۱۰ روش خانگی برای درمان سریع حالت تهوع

توسط admin
443 مشاهده

حالت تهوع مشکلی است که اغلب ما آن را در زندگی حداقل برای یک بار هم که شده است، تجربه کرده‌ایم. در بدترین حالت هم به استفراغ می‌انجامد. با خالی شدن معده وضعیت بدن و سیستم گوارش به حالت نرمال برمی‌گردد. البته به شرطی که علت حالت تهوع مشکل و بیماری خاصی نباشد. مهم‌ترین علت حالت تهوع مسمومیت غذایی و یا ابتلا به برخی از بیماری‌ها از جمله کرونا است. در ادامه به بررسی چندین راه برای درمان خانگی حالت تهوع می‌پردازیم. با مجله کرفس همراه باشید.

بنشینید و یا راه بروید

یکی از راه‌های درمان سریع حالت تهوع نشستن است. دراز کشیدن بالافاصله بعد از غذا باعث تشدید این عارضه می شود. اگر مدام به رفلاکس معده مبتلا هستید، در حالت درازکشیدن بالافاصله بعد از غذا ممکن است وضعیت تهوع بدتر شود. فشرده شدن معده یکی از دلایل بروز این حالت منزجر کننده است.

درمان سریع حالت تهوع

در هوای آزاد یا خنک قرار بگیرید

برای اینکه وضعیت جسمی به استفراغ نینجامد می‌توانید در مقابل پنکه، کولر و یا در هوای آزاد باشید. هوای تازه علائم حالت تهوع را کاهش می‌دهد. هنوز دلیل این تاثیر مشخص نشده است. البته گفته می‌شود قرار گرفتن در هوای آزاد شما را از بوهای خانه خلاص می‌کند.

برای درمان حالت تهوع صبحگاهی هم می‌توانید با پیاده‌روی در هوای آزاد میزان آن را کاهش دهید. در این شرایط از قرار گرفتن در محیط گرم خودداری کنید.

از کمپرس آب سرد استفاده کنید

یکی دیگر از راه‌های درمان خانگی حالت تهوع استفاده از کمپرس آب سرد است که باید آن را در پشت گردن قرار دهید. وقتی حالت تهوع دارید، ممکن است دمای بدن افزایش یابد. حتی این روش می‌تواند در رفع ناخوشی صبحگاهی در بارداری هم موثر باشد. به مدت حداقل ۱۰ دقیقه کمپرس آب سرد را در پشت گردن قرار دهید تا حالت تهوع برطرف شود.

مچ دست را فشار دهید

برای درمان سریع حالت تهوع در خانه از روش فشار دادن برخی از نقاط بدن هم می‌توانید استفاده کنید. در قسمت مچ دست نقاطی وجود دارد که با فشار دادن آن به حالت دورانی می‌توانید به کاهش میزان حالت تهوع کمک کنید.

روش مدیتیشن را تمرین کنید

برای برطرف کردن حالت تهوع می‌توانید روش مدیتیشن را امتحان کنید. در این روش با نفس‌های عمیق میزان اکسیژن بیشتری به معده می‌رسد و قدرت آن برای هضم غذا افزایش می‌یابد. همچنین استرس و اضطراب ناشی از حالت تهوع و استفراغ هم با کمک تنفس‌های عمیق مدیتیشن درمان می‌شود. برای مدیتیشن از راه بینی نفس بکشید و ۳ ثانیه هوا را در ریه حبس و سپس آن را به سمت بیرون آزاد کنید.

در حالت تهوع هر چقدر بیشتر به آن فکر کنید، وضعیت جسمی بدتر می‌شود. به همین دلیل باید تمرکز خود را روی کارهای دیگری متمرکز کنید. در همان وضعیت شروع به تماشای فیلم، خواندن کتاب، صحبت با اطرافیان کنید. تا جایی که می‌توانید حواستان را از حالت تهوع دور کنید.

یکی از راه‌های درمان سریع حالت تهوع نشستن است

بدن را هیدراته کنید

یکی از دلیلی که باعث حالت تهوع می‌شود، کم‌آبی بدن است. برای رفع چنین علامتی باید تا حدی که می‌توانید آب بنوشید. البته دقت داشته باشید که بیش از حد آب نخورید. زیرا نوشیدن بیش از حد آب هم خودش یکی از دلایل ابتلا به حالت استفراغ است. بهتر است آب را با فواصل زمانی و به صورت تدریجی میل کنید.

چای بابونه میل کنید

یکی دیگر از روش‌های درمان سریع حالت تهوع خوردن یک فنجان چای بابونه است. این دمنوش تاثیر آرامبخشی دارد و به دلیل کاهش اضطراب به رفع حالت استفراغ کمک زیادی می‌کند. برای درست کردن این دمنوش یک قاشق غذاخوری گل بابونه را در یک فنجان آب جوش بریزید و اجازه دهید به مدت  دقیقه دم بکشد. سپس این دمنوش را بدون شیرینی میل کنید.

مصرف نوشیدنی با آبلیمو

آبلیموی تازه حاوی خواص بی‌شماری است که یکی از آن‌ها کمک به هضم غذا و تسکین درد معده است. این میوه به دلیل داشتن مقدار زیادی اسید سیتریک می‌تواند حالت تهوع را درمان کنید. اگر حالت تهوع شما به دلیل یبوست باشد، کافیست مقداری آبلیمو را با یک لیوان آب گرم میل کنید. بعد از یک ساعت مشکل برطرف می‌شود.

حتی استنشاق آبلیمو هم می‌تواند به رفع تهوع کمک کند. برای درمان حالت تهوع بارداری می‌توانید یک لیموی تازه را برش زده و مدام آن را استشمام کنید.

دمنوش زنجبیل بخورید

در سال ۲۰۱۲ مطالعاتی صورت گرفت که نشان می‌داد زنجبیل از قدرت فوق‌العاده‌ای برای درمان حالت استفراغ دارد. برای درمان سریع حالت تهوع بهتر است تکه کوچکی از زنجبیل تازه را با یک لیوان آب جوش ترکیب کنید. سپس اجازه دهید به مدت ۵ دقیقه روی حرارت کتری دم بکشد. این دمنوش را با یک تکه نبات میل کنید.

برای برطرف کردن حالت تهوع می‌توانید روش مدیتیشن را امتحان کنید

استنشاق نعناع فلفلی

طبق مطالعاتی که در سال ۲۰۱۳ صورت گرفت مشخص شد که روغن نعناع فلفل یک روش ایمن و موثر برای مبارزه با حالت تهوع است. اگر به نعناع فلفلی دسترسی ندارید می‌توانید مقداری قطره منتول روی پیشانی بزنید و یا مدام آن را استنشاق کنید. ریختن چند قطره منتول در داخل آب جوش و استنشاق آن به درمان حالت تهوع کمک می‌کند.

منبع: healthline

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data