فواید ویتامین B6 برای سلامت بدن (درمان کم خونی و ضد حالت تهوع)

توسط admin
267 مشاهده

ویتامین B6 یا پیریدوکسین یکی از ویتامین‌های مورد نیاز بدن است. این ویتامین به شکل محلول در آب است که می‌تواند چندین عملکرد بدن را برعهده بگیرد. از جمله فواید ویتامین B6 برای بدن می‌توان به متابولیسم پروتئین، چربی و کربوهیدرات اشاره کرد. همچنین این ویتامین برای ایجاد گلبول‌های قرمز خون و انتقال‌دهنده‌های عصبی نقش ایفا کند. بدن نمی‌تواند خودش ویتامین ب۶ را تولید کند. بلکه آن را از طریق غذا و مکمل دریافت می‌کنید. در ادامه با کرفس همراه شوید تا به ویتامین ب ۶ برای مو، پوست و چاقی صحبت کنیم.

کاهش علائم افسردگی

ویتامین B6 در تنظیم خلق و خو نقش مهمی دارد. طبق گفته محققان این ویتامین در ایجاد انتقال دهنده‌های عصبی و تنظیم احساسات نقش دارد. برای تولید هورمون‌های شادی آور مثل دوپامین و سرتونین وجود این ویتامین ضرورت دارد. همچنین گفته شده که ویتامین ب ۶ به کاهش اسید آمینه هموسیستئین کمک می‌کند. حال آنکه این اسید آمینه اگر زیاد شود، باعث ابتلا به افسردگی و استرس زیاد می‌شود.

مطالعات زیادی نشان می‌دهد افرادی که سطح ویتامین B6 آن‌ها کم است (بخصوص در افراد مسن)، در معرض ابتلا به افسردگی هستند.

فواید ویتامین ب 6 برای مو

کاهش خطر ابتلا به آلزایمر

یکی دیگر از فواید ویتامین ب ۶ برای بدن، بهبود عملکرد مغز و جلوگیری از بیماری آلزایمر است. ویتامین B6 سطح بالای هموسیستئین خون را کاهش می‌دهد و همین امر احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد. در یک مطالعه که بر روی ۱۹ فرد انجام شده بود، نشان می‌داد که مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین B6، ویتامین B12 و فولات باعث بهبود عملکرد مغز و کاهش خطر ابتلا به آلزایمر می‌شود.

بیشتر بخوانید: ویتامین k و عوارض کمبود آن

ویتامین ب ۶ برای مو و درمان کم خونی

یکی از فواید ویتامین ب ۶ برای مو و درمان کم خونی است. وقتی میزان این ویتامین در بدن به اندازه باشد، تولید سلول‌های قرمز خون افزایش می‌یابد. همین عامل نقش زیادی در انتقال اکسیژن و سایر مواد مغذی به بدن دارد. پوست سر از جمله قسمتی از بدن است که خونرسانی به آن کمتر انجام می‌شود. البته این در شرایطی است که بدن دچار کم خونی شده باشد. وقتی تعداد هموگلوبین خون به اندازه کافی باشد، خون قدرت کافی برای رساندن مواد مغذی از جمله پروتئین و اکسیژن به فولیکول‌های مو را پیدا می‌کند.

همه چیز درباره ویتامین ها، کدام ویتامین ها ضروری هستند؟

در این مقاله به طور کامل بخوانید!

درمان علائم PMS

یکی از فواید مصرف ویتامین B6 برای درمان علائم سندرم قبل از قاعدگی یا PMS از جمله اضطراب، افسردگی و تحریک‌پذیری  است. محققان بر این نظر هستند که این ویتامین به دلیل ایفای نقش در ساخت انتقال دهنده‌های عصبی می‌تواند به تنظیم خلق و خو قبل از قاعدگی کمک کند. یک مطالعه سه ماهه بر روی ۶۰ زن در دوران یائسگی نشان داد که مصرف روزانه ۵۰ میلی‌گرم ویتامین ب ۶ می‌تواند علائم خستگی، افسردگی و تحریک‌پذیری را تا ۶۹% بهبود دهد.

عوارض ویتامین ب 6

ویتامین b6 ضد تهوع برای کودکان

یکی دیگر از کاربردهای ویتامین ب۶ برای کودکان است که حالت تهوع را درمان می‌کند. جالب است بدانید کمبود این ویتامین هم می‌تواند عامل اصلی حالت تهوع بارداری باشد. محققان هنوز مطمئن نیستند که چرا مصرف ویتامین b6 ضد تهوع برای کودکان است. اما مهم‌ترین دلیل آن تولید هورمون‌های شادی‌آور است که در کاهش حالت تهوع تاثیر دارد.

بیشتر بخوانید: خواص ویتامین ا و علائم کمبود این ویتامین

چندین مطالعه نشان داده است که مصرف ۷۵ میلی گرم B6 در هر روز، علائم حالت تهوع و استفراغ را پس از چهار روز تا ۳۱٪ کاهش می‌دهد. بنابراین تاثیر مکمل‌های حاوی این ویتامین بیشتر از داروها در کنترل حالت تهوع و استفراغ کودکان و زنان باردار موثر است.

جلوگیری از گرفتگی عروق خونی

یکی دیگر از فواید ویتامین B6 جلوگیری از گرفتگی عروق قلب است. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که ویتامین ب ۶ بیشتری دارند، در مقایسه با کسانی که به کمبود این ویتامین مبتلا هستند، دو برابر کمتر در معرض بیماری‌های قلبی قرار می‌گیرند. یک مطالعه که بر روی موش‌های صحرایی با کمبود ویتامین B6 صورت گرفت، نشان می‌داد سطح کلسترول خون آن‌ها در مقایسه با سایر موش‌ها بالاتر است. همین موضوع هم انسداد شریان‌های خونی را به دنبال داشت.

بیشتر بخوانید: فواید ویتامین c برای پوست . سرم ویتامین سی خانگی

 پیشگیری از سرطان

از دیگر فواید ویتامین B6 برای بدن، پیشگیری از ابتلا به سرطان است. وجود این ویتامین باعث افزایش قدرت بدن برای مقابله با التهاب و رادیکال‌های آزاد می‌شود. ۱۲ تحقیق در این رابطه صورت گرفت که نشان می‌داد افرادی که سطح ویتامین ب ۶ در آن‌ها متعادل است، احتمال ابتلا آن‌ها به بیماری روده بزرگ کمتر از کسانی بود که به کمبود این ویتامین مبتلا بوددند.

ویتامین b6 ضد تهوع برای کودکان

تقویت سلامت چشم

ویتامین B 6 با سلامت چشم ارتباط مستقیمی دارد. وجود این بیماری در پیشگیری از بیماری‌های چشم و کاهش قدرت بینایی تاثیر زیادی داردد.  سطح بالای هموسیستئین در گردش خون خطر AMD را افزایش می‌دهد. حال آنکه ویتامین B6 در کاهش میزان هموسیستئین تاثیرگذار است.

عوارض ویتامین ب ۶

وجود هر ماده معدنی و ویتامینی برای بدن ضرورت دارد. با وجود همه فواید ویتامین B6 نباید فکر کنید حداکثری برای آن وجود ندارد. اگر میزان این عنصر در بدن زیاد شود، مشکلات عصبی، درد و یا بی‌حسی دست و پا را به دنبال داردد. به همین دلیل حد متناسب آن برای یک فرد بزرگسال در طی روز تنها ۱۰۰ میلی‌گرم است. مصرف بیش از این مقدار به مرور زمان به اعصاب و اندام‌ها آسیب می‌رساند.

منبع: healthline

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data