خواص خرمالو در بارداری در سلامت مادر و رشد جنین

توسط مریم کوهشاری
289 مشاهده

خواص خرمالو در بارداری توصیه‌ای است که از سوی متخصصان تغذیه تأکید زیادی بر روی آن می‌شود. تغذیه‌ی مادر در این دوران باید شامل مواد مغذی باشد. تا نه تنها سلامت بدن مادر را تأمین کند، بلکه به سلامت و رشد سریع‌تر جنین هم کمک کند. به طور کلی مصرف میوه در این دوران اهمیت زیادی دارد. خرمالو از آن دست میوه‌هایی است که در رشد جنین تأثیر زیادی دارد. این میوه حاوی مقادیر بالایی از مواد مغذیی است که به سلامت بدن مادر نیز کمک می‌کند. در ادامه به بررسی خواص خرمالو در دوران بارداری می‌پردازیم.

 • خواص خرمالو در اوایل بارداری و رشد جنین
 • خواص خرمالو در دوران بارداری و درمان کم خونی
 • خواص خرمالو در بارداری و تقویت سیستم ایمنی
 • مصرف خرمالو و تنظیم فشارخون مادر
 • پیشگیری از سنگ کلیه در مادران باردار
 • پیشگیری از پوکی استخوان در مادران باردار
 • رفع بی‌خوابی و استرس در مادران
 • درمان سرماخوردگی در بارداری
 • خواص خرمالو در دوران بارداری و سم‌زدایی از بدن
 • کاهش قند خون با مصرف خرمالو
 • عوارض خرمالو در بارداری
خواص خرمالو در بارداری و تقویت سیستم ایمنی

خواص خرمالو در اوایل بارداری و رشد جنین

اگر بانوانی که در ابتدای دوره‌ی بارداری قرار دارند، به اندازه‌ی کافی خرمالو مصرف کنند، کلسیم و فسفر بدن آن‌ها تأمین می‌شود. این دو ماده‌ دقیقاً همان چیزهایی هستند که جنین در ابتدای رشد به آن‌ها نیاز دارد. همچنین یکی دیگر از خواص خرمالو در زمان بارداری کمک به تقویت سیستم عصبی مرکزی مادر است. بدون شک این عامل در رشد سیستم عصبی جنین نیز تاثیر مثبتی بر جای می‌گذارد.

خواص خرمالو در دوران بارداری و درمان کم خونی

یکی دیگر از خاصیت‌های میوه‌ی خرمالو، کمک به درمان کم خونی است. این میوه حاوی مقادیر بالایی از آهن است. بانوانی که در دوره‌ی بارداری با مشکل کم خونی دست و پنجه نرم‌ می‌کنند، می‌توانند خرمالو مصرف کنند. خرمالو باعث افزایش میزان هموگلوبین خون مادر می‌شود. در نتیجه از خستگی، گیجی و خواب‌آلودگی در این دوران جلوگیری می‌کند.

خواص خرمالو در بارداری و تقویت سیستم ایمنی

یکی دیگر از فواید مصرف خرمالو در زمان بارداری، تقویت سیستم ایمنی مادر است. زیرا این ماده حاوی مقادیر بالایی از کاروتوئن و ویتامین آ است. این مواد مغذی بینایی مادر را تقویت می‌کنند. همچنین در تقویت ماهیچه‌های قلب مادر نیز نقش اساسی را بر عهده دارند. در میوه‌ی خرمالو مقدار زیادی ویتامین C نیز نهفته است. این ویتامین تاثیر زیادی در تقویت سیستم ایمنی مادر و به تبع آن، سیستم ایمنی جنین دارد.

مصرف خرمالو و تنظیم فشارخون مادر

افزایش فشارخون مشکلی است که بسیاری از بانوان باردار با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. گاهی فشارخون باعث زایمان زودرس می‌شود و مشکلاتی زیادی را برای جنین و والدین به همراه دارد. این در حالیست که یکی از خواص خرمالو در بارداری تنظیم فشارخون مادر است. وجود مقادیر بالایی از منیزیم در این میوه باعث از بین بردن سدیم می‌شود.

پیشگیری از سنگ کلیه در مادران باردار

یکی دیگر از خواص خرمالو در زمان بارداری پیشگیری از سنگ کلیه است. در دوران بارداری میزان تحرک مادران باردار تا حد زیادی کم می‌شود. این عامل باعث افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه در بانوان باردار می‌شود. اما مصرف خرمالو مانع از تشکیل سنگ کلیه می‌شود. زیرا منیزیم موجود در خرمالو تاثیر سدیم در بدن را خنثی می‌کند. در نتیجه از خروج کلسیم از بدن و تشکیل سنگ کلیه پیشگیری می‌شود.

پیشگیری از پوکی استخوان در مادران باردار

بسیاری از مادران باردار در همین دوره ممکن است به پوکی استخوان مبتلا شوند. حتی پوسیدگی دندان هم یکی از مشکلات رایج در بین بسیاری از مادران باردار است. این در حالیست که مصرف موادغذایی حاوی منیزیم، باعث جلوگیری از پوکی استخوان و پوسیدگی دندان می‌شود. خرمالو دقیقاً همین خاصیت را برای مادران باردار به همراه دارد.

خواص خرمالو در بارداری خواص خرمالو در دوران بارداری

رفع بی‌خوابی و استرس در مادران

یکی دیگر از خواص خرمالو در بارداری رفع بی‌خوابی و استرس است. اغلب مادرانی که در این دوران به افسردگی، اضطراب و بی‌خوابی مبتلا می‌شوند، تغذیه‌ی مناسبی ندارند. همچنین بی‌خوابی یکی از مشکلات رایج در دوران بارداری است. اما مصرف خرمالو می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند.

درمان سرماخوردگی در بارداری

یکی دیگر از فواید مصرف خرمالو در دوران بارداری درمان سرماخوردگی است. البته این میوه می‌تواند به پیشگیری از سرماخوردگی هم کمک کند. همچنین مصرف خرمالو در اوایل بارداری از سکسکه و عوارض جانبی آن در دوران بارداری جلوگیری می‌کند.

خواص خرمالو در دوران بارداری و سم‌زدایی از بدن

خرمالو میوه‌ای است که مقادیر زیادی از انواع آنتی‌اکسیدان از جمله بتاکاروتن و لیکوپن را در خود جا داده است. به همین دلیل در رفع مسمومیت بدن و پاکسازی کبد نقش زیادی دارد. وجود آنتی‌اکسیدان‌ها در خرمالو باعث خنثی کردن رادیکال‌های آزاد در بدن می‌شود. به همین دلیل یکی از خواص خرمالو در بارداری حفظ سلامت مادر و جنین است.

کاهش قند خون با مصرف خرمالو

یکی دیگر از فواید مصرف خرمالو در زمان بارداری، بهبود مقاومت انسولین در بدن مادر است. به همین دلیل مصرف این میوه از بروز دیابت بارداری جلوگیری می‌کند. عصاره‌ی پوست خرمالو تاثیر بیشتری در تنظیم سطح خون مادر دارد.

خواص خرمالو در بارداری در سلامت مادر و رشد جنین

عوارض خرمالو در بارداری

با وجود تمام خواص خرمالو در دوران بارداری نباید فراموش کنید که زیاده‌روی در مصرف آن مشکلاتی را به دنبال دارد. براساس نظر متخصصان تغذیه، مادرانی که به یبوست مبتلا هستند، بهتر است از مصرف خرمالو صرف‌نظر کنند. زیرا این میوه یبوست را تشدید می‌کند. مادران باردار در ماه‌های آخر بارداری که بیشتر با مشکل یبوست مواجه می‌شوند، بهتر است در مصرف این میوه زیاده‌روی نکنند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data