۶ نمونه از خواص پسته در بارداری که از آن بی اطلاعید

توسط مریم کوهشاری
۰ نظر

پسته یکی از آجیل‌های محبوب در بین ما ایرانی‌هاست که به دلیل داشتن مواد مغذی بی‌شمار، ارزش غذایی بالایی دارد. پسته به دو نوع پرورشی و کوهی تقسیم می‌شود که البته نوع پرورشی آن در بازار رایج‌تر است. این ماده‌ی غذایی گران‌قیمت، دارای مقدار زیادی فیبرهای رژیمی، اسید آمینه، پتاسیم، کلسیم، روی، مس و سدیم است. همچنین وجود ویتامین‌هایی مثل ویتامینC، B6، آ، کا، تیامین، فولات، کولین، اسید و بتایین بر مزیت‌های استفاده از این آجیل افزوده است. خوردن پسته در بارداری خواص و مزیت‌های زیادی را به همراه دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

  • داشتن اسیدهای چرب اشباع نشده
  • پیشگیری از ابتلا به عفونت
  • پیشگیری از یبوست
  • رشد بهتر جنین
  • درمان کم خونی در دوران بارداری
  • کمک به تقویت استخوان‌های جنین
  • پسته بو داده یا پسته خیس در بارداری ؟
  • توصیه‌ی پایانی
خوردن پسته در بارداری خواص و مزیت‌های زیادی را به همراه دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

داشتن اسیدهای چرب اشباع نشده

بانوان باردار در این دوره باید از مصرف غذاهای چرب خودداری کنند. زیرا باعث افزایش کلسترول بد خون می‌شود. از سوی دیگر احتمال بالا رفتن فشار خون در مادر را افزایش می‌دهد و تبعات سوئی نیز برای جنین به همراه دارد. اسیدهای چرب اشباع نشده در پسته مانع از افزایش کلسترول خون مادر می‌شود. از سوی دیگر کلسترول مفید خون و لیپید را افزایش می‌دهد.

یکی از مشکلات رایج در بین بسیاری از مادران باردار، ابتلا به بیماری‌های ویروسی از جمله عفونت و یا سرماخوردگی است. این در حالیست که مصرف پسته به دلیل داشتن مس، عملکرد گلبول‌های قرمز را افزایش می‌دهد

پیشگیری از ابتلا به عفونت

یکی از مشکلات رایج در بین بسیاری از مادران باردار، ابتلا به بیماری‌های ویروسی از جمله عفونت و یا سرماخوردگی است. این در حالیست که مصرف پسته به دلیل داشتن مس، عملکرد گلبول‌های قرمز را افزایش می‌دهد. از سوی دیگر وجود چندین آنتی اکسیدان به بهبود عملکرد گلبول‌های سفید کمک می‌کند. به همین دلیل بدن مادر در برابر بیماری‌های عفونی و ویروسی مقاوم می‌شود. از دیگر خواص پسته در بارداری جلوگیری از التهاب و ورم در این دوره است.

از دیگر خواص خوردن پسته در بارداری جلوگیری از التهاب و ورم در این دوره است.

پیشگیری از یبوست

پسته حاوی مقدار زیادی فیبر است که باعث نرم شدن روده‌های مادر می‌شود. در دوره‌ی بارداری مادران اغلب قرص‌های آهن و یا مکمل آن را مصرف می‌کنند که به یبوست مبتلا می‌شوند. اما مصرف برخی از غذاها باعث تأمین فیبر مورد نیاز دستگاه گوارش می‌شود. مصرف پسته تازه در بارداری همین خاصیت را به همراه دارد.

اگر بدن مادر دچار سوءتغذیه باشد، ممکن است جنین حتی بعد از ۹ ماه هم به رشد و تکامل کافی خود نرسد. اثر پسته در بارداری تأمین امگا ۶ و امگا ۳ است که به رشد جنین کمک می‌کند.

رشد بهتر جنین

تغذیه‌ی مادر در افزایش رشد جنین تاثیر زیادی دارد. درست است که جنین مراحل رشد خود را در طی مدت مشخصی پشت سر می‌گذارد، اما کمبود برخی از موادغذایی مانع از رشد به موقع می‌شود. اگر بدن مادر دچار سوءتغذیه باشد، ممکن است جنین حتی بعد از ۹ ماه هم به رشد و تکامل کافی خود نرسد. اثر پسته در بارداری تأمین امگا ۶ و امگا ۳ است که به رشد جنین کمک می‌کند.
همچنین پسته یک منبع غنی از پروتئین محسوب می‌شود که برای رشد عضلات جنین بعد از به دنیا آمدن نیاز است. مادرانی که در دوره‌ی بارداری پروتئین کافی دریافت می‌کنند، فرزند آن‌ها رشد کامل‌تری خواهد داشت. داشتن عضله‌های قدرتمند یکی از ویژگی‌های چنین کودکانی است.

یکی دیگر از خواص خوردن پسته در بارداری درمان فقر آهن در مادران باردار است

درمان کم خونی در دوران بارداری

یکی دیگر از خواص خوردن پسته در بارداری درمان فقر آهن در مادران باردار است. وجود مقدار زیادی مس و آهن در این ماده‌ی خوراکی، باعث می‌شود تا فولات سریع تر در بدن جذب شود. اگر یک مادر باردار به کم خونی و فقر آهن مبتلا باشد، رشد جنین او کندتر اتفاق می‌افتد. از سوی دیگر فقر آهن مشکلات دیگری برای رشد ذهنی نوزاد ایجاد می‌کند.
اگر مادران باردار در طی روز تنها چند عدد پسته خام مصرف کنند، کمک زیادی به تأمین آهن مورد نیاز بدن آن‌ها می‌کند. کودکانی که مادران آن‌ها در دوره‌ی بارداری به فقر آهن مبتلا باشد، از نظر بهره‌ی هوشی و قدرت یادگیری ضعیف‌تر هستند.

اگر مادران باردار در طی روز تنها چند عدد پسته خام مصرف کنند، کمک زیادی به تأمین آهن مورد نیاز بدن آن‌ها می‌کند. کودکانی که مادران آن‌ها در دوره‌ی بارداری به فقر آهن مبتلا باشد، از نظر بهره‌ی هوشی و قدرت یادگیری ضعیف‌تر هستند.

کمک به تقویت استخوان‌های جنین

یکی از مواد مغذی موجود در پسته، پتاسیم و کلسیم است. این دو ماده‌ی غذایی برای رشد استخوان‌های جنین ضرورت دارد. یکی از خواص پسته در بارداری کمک به رشد بهتر استخوان بندی جنین است. به دلیل اینکه برخی از مادران باردار در این دوره مجبور به مصرف برخی از داروهای شیمیایی مکمل هستند، باعث آسیب به رشد استخوان در جنین می‌شود. اما مصرف پسته می‌تواند این عارضه را خنثی کند.

یکی از  خواص خوردن پسته در بارداری کمک به رشد بهتر استخوان بندی جنین است

پسته بو داده یا پسته خیس در بارداری ؟

شاید برایتان سوال باشد حال که مصرف پسته در دوره‌ی بارداری تا این اندازه اهمیت دارد، باید آن را چطور مصرف کنیم که برای رشد جنین و نیازهای بدن مادر مفید باشد؟ مادران باردار باید در طی این دوره از مصرف غذاهای شور خودداری کنند. پسته‌ی شور خاصیت کمتری نسبت به نوع خام آن دارد. مصرف پسته‌ی شور باعث آسیب به مادر و جنین می‌شود. فشار خون را بالا می‌برد و کلسیم مورد نیاز بدن را تأمین نمی‌کند. پس پسته تازه در بارداری خواص بیشتری به همراه دارد.

توصیه‌ی پایانی

برای اینکه تاثیرات مفید و خواص پسته را دریافت کنید، بهتر است از مصرف یکباره‌ی آن خودداری کنید. خوردن پسته در بارداری تنها چند کافیست. در هفته‌های آخر بارداری بهتر است مصرف آن را قطع کنید. در این زمان احتمال بالا رفتن فشار خون بیشتر است.

بازنشر

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data