لمس نکردن صورت در کاهش ابتلا به ویروس کرونا | چگونه کنترل کنیم؟

توسط سپیده سرداری
75 مشاهده

قطعا مسئله‌ای که هر یک از شما در حال حاضر بیشترین توجه را به آن دارید، بیماری کرونا است. بیماری که با خبر آمدنش، زندگی روزمره هر یک از افراد جامعه را به نوعی تحت تاثیر خود قرار داده است. به طوری که تقریبا هیچکسی را نمی‌توانید پیدا کنید که زندگی یا شغل او با انواع محدودیت‌ها مواجه نشده باشد.

در این میان یکی از مسائلی که بیش از قبل توجه همه را به خود جلب کرده، روش‌های پیشگیری از کرونا است. آموزش‌های مربوط به پیشگیری از کرونا را در برنامه‌های تلوزیونی و یا تابلو‌های شهری می‌توانید مشاهده کنید. اما بی شک یکی از سخت ترین این محدودیت‌ها، عدم لمس کردن صورت با دست‌های آلوده می‌باشد. شاید بعضی از افراد فکر کنند که این کار تقریبا اجتناب ناپذیر است. ولی امروز ما قصد داریم که روش‌هایی برای ترک این عادت برای شما معرفی کنیم. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

هر فرد در یک ساعت به طور متوسط ۱۶ بار صورت خود را لمس می‌کند. اگر زمانی که در محلی آلوده هستید. و امکان دارد دستانتان در معرض آلودگی به ویروس کرونا قرار گرفته باشند. همچنان به لمس صورت خود ادامه دهید، شما به شدت در خطر ابتلا به این ویروس قرار گرفته اید. همچنین لمس صورتتان می‌تواند خطر ابتلا به سایر سرماخوردگی‌ها و ویروس‌ها مانند ویروس آنفولانزا را افزایش دهد. بنابراین شناخت روشی برای متوقف کردن این عادت بسیار ضروری می‌باشد.

هر فرد در یک ساعت به طور متوسط ۱۶ بار صورت خود را لمس می‌کند.

استفاده از دستکش

چشم‌ها و دهان شما راه‌هایی آسان برای انواع ویروس‌ها می‌باشند. تا به آسانی به بدن شما وارد شوند. دانشمندان معتقدند پوشیدن دستکش یکی از راه‌هایی است که می‌تواند به شما کمک کند. تا کمتر صورت خود را لمس کنید. البته توجه به این نکته بسیار ضروری است که دستکش‌ها به هیچ عنوان نمی‌توانند مانع از ورود ویروس کرونا به بدن شوند. فقط کمک می‌کنند که شما صورت خود را لمس نکنید. تا در محلی مناسب دستانتان را به خوبی شست و شو دهید.

اینجا در رابطه با حساسیت به لاتکس بیشتر بدانید.

Strategies-for-not-touching-the-face-in-Coronavirus

راههای اصلی انتقال کرونا

با توجه به جدید ترین اطلاعیه‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، کرونا ویروس جدید به شدت قابلیت انتقال بالایی میان افراد دارد. مانند بسیاری از بیماری‌های عفونی دیگر همچون ساس و … . این انتقال توسط قطرات تنفسی که فرد بیمار هنگام عطسه و سرفه یا نفس کشیدن به سایر افراد انجام می‌شود. ما می‌توانیم با دوری از افراد دارای علائم مشکوک و همچنین استفاده از انواع ماسک‌های استاندارد تا حدودی خود را از کرونا ویروس دور کنیم.

اما هنگامی که در مکان‌های عمومی قرار می‌گیرید، دوری از کرونا تبدیل به امری بسیار دشوار می‌شود. هر احساس خارش یا تحریک پذیری در صورت می‌تواند منجر به لمس صورت و انتقال ویروس به بدن شما شود. بنابراین شناخت راه‌های انتقال عفونت برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا امری ضروری است. دهان، بینی و چشم‌ها ساده ترین راه‌های موجود برای ورود ویروس‌ها به بدن شما هستند.

دانشمندان همچنین دریافتند که بیش از ۷۰ درصد مواقعی که صورت خود را لمس می‌کنید، نقاط حساس یعنی دهان و بینی و چشم‌ها در حال لمس شدن هستند.

استفاده از ماسک‌های استاندارد در مکان‌های عمومی

دانشمندان و محققان معتقدند که تا حد امکان نباید بدون ماسک در مکان‌های عمومی حاضر شوید. ماسک‌ها علاوه بر آن که به کند شدن سرعت انتقال ویروس کمک می‌کنند. باعث می‌شوند کمتر نقاط حساس صورت خود را لمس کنید. و از ورود آلودگی‌ها به بدن جلوگیری می‌کنند.

علاوه بر ماسک‌هایی که در داروخانه‌ها به فروزش می‌رسند، استفاده از ماسک‌های پارچه‌ای خانگی که با رعایت نکات گفته شده تهیه می‌شوند نیز بسیار کارساز خواهد بود. در حال حاضر روش‌های ساخت ماسک خانگی را در اکثر شبکه‌های تلوزیونی و اینترنت می‌توانید مشاهده کنید.

شست و شوی مداوم دست‌ها

یکی دیگر از موارد احتیاطی که کمک زیادی به پیشگیری از انتقال ویروس کرونا می‌کند، شست و شوی مداوم دست‌ها می‌باشد. شستن دست‌ها با مایع ضدعفونی کننده مناسب و حداقل به مدت ۲۰ ثانیه، امری بسیار ضروری است. این کار باعث می‌شود در صورت لمس کردن نقاط حساس صورت، امکان انتقال کرونا ویروس به حداقل برسد. با این حال احتمال آلوده شدن دوباره دست بسیار بالاست. مخصوصا اگر از انواع مچبند‌ها یا ساعت‌های مچی استفاده می‌کنید.

در این مقاله راهکارهایی برای جلوگیری از خشکی زیاد پوست دست بخوانید.

Strategies-for-not-touching-the-face-in-Coron-avirus

ترک کردن عادت (عدم لمس صورت)

باید به خوبی این نکته را درک کنید که بهترین راه، ترک عادت لمس کردن مداوم صورت می‌باشد. اگر قصد دارید تا حد امکان دستانتان را از صورت خود دور نگه دارید. یک مکث کوتاه و فکر دوباره می‌تواند بسیار مفید واقع شود. به این عمل فکر دوم می‌گویند. یعنی هنگامی که به صورت ناخودآگاه تصمیم به انجام کاری می‌گیرید. دوباره به انجام آن کار فکر کنید. این کار با تمرین و تلاش زیاد به نتیجه بهتر و مناسب تر منجر خواهد شد.

بر اساس تحقیقات پزشکان بالینی و متخصصان روان پزشک، هر عادت غلط یا معمولی که ممکن است باعث آسیب به شما شود قابل ترک کردن است. همچنین استفاده از یادداشت‌ها در محل کار یا صفحه موبایل و کامپیوتر نیز می‌تواند به شما برای ترک این عادت کمک کند.

از دیگر روش‌های موثر برای ترک این عادت، مشغول نگه داشتن دست‌ها است. مثلا اگر در کلاس درس نشسته‌اید، مداد یا خودکار را در دستانتان بگیرید. یا انگشتان دستتان را به هم گره بزنید تا کمتر صورت خود را لمس کنید.

همچنین استفاده از یک ضدعفونی کننده یا صابون معطر برای یادآوری این مسئله بسیار کارساز خواهد بود. همانطور که در ابتدا هم گفتیم، پوشیدن دستکش نیز برای یادآوری این موضوع کارساز خواهد بود.

در این مقاله به بررسی راه‌های اصلی انتقال ویروس کرونا پرداختیم. یکی از اصلی ترین راه‌ها، لمس نقاط حساس صورتتان است. که شامل دهان و بینی و چشم‌ها می‌شود. هر فرد در یک ساعت به طور متوسط ۱۶ بار صورت خود را لمس می‌کند. ما سعی کردیم راه‌های برای کاهش خطر انتقال کرونا ویروس و همچنین ترک عادت لمس صورت را به شما معرفی کنیم. امیدواریم مطالعه این مقاله به شما برای ترک این عادت و احتیاط بیشتر در برابر ویروس کرونا کمک کند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data