بیماری لوپوس و علائم آن ؛ چگونه بیماری لوپوس را تشخیص دهیم؟

توسط admin
777 مشاهده

آیا بیماری لوپوس خطرناک است؟ در این مقاله به معرفی این بیماری خواهیم پرداخت. بیماری لوپوس نوعی بیماری خود ایمنی طولانی مدت به شمار می‌رود. همچنین در خصوص علائم لوپوس و تشخیص بیماری لوپوس بررسی‌هایی را انجام خواهیم داد. برای آشنایی بیشتر با بیماری لوپوس و آگاهی از این موضوع در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

بیماری لوپوس چیست؟

لوپوس نوعی بیماری خود ایمنی طولانی مدت به شمار می‌رود. در این بیماری عملکرد سیستم ایمنی بدن دچار اختلال می‌شود. و به بافت سالم و طبیعی اندام‌های بدن حمله می‌کند و آن‌ها را از بین می‌برد. به دلیل ماهیت پیچیده‌ای که لوپوس دارد، ممکن است با سایر بیماری‌های پوستی اشتباه گرفته شود.

انواع بیماری خودایمنی ؛ هرچه که باید درباره آن‌ها بدانید!

لوپوس نوعی بیماری خودایمنی است…
How-to-diagnose-lupus

علائم لوپوس

به طور کلی علائم شایع لوپوس عبارتند از: التهاب، تورم، آسیب به مفاصل، آرتروز، مشکلات پوستی و آسیب دیدن برخی اعضای بدن از جمله کلیه‌ها، قلب و ریه‌ها و آسیب خون. این علائم در زمان شعله‌ور شدن بیماری رخ می‌دهند.

علائم دیگری که پزشکان آن‌ها را با لوپوس مرتبط می‌دانند شامل: خستگی، کاهش اشتها، کاهش وزن، بثورات پوستی به دلیل خون ریزی در زیر پوست، زخم شدن مکرر دهان، حساسیت به نور خورشید، سردرد، تب، درد قفسه سینه هنگام تنفس عمیق، ریزش مو و بنفش رنگ شدن انگشتان پا.

این علائم لوپوس در افراد مختلف به صورت متفاوت بروز می‌دهند. افرادی که این علائم را به صورت کم رنگ‌تر احساس می‌کنند و بیماری هنوز در حالت خاموش قرار دارد، درمان آسان‌تری را تجربه می‌کنند. در این افراد علائم این بیماری قابل درمان و کنترل است.

درباره مراقبت از کلیه‌ها در این مقاله می‌توانید نکات بیشتری را مطالعه کنید. روی لینک سبزرنگ بزنید.

آیا بیماری لوپوس واگیردار است؟

بسیاری از بیماران لوپوس این سوال را می‌پرسند که آیا بیماری لوپوس واگیر داره ؟ پاسخ به این سوال منفی است. یعنی این بیماری در اثر ارتباط بین فرد بیمار و افراد سالم انتقال پیدا نمی‌کند. اما در برخی مادران باردار ممکن است بیماری لوپوس به نوزاد منتقل شود. که به این نوع بیماری، لوپوس نوزادی می‌گویند.

لوپوس پوستی چیست ؟

لوپوس پوستی در حقیقت یکی از علائم لوپوس به شمار می‌رود. لوپوس پوستی در پوست نواحی مختلف بدن و به خصوص به صورت لوپوس پوست سر مشاهده می‌شود. بیماری لوپوس پوستی نیز مانند لوپوس به دلیل عملکرد اشتباه سیستم ایمنی بدن رخ می‌دهد.

علائم لوپوس پوستی چیست ؟ در حقیقت علائم این بیماری نیز همانند لوپوس است. و شامل مشکلات پوستی می‌شود که پزشک آن‌ها را تشخیص می‌دهد. کنترل لوپوس و لوپوس پوستی اخیرا راحت‌تر شده و درمان آن ساده‌تر صورت می‌گیرد.

Lupus-disease

علل ایجاد بیماری لوپوس

علت اصلی ایجاد بیماری لوپوس که یک بیماری خود ایمنی است، مشخص نیست. اما به طور کلی می‌توان اختلال در عملکرد سیستم ایمنی را علت اصلی ایجاد بیماری‌ خود ایمنی دانست.

سیستم ایمنی بدن شما در مقابل ویروس‌ها و باکتری‌ها و میکروب‌ها واکنش نشان می‌دهد. و آن‌ها را از بین می‌برد. مبارزه با این آنتی ژن‌ها به وسیله تولید آنتی بادی‌ها صورت می‌گیرد. آنتی بادی‌ها پروتئین‌هایی هستند که توسط گلبول‌های سفید تولید می‌شوند.

هنگامی که بدن به یکی از بیماری‌های خودایمنی مانند بیماری لوپوس گرفتار می‌شود، سیستم ایمنی توانایی تشخیص موارد ناخواسته مانند میکروب‌ها را با بافت سالم بدن از دست می‌دهد. به این ترتیب سیستم ایمنی نمی‌تواند بین بافت طبیعی و سالم بدن و آنتی ژن‌ها تفاوت قائل شود. و به بدن حمله می‌کند.

عوامل ایجاد خطر برای بیماری لوپوس

به طور کلی عوامل هورمونی، ژنتیکی و محیطی بر عملکرد سیستم ایمنی بدن و افزایش خطر ابتلا به این بیماری خود ایمنی موثر هستند. این عوامل سه گانه به تنهایی یا به صورت ترکیبی در ایجاد بیماری لوپوس نقش دارند. در ادامه به بررسی تاثیر هر یک از این عوامل می‌پردازیم.

۱. هورمون‌ها

هورمون‌ها مواد شیمیایی هستند که بدن برای کنترل فعالیت عضوهای مختلف آن‌ها را تولید می‌کند. اختلال در فعالیت هورمونی می‌تواند سبب ایجاد زمینه بیماری‌ خودایمنی شود. به عنوان مثال بر اساس تحقیقات صورت گرفته، زنان ۹ برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به بیماری لوپوس قرار دارند. همچنین افراد بین سنین ۱۵ تا ۴۵ نیز بیشتر به بیماری لوپوس مبتلا می‌شوند.

مراقبت از سلامت هورمون‌های بدن امری ضروری است. در این مقاله می‌توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید. روی لینک سبز بزنید.

همچنین دانشمندان معتقدند که در زمان بارداری، خطر ابتلا به بیماری لوپوس افزایش می‌یابد. همه این موارد به عوامل هورمونی مربوط است. دانشمندان علت ابتلای بیشتر زنان به لوپوس را به خاطر کاهش ترشح هورمون استروژن در مبتلایان اعلام کرده‌اند. زیرا این هورمون باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

۲. عوامل ژنتیکی

با آنکه هیچ گزارش خاصی از تاثیر عوامل ژنتیکی بر افزایش خطر ابتلا به لوپوس وجود ندارد، اما متخصصان معتقدند که بیماری لوپوس در برخی خانواده‌ها بیشتر مشاهده می‌شود. بنابراین اگر سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری را دارید، باید بیشتر مراقب ابتلا به بیماری‌ها خودایمنی باشید.

۳. عوامل محیط زیستی

عوامل مختلف محیط زیستی مانند آلودگی‌های محیط زیستی یا ویروس‌ها، می‌توانند سبب افزایش خطر ابتلا به لوپوس شوند. همچنین مصرف برخی داروها ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.

تشخیص بیماری

تشخیص بیماری لوپوس کمی دشوار است. این بیماری یک بیماری پیچیده به شمار می‌رود. همچنین علائم لوپوس به علائم سایر بیماری‌ها بسیار شباهت دارد. همین موارد تشخیص لوپوس را دشوار کرده است. آزمایش خون یکی از مواردی است که به تشخیص این بیماری کمک می‌کند. بررسی آنتی بادی‌های بدن نیز یک روش دیگر برای تشخیص لوپوس می‌باشد.

Lupus-autoimmune-disease

درمان بیماری لوپوس

حالا زمان پاسخ به این سوال است که لوپوس چگونه درمان میشود و چگونه بیماری لوپوس را درمان کنیم ؟ ابتدا باید این موضوع را مشخص کنیم که در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد. اما افراد درگیر با لوپوس می‌توانند با تغییر سبک زندگی، علائم و نشانه‌های آن را کنترل کنند.

هدف از درمان و کنترل علائم لوپوس، جلوگیری از شعله‌ور شدن بیماری است. با کنترل لوپوس، می‌توانید از آسیب رسیدن به اندام‌های خود جلوگیری کنید. همچنین مصرف داروهای مکمل که پزشکان تجویز می‌کنند، سبب بهبود عملکرد هورمون‌ها، تقویت سیستم ایمنی بدن، جلوگیری از آسیب مفاصل، کاهش درد و تورم و کمک به افزایش سلامت بدن می‌شوند.

درمان‌های خانگی و ورزش نیز با مشورت پزشک، بسیار مفید خواهند بود. ورزش و فعالیت بدنی مناسب برای کنترل علائم این بیماری بسیار موثر هستند. همچنین مصرف غذاهای مفید برای لوپوس که پزشکان و متخصصان آن‌ها را پیشنهاد می‌کنند، بر کاهش عوارض لوپوس تاثیرگذارند.

چندی پیش شنیده میشد که سلنا گومز( Selena Gomez’s ) یکی از شخصیت‌های پرطرفدار دنیای موسیقی نیز به این بیماری مبتلا شده است. و پس از آن حساسیت و پیگیری مردم به لوپوس بیشتر از گذشته شد.

سخن پایانی

در گذشته بیماری لوپوس بسیار ترسناک و خطرناک به شمار می‌رفت. و افرادی که به این بیماری مبتلا شده بودند بیش از ۵ سال نمی‌توانستند به زندگی خود ادامه دهند. اما در حال حاضر با پیشرفت علم پزشکی، کنترل علائم بیماری لوپوس و درمان آن‌ها بسیار ساده‌تر شده است. و افراد مبتلا به لوپوس می‌توانند به راحتی به زندگی خود ادامه دهند. و از زندگی سالم و با کیفیت برخوردار باشند.

در این مقاله سعی کردیم شما را بیشتر با لوپوس آشنا کنیم. امیدواریم مطالعه این مقاله به شما برای کمک به درمان و بهبود کیفیت زندگی موثر باشد.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data