معرفی چند دمنوش گیاهی برای تنظیم خواب

توسط مریم کوهشاری
93 مشاهده

همه ما می‌دانیم که مصرف نوشیدنی‌هایی که حاوی کافئین هستند، باز اختلال در خواب می‌شوند. از سوی دیگر استرس و افکار موهوم شبانه هم از دیگر دلایل بی‌خوابی و دیر خوابیدن در زمان شب است. خوب آیا به نظرتان راهی هست که بی‌خوابی را درمان کنید و شب‌ها زودتر به رختخواب بروید؟ تعدادی دمنوش گیاهی برای تنظیم خواب وجود دارد که می‌تواند برایتان مفید باشند. در ادامه سایت کرفس به معرفی تعدادی دمنوش برای خواب راحت می‌پردازیم. اگر مشکل بی‌خوابی دارید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

چای بابونه دمنوش گیاهی برای بی خوابی شبانه

یکی از دمنوش‌های گیاهی برای تنظیم خواب چای بابونه است که به عنوان یک داروی آرامبخش هم شناخته شده است. جالب است بدانید این نوشیدنی برای خواب راحت در دنیا با نام ایران شناخته شده است. در سال ۲۰۱۷ مطالعاتی بر روی این چای انجام شد که نشان می‌داد افراد مسنی که آن را مصرف کرده‌اند، شب‌ها خواب راحت‌تری دارند.

چای آشواگاندا یا جنسینگ هندی

یکی دیگر از دمنوش های گیاهی برای تنظیم خواب راحتی، چای آشواگاندا (Ashwagandha) نام دارد. این گیاه که در طب سنتی هندی‌ها و چینی‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد، بر روی اعصاب تاثیر می‌گذارد. همچنین این دمنوش می‌تواند عملکرد اسید گاما-آمینوبوتیریک (یک انتقال دهنده عصبی که پاسخ‌های هیجان زده را مهار می‌کند) تاثیر مثبت بگذارد. عصاره گیاه جنسینگ در عطاری‌های ایران هم یافت می‌شود. مصرف آن باعث کاهش استرس و اضطراب می‌شود و در نتیجه به بهبود کیفیت خواب و درمان بی خوابی کمک زیادی می‌کند.

دمنوش گیاهی برای بی خوابی شبانه

دمنوش ریشه سنبل الطیب

یک دمنوش گیاهی برای بی خوابی شبانه گیاه سنبل الطیب است. این گیاه در اروپا و آسیا به عنوان یک داروی گیاهی برای درمان استرس  و برطرف کردن علائم افسردگی است. حتی گفته می‌شود زنانی که در سنین یائسگی هستند، بهتر است دمنوش ریشه سنبل الطیب مصرف کنند. بیشترین مزیت این دمنوش برای کاهش بی‌خوابی و بهبود کیفیت خواب در زنان یائسه است.

مطالعات نشان می‌دهد تقریبا یک سوم از زنان یائسه که دو بار در روز و به ۴ هفته این دمنوش را مصرف کرده بودند، خواب بهتری داشتند. این دمنوش گیاهی برای تنظیم خواب می‌تواند فعالیت سلول‌های عصبی را کنترل کند و روی گیرنده اسید گاما آمینوبوتیریک تاثیر مثبت بگذارد.

درست کردن چای شیر طلایی

شاید بپرسید شیرطلایی دیگر چیست؟ شیر طلایی به یک نوشیدنی سنتی هندی گفته می‌شود که با ترکیب شیر، دارچین، زنجبیل و زردچوبه تهیه می شود. این دمنوش حاوی تریپتوفان اسید آمینه است که ملاتونین تولید می‌کند و باعث آرامش در زمان خواب می‌شود. از سوی دیگر این نوشیدنی به دلیل داشتن کلسیم و منیزیم باز هم در درمان بی‌خوابی‌های شبانه تاثیر مثبت می‌گذارد.

زردچوبه‌ای که برای درست کردن شیر طلایی استفاده می‌شود، حاوی مقدار زیادی کورکومین است. این ماده اثرات ضدالتهابی دارد و در درمان اضطراب و علائم افسردگی تاثیر مثبتی به جا می‌گذارد. شیر طلایی یک نوشیدنی برای خواب راحت است که توصیه می‌کنیم حتما آن را تست کنید. در مطلب دیگر به خواص شیر و زردچوبه پرداخته ایم.

دمنوش برای خواب راحت

چای بادرنجبویه

بادرنجبویه هم یک دمنوش گیاهی برای بی خوابی شبانه است که جزء خانواع نعناع محسوب می‌شود. این نوشیدنی خواص دمنوش نعناع را دارد و به طور کلی به بهبود خلق و خو هم کمک می‌کند. برگ‌های گیاه بادرنجبویه بویی شبیه به لیمو از خود ساطع می‌کند. به طور کلی مصرف این دمنوش به دلیل خاصیت آرامبخش می‌تواند به رفع اضطراب و استرس قبل از خواب کمک زیادی کند.

در سال ۲۰۱۱ مطالعاتی انجام شد که نشان می‌داد ۴۲% از کسانی که این دمنوش گیاهی را برای خواب راحت مصرف کرده‌ بودند، بعد از ۱۵ روش به هدفشان رسیدند.

مصرف دمنوش گل گاوزبان

یک دمنوش گیاهی برای بی خوابی شبانه گل گاو زبان است که قطعا در مورد آن شنیده یا مطالبی را خوانده‌اید. گل‌ها و ساقه‌های این گیاه برای تهیه دمنوش استفاده می‌شود. در یک آزمایش که بر روی تعدادی شرکت‌کننده صورت گرفت مشخص شد افرادی که روزانه و به مدت یک هفته یک فنجان چای گل گاوزبان مصرف کرده بودند، خواب بهتری داشتند. تاثیر این دمنوش گیاهی نسبت به برخی از داروهای خواب آور بهتر هم بود.

چای بابونه دمنوش گیاهی برای بی خوابی شبانه

چای سبز بدون کافئین

یکی از خواص چای سبز کاهش استرس و اضطراب است. البته دمنو چای سبز حاوی مقداری کمی کافئین است. با این حال تاثیر زیادی در تنظیم خواب شبانه دارد. این دمنوش گیاهی حاوی نوعی آمینو اسید به نام تئانین است که در ایجاد آرامش و کاهش استرس تاثیر زیادی دارد. از آنجایی که کافئین موجود در این دمنوش خودش عامل بی‌خوابی است، توصیه می‌شود آن را در زمان عصر میل کنید.

خوردن شیر بادام

شیر بادام اگرچه یک دمنوش گیاهی برای تنظیم خواب نیست و باید آن را نوشیدنی به حساب بیاوریم، برای بهبود کیفیت خواب تاثیر زیادی دارد. طبق تحقیقات و مطالعاتی که بر روی این نوشیدنی صورت گرفت مشخص شد می‌تواند سروتونین در مغز را افزایش دهد. این هورمون به وجود تریپتوفان بستگی دارد. حال آنکه شیربادام حاوی مقدار زیادی تریپتوفان است. البته یادآوری کنیم شیر گاو هم مثل شیر بادام حاوی مقداری از این ماده است و در نتیجه به بهبود کیفیت خواب کمک زیاددی می‌کند.

منبع: CNN

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data