی افزایش اسید معده است. در نتیجه اغلب با دردهای شدید همراه می‌شود. تمرینات یوگا، مدیتیشن و تنفس عمیق تاثیر زیادی در کنترل استرس دارد. در نتیجه به درمان نفخ معده کمک می‌کند.

کم تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی هم به افزایش التهاب معده می‌انجامد. اگر در طی روز در هر هفته فقط مرتبه و هر مرتبه به مدت نیم ساعت ورزش کنید، تاثیر زیادی در تنظیم هورمون‌های بدن دارد. استرس نفخ و یبوست معده افزایش می‌دهد.

عسل برای درمان نفخ و یبوست

یکی از راه‌های درمان گاز روده در طب سنتی مصرف عسل طبیعی است. اگر عسل را با سیاه دانه ترکیب کنید، تاثیر بیشتری در درمان نفخ معده دارد. همچنین ترکیب کره و عسل طبیعی برای از بین بردن گازهای شکم مؤثر است. با این دو روش بی‌نظیر می‌توانید طی دو هفته نفخ معده را به طور کلی از بین ببرید.

یکی از راه‌های درمان گاز روده در طب سنتی مصرف عسل طبیعی است

در زمان صبحانه سنگک و مربا بخورید

نان سنگک از آن دست نان‌هایی است که به درمان نفخ معده و یبوست کمک می‌کند. اگر آن را با مربا و یا شقاقل میل کنید، تاثیر بیشتری در رفع ورم معده دارد. البته شهد مربا را نخورید. زیرا اسید معده را تحریک می‌کند. در زمان صبح باید از نوشیدن چای تا حد امکان خودداری کنید. زیرا نفخ معده را بیشتر می‌کند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data