سنبل الطیب برای بی خوابی ! از خواص گیاه سنبل الطیب اطلاع دارید؟

توسط admin
1254 مشاهده

آیا سنبل الطیب آرامبخش است؟ برای درمان بی‌خوابی چه دمنوشی بخوریم؟ در این مقاله قصد داریم شما را با گیاه سنبل الطیب آشنا کنیم و به معرفی خواص و فواید مصرف آن برای سلامتی و به ویژه افزایش آرامش و بهبود کیفیت خواب بپردازیم. برای شناخت بیشتر این گیاه و آشنایی با فواید مصرف دمنوش گیاهی سنبل الطیب در ادامه همراه مجله کرفس باشید و فرصت مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

سنبل الطیب چیست؟

گیاه سنبل الطیب ( به انگلیسی: valerian ) که تحت عنوان ریشه سنبل الطیب نیز شناخته می‌شود، به عنوان گیاه بومی اروپا و مناطقی از آسیا محسوب می‌شود. البته امروزه در مناطقی از آمریکای شمالی و سایر کشورها نیز  به کشت و پرورش این گیاه مشغول هستند. سنبل الطیب از زمان‌های قدیم به عنوان یک داروی گیاهی آرامش بخش و برای بهبود کیفیت خواب استفاده می‌شده است.

در حقیقت ریشه گیاه سنبل الطیب است که استفاده دارویی دارد و از این بخش گیاه برای تهیه داروهای مختلف و یا درست کردن دمنوش‌های گیاهی استفاده می‌شود. البته از گل‌های این گیاه نیز برای تهیه عطر استفاده می‌شود. زیرا گل‌های این گیاه بوی خوش و لذت بخشی دارند.

توجه داشته باشید که در مصرف سنبل الطیب زیاده روی نشود. ممکن است با برخی از داروها، تداخل دارویی ایجاد شود.

اما ریشه این گیاه بر خلاف گل‌های آن به دلیل دارا بودن برخی ترکیبات گیاهی خاص مانند روغن‌های فرار، بوی خاک مانند بسیار قوی دارد. علاوه بر اینکه می‌توان دمنوش سنبل الطیب را تهیه کرد. قرص‌ها، کپسول‌ها و مکمل‌های غذایی سنبل الطیب نیز وجود دارند که می‌توانند با صلاحدید پزشکان و در موقعیت‌های مختلف، مصرف شوند.

خواص سنبل الطیب کدامند؟

همانطور که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم، ریشه سنبل الطیب دارای ترکیبات گیاهی خاصی است که با تاثیرگذاری بر روی مغز و سیستم عصبی، باعث آرامش بخشی، کاهش استرس و اضطراب و بهبود کیفیت خواب می‌شوند. برخی از این ترکیبات گیاهی خاص عبارتند از اسید والرنیک، اسید ایزوالریک و انواع مختلف آنتی اکسیدان‌های مفید برای بدن.

عوارض دمنوش سنبل الطیب

در حقیقت خواص مختلف سنبل الطیب به دلیل وجود همین ترکیبات گیاهی در آن است. در ادامه نیز به معرفی و بررسی برخی از این خواص خواهیم پرداخت.

تاثیرات سنبل الطیب در افزایش آرامش و کاهش اضطراب

یکی از موضوعاتی که امروزه بسیاری از افراد را درگیر خود کرده است، استرس و اضطراب شدید ناشی از عوامل مختلف زندگی روزمره ما مانند شغل، درس و … است که خطر ابتلا به بیماری‌های روانی را در میان افراد مختلف افزایش داده است. به همین دلیل شناخت مواد خوراکی آرام بخش که ما را در کاهش استرس و به اصطلاح ریلکس کردن کمک کنند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

سنبل الطیب یکی از این مواد خوراکی است که مصرف آن می‌تواند باعث افزایش احساس آرامش، کاهش اضطراب ناشی از دغدغه‌های فکری و کمک به بهبود سلامت روانی افراد بشود. تحقیقات صورت گرفته توسط دانشمندان این موضوع را اثبات می‌کند که مصرف سنبل الطیب در دوزهای کم و متعادل، می‌تواند باعث کاهش سطح اضطراب در بزرگسالان شود. همچنین هنگامی که دمنوش سنبل الطیب را با برخی دیگر از گیاهان مانند بادرنجبویه مخلوط کنید، ممکن است این تاثیرات مثبت افزایش یابند.

استرس، قاتل خاموش ، تکنیک‌های کنترل و مدیریت استرس

در اینجا بیشتر بخوانید!

با این حال باید از مصرف زیاد سنبل الطیب خودداری کرد. زیرا محققان معتقدند که مصرف سنبل الطیب در دوزهای بالا علاوه بر اینکه خاصیت آرامش بخش بودن را از دست می‌دهد، حتی می‌تواند سطح استرس افراد را نیز افزایش دهد. همچنین باید از استفاده آن بدون مشورت پزشک، اجتناب کرد.

بهبود کیفیت خواب و تجربه یک خواب عمیق و آرام

بر اساس آمار، تخمین زده می‌شود که حدود ۳۰ درصد افراد از کیفیت مطلوب یک خواب استاندارد در شب که برای ریکاوری جسمی و روحی، از بین رفتن کامل خستگی و شاداب شدن ذهن در طول روز بسیار مورد نیاز است، بهره‌مند نیستند. و متخصصان همین موضوع را عامل ایجاد بسیاری از بیماری‌های مختلف جسمانی و روانی قلمداد می‌کنند.

خواص سنبل الطیب برای مغز

بر اساس مطالعات صورت گرفته، سنبل الطیب یکی از بهترین مواد خوراکی برای بهبود کیفیت خواب به شمار می‌رود و مصرف دمنوش سنبل الطیب می‌تواند باعث درمان بی‌خوابی شود. بنابراین اگر از بی‌خوابی رنج می‌برید و دوست دارید که یک خواب عمیق و آرام را در هنگام شب تجربه کنید و کیفیت خواب خود را بهبود ببخشید، دمنوش ریشه سنبل الطیب و یا استفاده از مکمل‌های غذایی آن می‌تواند یک گزینه مناسب برای درمان شما باشد. البته بهتر است برای مصرف این گیاه و دمنوش طبیعی، با پزشک خود و یک متخصص تغذیه مشورت کنید تا احتمال بروز عوارض و خطر به حداقل برسد.

آیا مصرف سنبل الطیب عوارض جانبی به دنبال خواهد داشت؟

محققان و متخصصان تغذیه بر اساس آزمایشاتی که انجام دادند، به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف سنبل الطیب به طور کلی برای افراد مختلف بدون خطر خواهد بود. این مطالعات همچنین اثبات کردند که مصرف سنبل الطیب تقریبا با هیچ یک از داروها و روش‌های درمانی مورد استفاده برای بیماری‌های مختلف تعارضی ایجاد نمی‌کند.

با این حال بهتر است که در مصرف دمنوش سنبل الطیب و یا مکمل‌های غذایی آن، تعادل را رعایت کنیم و البته هرگز بدون تجویز و مشورت پزشک اقدام به مصرف آن‌ها نکنیم. مخصوصا اگر به بیماری‌های خاص مانند بیماری‌های کبدی مبتلا هستیم، حتما باید با پزشک معالج خود در این خصوص مشورت کنیم.

۱۰ خوراکی برای خواب راحت و درمان بی خوابی!

اینجا بخوانید!

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی گیاه سنبل الطیب و بررسی خواص و فواید آن پرداختیم. سنبل الطیب گیاه بومی اروپا و مناطقی از آسیا به شمار می‌رود که از گذشته‌های دور مورد استفاده قرار می‌گرفته است. از سنبل الطیب برای آرامش بخشیدن و کمک به درمان بی‌خوابی استفاده می‌شده است. امروزه نیز از این گیاه طبیعی و دمنوش تهیه شده از آن برای افزایش کیفیت خواب افراد، کاهش استرس و کمک به افزایش آرامش استفاده می‌شود. امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید و مطالعه آن برای شما مفید واقع شده باشد.

منابع:

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data