آیا ویتامین d برای پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر است؟

توسط admin
187 مشاهده

امروز قصد داریم نقش ویتامین d در کاهش خطر ابتلا به کرونا را بررسی کنیم. سیستم ایمنی بدن، خط مقدم دفاع در برابر انواع عفونت‌ها و بیماری‌ها محسوب می‌شود. ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است. که نقش‌های مهم و اساسی برای حفظ سلامت بدن را بر عهده دارد. و یک ماده موثر در افزایش ایمنی بدن به شمار می‌رود. اما سوال مهم این است که آیا ویتامین d برای پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر است؟ برای پاسخ به این سوال در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

سوالی که مطرح شد دارای اهمیت بالایی است! زیرا هنوز هیچ درمان قطعی و داروی موثری برای درمان این بیماری کشف نشده است. و به همین دلیل پیشگیری از ابتلا به کرونا و افزایش ایمنی بدن در برابر این بیماری بهترین روش ممکن می‌باشد.

D-Effective-in-Preventing-Corona

در حقیقت اقدامات پیشگیری از ابتلا به کرونا نظیر رعایت بهداشت، زدن ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و تقویت سیستم ایمنی بهترین راه برای کاهش سرعت انتشار ویروس کرونا است. تا بتوانیم این بیماری را کنترل کنیم. و از خودمان و دیگران در برابر این تهدید خطرناک مراقبت کنیم.

در اینجا تکنیک هایی برای کاهش دفعات لمس کردن صورت را می‌توانید مطالعه کنید. روی لینک بزنید.

بر همین اساس دانشمندان دریافتند که دریافت مقادیر کافی ویتامین دی (ویتامین d) سبب تقویت سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های تنفسی خواهد شد. در ادامه به بررسی تاثیرات ویتامین d بر پیشگیری از ابتلا به کرونا می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

ویتامین D چگونه باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود؟

سیستم ایمنی بدن، خط مقدم دفاع در برابر انواع عفونت‌ها و بیماری‌ها محسوب می‌شود. بنابراین تقویت این سیستم دفاعی و بهبود سلامت آن سبب نابودی میکروب‌ها و بیماری‌ها در همان ابتدای شروع عملکردشان خواهد شد.

به طور کلی ویتامین د دارای دو خاصیت مهم و اساسی است. که سبب عملکرد مناسب سیستم ایمنی می‌شوند. یکی از این خواص، خاصیت ضد التهابی است. خاصیت مهم دیگر به عملکرد دفاعی آن مربوط می‌شود. این خواص در کنار هم سبب پاسخ به موقع و مناسب سیستم ایمنی در برابر بیماری‌ها می‌شوند. و به همین دلیل برای پیشگیری از ابتلا به کرونا از اهمیت بالایی برخوردارند.

Vitamin-D-for-Corona

کمبود ویتامین d در بدن چه مشکلاتی را به همراه دارد؟

در حقیقت وجود ویتامین d در بدن آنقدر از اهمیت بالایی برخوردار است که کمبود آن می‌تواند مشکلات جدی برای سیستم دفاعی به همراه داشته باشد. دانشمندان دریافتند که سطح پایین ویتامین d در بدن سبب افزایش حساسیت نسبت به عفونت‌ها و همچنین بالا رفتن خطر ابتلا به انواع بیماری‌های ویروسی و سرماخوردگی‌ها خواهد شد.

به عنوان مثال محققان معتقدند که ابتلا به بیماری‌های تنفسی مانند سل، آسم، انسداد مزمن ریوی و عفونت‌های دستگاه تنفسی ناشی از ویروس‌ها و باکتری‌ها به طور مستقیم با پایین بودن سطح ویتامین دی در بدن در ارتباط هستند.

علاوه بر این نکات، ویتامین d بر عملکرد مناسب دستگاه تنفسی و ریه‌ها نیز تاثیر گذار می‌باشد. و ممکن است در صورت کمبود ویتامین d دستگاه تنفسی با مشکلات جدی تری نیز رو به رو شود. بنابراین تامین ویتامین d مورد نیاز بدن برای حفظ سلامتی و پیشگیری از ابتلا به کرونا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. و در صورت کمبود ویتامین d باید با مشورت پزشک و استفاده مکمل‌های ویتامین d این کمبود را برطرف نمود.

به خاطر داشته باشید که مقدار مصرف ویتامین d را باید پزشک متخصص مشخص کند. و از مصرف با مقدار دلخواه خودداری کنید.

آیا مصرف ویتامین D نقش محافظتی در برابر کرونا دارد؟

همانطور که در ابتدای این مقاله به آن اشاره کردیم، هنوز هیچ روش درمانی صد در صد موثر و هیچ داروی قطعی برای درمان کرونا وجود ندارد. و بهترین راه‌ها برای پیشگیری از ابتلا به کرونا، رعایت فاصله اجتماعی و بهداشت فردی و اجتماعی خواهند بود. اما محققان معتقدند که مصرف ویتامین د نیز می‌تواند برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا بسیار موثر واقع شود.

در حقیقت دانشمندان با مطالعه تاثیرات مصرف ویتامین d بر انواع بیماری‌های عفونی و تنفسی، دریافتند که در حال حاضر مصرف مکمل‌های ویتامین d سبب کاهش خطر ابتلا به کرونا خواهد شد. آنان معتقدند که ویتامین D به خوبی سیستم ایمنی را در برابر ابتلا به کرونا تقویت می‌کند. و کمبود این ویتامین می‌تواند منجر به بروز مشکلات جدی برای سیستم ایمنی گردد.

what-Is-Vitamin-D

محققان معتقدند که مصرف ویتامین d در دوزهای مشخص و تایید شده توسط پزشک، به صورت روزانه، هفتگی و یا ماهانه بسیار مهم است. همچنین توصیه مصرف مکمل‌های دارویی ویتامین d تنها برای افرادی که سطح ویتامین d پایینی دارند نیست. بلکه در حال حاضر مصرف آن‌ها برای همه افراد توصیه می‌شود. به خصوص برای افراد بزرگسال و مسن که بیش از سایر افراد جامعه در معرض خطر مرگ و میر ناشی از کرونا قرار دارند.

نقش ویتامین d در جلوگیری از بروز عوارض شدید کرونا

دانشمندان همچنین دریافتند که در هنگام ابتلا به ویروس کرونا، یکی از مواردی که از بروز عوارض شدید این بیماری جلوگیری می‌کند، سطح بالای ویتامین d می‌باشد. طوفان سایتوکاین به انتشار کنترل نشده سیتوکین‌های التهابی گفته می‌شود. این حالت یکی از عوارض شدیدی است که ممکن است در هنگام ابتلا به کرونا در بدن شما اتفاق بیوفتد. محققان دریافتند که سطح بالای ویتامین d در بدن از وقوع چنین شرایطی جلوگیری می‌کند. بنابراین در صورت دریافت مقادیر مناسب ویتامین d ، ممکن است در صورت ابتلا به بیماری کرونا، بدون هیچ آسیب و علائمی این بیماری را پشت سر بگذارید.

به خاطر داشته باشید که مقدار مصرف ویتامین دی را باید پزشک متخصص مشخص کند. و از مصرف با مقدار دلخواه خودداری کنید.

سخن پایانی

ویتامین d یکی از موارد تعیین کننده در سلامت سیستم ایمنی بدن به شمار می‌رود. و پزشکان و محققان زیادی به تامین ویتامین d مورد نیاز بدن تاکید کرده‌اند. همانطور که در این مقاله به آن اشاره کردیم، ویتامین d برای کاهش خطر ابتلا و پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر است. البته رعایت بهداشت فردی و اجتماعی و فاصله اجتماعی نیز در کنار مصرف ویتامین d از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند. امید است تا با رعایت نکات بالا و کمک خداوند، انتشار ویروس کرونا کاهش یابد. و همه افراد از سلامت کامل در زندگی برخوردار شوند. سپاس که در این مقاله با ما همراه بودید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data