۱۰ تمرین ساده برای تقویت مغز!

توسط سپیده سرداری
98 مشاهده

مغز نیز مانند قسمت‌های مختلف بدن درگیر فعالیت‌های متعدی است. و مانند هر عضو دیگری نیاز به مراقبت و تقویت مداوم دارد. در این مقاله قصد داریم در خصوص تمرین‌های ساده برای تقویت مغز صحبت کنیم. و ۱۰ روش آسان و کارآمد را برای تقویت توانایی‌های مغز به شما معرفی کنیم. کافیست تنها ۱۵ دقیقه برای خواندن این مقاله زمان بگذارید. و با تعدادی از ورزش های مغز آشنا شوید.

مزایای تمرینات تقویت مغز

تمرینات مغزی سبب بهبود عملکرد‌های مغز، تقویت حافظه، افزایش تمرکز و جلوگیری از بروز بیماری‌های مغزی به خصوص در سنین بالا می‌شود. این روش‌های ساده و کارآمد به افزایش راندمان کاری مغز در فعالیت‌های روزانه نیز کمک بسیاری می‌کنند. در صورتی که این تمرینات به صورت مداوم انجام شوند، شاهد افزایش چشمگیری در بهبود عملکرد سیستم عصبی و فعالیت‌های ذهنی خواهید بود.

تمرینات مغزی سبب بهبود عملکرد‌های مغز، تقویت حافظه، افزایش تمرکز و جلوگیری از بروز بیماری‌های مغزی به خصوص در سنین بالا می‌شود.

در ادامه به معرفی و بررسی ۱۰ راهکار و استراتژی موثر برای تقویت ذهن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

۱) ساختن پازل‌ها

یکی از تفریحات بسیار محبوب برای اکثر افراد تکمیل پازل‌ها می‌باشد. اینکه در حال تکمیل یک پازل ۱۰۰ تکه هستید، یا به ساختن یک پازل ۱۰۰۰ تکه مشغول شده‌اید، مهم نیست. زیرا به طور کلی حل معمای تکه‌های پازل سبب تقویت ذهن شما خواهد شد. این تمرین یکی از موثر ترین روش‌ها برای جلوگیری از پیری مغز و تقویت حواس مختلف می‌باشد. همچنین ساخت مکعب روبیک و سرگرمی‌هایی از این نوع، بسیار تاثیرگذار خواهند بود.

10-ways-for-strengthen-the-brain

ساخت پازل یکی از موثر ترین روش‌ها برای جلوگیری از پیری مغز و تقویت حواس مختلف می‌باشد.

۲) بازی‌های کارتی

بر اساس تحقیقات انجام شده، محققان دریافتند که بازی‌های کارتی برای تحریک مغز و تقویت قابلیت‌های آن بسیار مناسب هستند. آن‌ها همچنین دریافتند که انجام بازی‌های کارتی با رشد مغز و تقویت حافظه و تمرکز ارتباط مستقیم دارد. بنابراین انواع مختلف این بازی‌ها که در سراسر جهان محبوب هستند. یک روش مناسب و ساده برای تقویت مغز به شمار می‌روند.

۳) انواع ورزش و فعالیت‌های بدنی

یکی از راه‌های ساده و موثر برای حفظ سلامتی بدن و پیشگیری از انواع بیماری‌ها، ورزش کردن می‌باشد. به همین دلیل دانشمندان معتقدند برای پیشگیری از بیماری‌های مغزی و جلوگیری از پیری مغز، باید ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید. انواع مختلف ورزش‌ها مانند حرکات فانکشنال و تمرینات هیت برای تقویت ذهن بسیار مناسب هستند.

Yoga-to-strengthen-the-brain

انواع مختلف ورزش‌ها مانند حرکات فانکشنال و تمرینات هیت برای تقویت ذهن بسیار مناسب هستند.

۴) به کار گیری تمام حواس پنج گانه

انجام فعالیت‌هایی که تمام حواس پنجگانه درگیر می‌کنند، باعث تقویت ذهن می‌شوند. این نتیجه بر اساس تحقیقات متعددی که محققان انجام داده‌اند، به اثبات رسیده است. بنابراین سعی کنید با انجام کارهایی که سبب تمرکز روی همه حواس شما می‌شوند، ذهن خود را تقویت کنید.

۵) آموختن مهارت‌های جدید

یادگیری مهارت‌های جدید علاوه بر اینکه سرگرم کننده و آموزنده هستند. سبب تقویت ذهن نیز می‌شوند. دانشمندان دریافتند که آموختن مهارت‌های جدید همچنین می‌تواند سبب تقویت حافظه کوتاه مدت و بلند مدت شود. به عنوان مثال یادگیری سرویس و تعمیر اتومبیل شخصی یا کار کردن با یک نرم افزار می‌تواند علاوه بر سرگرم کردن شما، سبب تقویت مغز شما گردد.

۶) آموحتن مهارت‌های مختلف به دیگران

یکی از بهترین روش‌های تقویت ذهن، آموختن مهارت‌های مختلف به دیگران است. این کار همچنین سبب افزایش تسلط شما بر موضوع خواهد شد. بنابراین پس از یادگیری یک مهارت جدید، سعی کنید آن را به یکی از اعضای خانواده یا یک دوست بیاموزید. این تمرین، یک روش کارآمد و بسیار مناسب برای افزایش سطح هوشمندی ذهن و تقویت مغز به شمار می‌رود.

exercises-to-strengthen-the-brain

۷) گوش دادن به موسیقی

گوش دادن به موسیقی‌های دلنشین یک تفریح بسیار محبوب و دوست داشتنی به شمار می‌رود. این تفریح دوست داشتنی همچنین می‌تواند منجر به افزایش قدرت خلاقیت ذهن شود. بر اساس نتایج یک تحقیق، گوش دادن به آهنگ‌های شاد می‌تواند سبب پیدا کردن راه حل‌های خلاقانه برای مشکلات شود. در حقیقت گوش دادن به موسیقی‌های خوب، سبب تقویت مهارت‌های مختلف ذهنی خواهد شد. البته باید از گوش دادن به موسیقی‌های نامناسب و استرس زا که تاثیرات منفی بر ذهن و عملکرد آن می‌گذارند، جدا پرهیز کنید.

۸) تجربه روش‌ها و مسیرهای جدید برای موضوعات مختلف

در هنگام انجام فعالیت‌های روزانه، همیشه سعی کنید روش‌های جدید را تجربه کنید. این کار سبب افزایش خلاقیت ذهن و کمک به تقویت حافظه خواهد شد. بنابراین همیشه سعی کنید راه‌های مختلفی را برای انجام وظایف روزانه در پیش بگیرید. به عنوان مثال هنگام رفتن به محل کار روش‌های مختلفی را انتخاب کنید یک روز با اتوبوس به محل کار بروید. روز دیگر از وسیله شخصی برای این کار استفاده کنید. و به همین ترتیب راه‌های مختلف را امتحان کنید. تا تقویت مغز را تمرین کنید.

۹) مدیتیشن و یوگا

انجام تمرینات مدیتیشن برای تقویت مغز و دستیابی به آرامش بسیار موثر هستند. این تمرینات همچنین سبب تقویت حافظه و افزایش سطح تمرکز خواهند شد. بنابراین سعی کنید روزانه حداقل به مدت ۵ دقیقه مشغول انجام تمرینات مدیتیشن و یوگا شوید.

مقاله مفصلی درباره یوگا در خانه را اینجا مطالعه کنید.

۱۰) یادگیری زبان جدید

بر اساس تحقیقات انجام شده، فراگرفتن یک زبان جدید به غیر از زبان مادری، تاثیرات مثبت زیادی بر توانایی‌های ذهنی خواهد داشت. و همچنین سبب تقویت حافظه کوتاه مدت و بلند مدت در انسان خواهد شد. به عنوان مثال یادگیری زبان انگلیسی علاوه بر پاداش‌هایی که به صورت طبیعی به همراه دارد، سبب تقویت ذهن خواهد شد.

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی روش‌های ساده برای تقویت مغز پرداختیم. تلاش برای بهبود عملکرد مغز، یکی از بهترین کارهایی است. که می‌توانید در جهت افزایش سطح سلامت جسم و روح خود انجام دهید. روش‌های معرفی شده بسیار ساده و بعضا بسیار محبوب و دوست داشتنی هستند. و می‌توانند تبدیل به یک فعالیت جذاب و سرگرم کننده برای شما شوند. امیدواریم با انجام تمرینات گفته شده، به سلامت ذهن خود کمک کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data